Komunikacja miejska testuje system informacji pasażerskiej

0

Dzięki innowacyjnej technologii w Raciborzu będzie można zapoznać się z rozkładem jazdy online i śledzić aktualnie poruszające się autobusy.

 

- reklama -

 

 

W dbałości o dobry wizerunek miasta oraz dla podniesienia komfortu mieszkańców Miasto Racibórz wraz z Przedsiębiorstwem Komunalnym Sp. z o.o. w Raciborzu wdraża w fazie testowej System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Od 1 listopada 2014 roku na linii A, każdy z pasażerów będzie miał możliwość testowania nowoczesnego systemu informacji pasażerskiej BusBOX.

Właścicielem i producentem technologii jest Spółka Ekopol Górnośląski Holding SA, która monitoruje wdrożenie i gwarantuje pomoc w zakresie informatycznym. System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej umożliwia przewoźnikowi monitorowanie ruchu pojazdów, a pasażerom pozwala na sprawdzenie w czasie rzeczywistym przyjazdu autobusu na przystanek. Decyzja o wprowadzeniu zmian w zakresie obsługi pasażerskiej pozwoli dyspozytorom na ogromny krok naprzód. Zarządzanie flotą wiąże się z odpowiedzialnością, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom pozwala na szczegółowe analizy i trafne decyzje przynoszące korzyści dla całego miasta. Już w listopadzie, wszyscy korzystający z komunikacji miejskiej będą mieli możliwość sprawdzenia systemu BusBOX.

Pasażerowie korzystający z linii A, na dowolnym jej przystanku komunikacyjnym będą mogli pobrać rozkład, skanując kod QR smartfonem lub innym urządzeniem mobilnym. Kody zostaną umieszczone na rozkładzie jazdy wraz z intuicyjną instrukcją obsługi. Dzięki innowacyjnej technologii w Raciborzu, będzie można zapoznać się z rozkładem jazdy online i śledzić aktualnie poruszające się autobusy. Pozwoli to na uzyskanie wiarygodnej informacji w czasie rzeczywistym. System odzwierciedla faktyczną pozycję pojazdów na mapie, pozwala również na monitoring opóźnień i ewentualnych przyśpieszeń. Spółka docelowo planuje wdrożenie technologii na kolejnych liniach oraz połączenie systemu BusBOX z rozkładem jazdy Kolei Śląskich oraz innych przewoźników, którzy zatrzymują się na przystankach w Raciborzu.

Cel jest jeden pasażer winien posiadać pełną wiedzę o tym co dzieje się na przystankach którymi jest zainteresowany. Aktualnie wszystkie dane dostępne są na stronie www.pk-raciborz.pl.

Już w listopadzie każdy z pasażerów w Raciborzu będzie miał możliwość wyboru sposobu, w jaki uzyskuje informację na temat komunikacji w mieście, do dyspozycji mając zarówno tradycyjną formę rozkładów jazdy, bezpłatną aplikację mobilną, którą będzie można pobrać ze sklepu Play na swój smartfon, iPad lub tablet lub jeżeli system sprawdzi się i uzyska pozytywną opinię mieszkańców, Władze Miasta rozważą możliwość umieszczenie monitorów informacyjnych na wybranych przystankach lub w miejscach użyteczności publicznej.

Technologia jest przygotowana do płatności za bilety za przejazd środkami komunikacji miejskiej bezpośrednio z smartfon’u, iPad’a lub tabletu oraz wdrożenia wirtualnej karty miejskiej którą można będzie płacić za np. parkingi, usługi komunalne itp.

Wszelkie uwagi odnośnie funkcjonowania Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej BusBOX można zgłaszać drogą mailową, korespondencję kierując na adres racibó[email protected]

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here