Czy prezydent Lenk wie, że BMW już jest w Raciborzu?

25

Kandydatka na urząd Prezydenta Raciborza Anna Ronin odpowiada na pytania dotyczące BMW i uważa, że należy mocno podjąć wątek promocji raciborskiej gospodarki.

Prezentujemy list kandydatki na urząd Prezydenta Miasta Racibórz.

- reklama -

 

Po lekturze doniesień prasowych na temat komentarzy prezydenta Mirosława Lenka do moich wypowiedzi związanych z BMW, pragnę wyrazić zdziwienie i zaniepokojenie brakiem wiedzy i trywializowaniem tak poważnego tematu przez osobę zarządzającą miastem i mającą wykształcenie ekonomic

 

Jeden z największych raciborskich zakładów pracy (dawny ZEW) należy do SGL Carbon Polska S.A. Spółka z siedzibą w Raciborzu należy do międzynarodowego koncernu SGL Group – The Carbon Company. 18,44 proc. akcji tej spółki należy do BMW (stan na 15.10.2014), a kolejne 27,46 proc. do SKion GmbH – funduszu kontrolowanego przez Susanne Klatten z rodziny Quandt, kontrolującej BMW. Pani Susanne Klatten, zaliczana do stu najbogatszych osób na świecie, w tej kadencji gościła w Raciborzu, wizytując zakład przy ul. Piastowskiej. Warto dodać, że SGL Carbon Polska S.A. inwestuje w Krakowskim Parku Technologicznym w ramach joint venture SGL Lindner. Spółka będzie się specjalizować w produkcji płyt z grafitu ekspandowanego, będących ważnym elementem systemów chłodzących i grzewczych.

 

Prezydent Raciborza, komentując czyjekolwiek wypowiedzi na temat BMW, powinien prezentować powyższą wiedzę, a nie trywializować tematu i to w sytuacji, kiedy BMW de facto kontroluje raciborski zakład. Dla ekonomistów jest powszechnie wiadome, że koncerny takie jak BMW czy wspomniany przez p. prezydenta Volkswagen prowadzą działalność biznesową w wielu obszarach. Nie można zatem kojarzyć BMW tylko i wyłącznie z montowniami samochodów, ale widzieć je w szerszym kontekście różnych przedsięwzięć, w tym badawczych, realizowanych przez spółki córki lub w ramach joint venture, związanych na przykład z produkcją części do pojazdów.

 

Odczytywanie moich słów o BMW jako o chęci budowy fabryki samochodów jest sporym nadużyciem i przykładem niezrozumienia tematu, w tym przez media. Podczas konferencji wspomniałam bowiem wyraźnie, że w interesie Raciborza jest porozumienie z ościennymi gminami celem wspólnego zabiegania o inwestorów takich jak BMW. I – co z całą mocą podkreślam – takie inwestycje, np. poprzez spółki zależne, mogą mieć różny wymiar. Dużym osiągnięciem byłoby uruchomienie w Raciborzu bądź okolicach jakiejkolwiek produkcji na rzecz BMW czy innych koncernów.

 

 

 

Miałoby to mocny aspekt promocyjny, o który przez ostatnie lata nie zadbała żadna władza w Raciborzu. Słyszymy, że prezydent chce rozwijać gospodarczo Racibórz, ale można mieć co do tego poważne wątpliwości w sytuacji, kiedy na potrzeby kampanii trywializuje tak poważne tematy. Moim zasadniczym celem jest doprowadzenie do powstania w Raciborzu wyspecjalizowanej agendy, która zatrudni specjalistów mających wiedzę jak powyżej i potrafiących ją wykorzystać do budowania silnej pozycji konkurencyjnej Raciborza i całego powiatu wobec innych ośrodków, np. Rybnika czy Żor, gdzie inwestują producenci części do samochodów. Jest oczywiste, że miasto musi dysponować dokładnymi informacjami w zakresie potrzeb inwestycyjnych koncernów, zadbać o zachęty i odpowiednie warunki dla inwestorów, zarówno tych dających kilka jak i kilkaset miejsc pracy. Takie działania procentują w ciągu kilku lat. Ich brak w Raciborzu spycha nasze miasto na margines nie tylko w województwie śląskim, ale i subregionie zachodnim.

 

Brak wiedzy i determinacji w zabiegach o przedsiębiorców prowadzi do utraty przez Racibórz gospodarczego potencjału oraz takich przypadków jak migracja sprzed kilku lat raciborskiego producenta okien do pobliskich Pietrowic Wielkich, które potrafiły lepiej zadbać o swój interes. Nie da się budować sukcesu miasta bez wizji, daleko idących celów i determinacji. Zdaję sobie sprawę, że łatwiej budować z podatków i kredytów aquaparki, skwery i ścieżki rowerowe, ale w moim przekonaniu nie takie są zadania prezydenta menedżera.

 

Anna Ronin

 publ. /l/

—————————————————————————————————————

Reklama

Kolektor danych MEMOR

 

już od 1900 zł

 

Dowiedz się więcej o kolektorach danych i ich zastosowaniach w artykule:

Kolektory danych w praktyce

Kolektor danych memor w niskiej cenie w SOFT ib  Racibórz

- reklama -

25 KOMENTARZE

 1. Proszę się nie przejmować Lenkiem, obecna władza musi odejść bo prowadzą Racibórz na dno. Młodzi wyjechali , często z bólem serca, a pozostała część będąc z wizytą u rodziny nie mogą uwierzyć że miasto zamieniło się w wieś. Po godzinie 20 nie zobaczy się kota .

 2. To prawda,że jest N I K I M – studia skonczył, ale nie przepracował ani jednego dnia w swojej specjalnpści -ekonomia, WSE na ostatnim roku, wszelkim patałachom, organizowała kursy przyspasabiające do wykonywania zawodu …..nauczyciela to, tz n e g a t y w n a rekrutacja ! Tym sposobem towarzysz Lenk znalazł sie w Raciborzu – jako gołodupiec bez pracy i mieszkania! Tu towarzysz Wojnar załatwił mu mieszanie, o czym sam wspomina , a przyjazna oświata, dla mężczyzn mu zatrudnienie w SP NR 15 ! KM PZPR rekomendował go na stanowisko Dyrektora SP NR, jak towarzysz STEFANIAK, został powołany do KM PZPR ! Powódz w 1997r uczyniła z Lenka ,,bohatera,, w szkole składowano materiały dla powodzian ! I tak awansował do naczalstwa oświaty, potem promotor Wojnar postarałę, aby forować go na prezydenta miasta ! Bez WOJNARA j e s t N I K I M !

 3. Pani Anno przecież Lenk przez dwie kadencje nic nie zrobił dla rozwoju gospodarki to co są warte jego obietnice że się zajmie gospodarką. To obiecanki typowe dla PO myślą że Polacy są głupi i można ich bez końca mamić tylko przed wyborami każdymi aby się na stołek dostać.

 4. Pani Anno przecież Lenk przez dwie kadencje nic nie zrobił dla rozwoju gospodarki to co są warte jego obietnice że się zajmie gospodarką. To obiecanki typowe dla PO myślą że Polacy są głupi i można ich bez końca mamić tylko przed wyborami każdymi aby się na stołek dostać.

 5. Dlaczego Pani Ronin jest dla mnie niewiarygodna…
  1. Bo obiecuje daleko idące zmiany nie ubiegając się nawet o uzyskanie
  większości w Radzie Miasta – (12 kandydatów z jej listy to niezbędne
  minimum by się zarejestrować jako kandydat na Prezydenta), a jako
  prezydent bez większości w Radzie, będąc władzą wykonawczą, będzie
  musiała realizować jej uchwały a nie swoje wizje…
  2. Bo deklaruje wsparcie dla walczących pielęgniarek nie ubiegając się
  nawet o reprezentację w Radzie Powiatu, która może mieć na to realny
  wpływ – więc wsparcie duchowe chyba…
  3. Bo czyni sensację medialną z faktów, które są dobrze znane wszystkim
  pracownikom SGL,…z drugiej strony porażające jest, że miłościwie nam
  panujący (jeszcze) Prezydent „podłożył” się w tej kwestii.
  Pozdrawiam, Piotr Ćwik

 6. Lenk i z jego formacji Wojnar oraz reszta ich ugrupowania są zupełnie nie wiarygodni.Anna Ronin wbrew temu co niektórzy piszą reprezentuje nie tylko mniejszość niemiecką ale i wszystkich Polaków. Kobieta jest inteligentna i ma wartościowe doświadczenia. Chyba nie będzie wycinać drzew jak to się na dużą skalę działo za dwóch kadencji prezydenta Lenka i chyba nam skwerów nie będzie zamieniać w betonowe place a wygodne ulice w kocie łby po których nie da się poruszać.

 7. Dziwi mnie ta cała nagonka na nową kandydatkę,przy tym mniejszość niemiecką…O co tu chodzi?Co te sprawy mają ze sobą wspólnego?Przecież chcemy,by coś w Raciborzu się działo dobrego.Ludzie i tak wyjeżdżają i pracują na tych znienawidzonych Niemców.To ich PKB zasilają swoją pracą,a nie polskie PKB!Nie zapominajmy na jakim terenie wszyscy razem żyjemy!Nam też nie podoba się nastawienie władz np.litewskich w stosunku do Polaków na Litwie.Niestety sami zachowujemy się niekiedy bardzo nietolerancyjnie.Musi jeszcze minąć parę pokoleń,by niektóre tępe głowy mogły to zrozumieć.Każda ożywiająca inicjatywa na naszym terenie jest lepsza od wieloletniej stagnacji,której jesteśmy obecnie żywymi świadkami.I BEZ NIENAWIŚCI,my przecież katole,co nie???

 8. Rozumiem panie Ćwik, że nadzieją dla pielęgniarek z raciborskiego
  szpitala są znani i skuteczni kandydaci do powiatu bez twarzy z waszego
  „zaplecza”. Szkoda, że nie przypominam sobie żadego wystąpienia ani
  felietonu pańskiego lidera oraz radnych miejskich i powiatowych na temat
  sytuacji w szpitalu i np. nagród dla pana Rudnika, a o tresurze
  zwierząt cyrkowych i owszem. Gratuluję dobrego samopoczucia i dużej
  „wiarygodności”. Pozdrawiam. Pielęgniarka.

 9. Przecież kandydatura Ronin to jawna kpina. Ona jest tak samo pionkiem, jak był Lenkiem. Z tym, że ona pochodzi ze znacznie gorszej mafii, bo Odnowy w Duchu Świętym.

 10. Wam to by pewnie Afro-amerykanin pewnie zapasował.Ten to,ten tamto!To idź jeden z drugim i sam zgłoś swoją kandydaturę.Pewnie nie chcecie,bo wam podobni też robiliby pojazd po was he he 🙂

 11. @kpina
  Ronin i konszachty z duchaczami to jakieś pewne info, czy tylko robisz kobiecie czarny PR? Jeśli to pierwsze i rzeczywiście kombinuje z odnową, podziel się szczegółami i napisz na czym te związki-zależności polegają.

  edit. Teraz dopiero przeczytałem następny wpis.
  [b]Jest wiele dowodów[/b] (Dzisiaj 11:01)
  napisał(a):
  Z Odnową to raczej Dawidek kooperuje.

  Tutaj także proszę o szczegóły. Jeśli to nie pomówienie, a rzeczywiście jest coś na rzeczy, koniecznie trzeba to nagłośnić.

 12. Ale to jeszcze o niczym nie świadczy. Dawid był tam zaproszony przez Lepkiego jako Radny, a w pubie każdy może zorganizować spotkanie jeśli zarezerwuje i wynajmie salę.
  Poza tym, masz jeszcze jakieś inne, ale konktetne, dowody?
  A co do Roninowej??? Jakoś nic w temacie?

 13. Szkolenie w ramach prac Rady Miasta. Nic trefnego. Chcieli to pojechali. Szkoda tylko, że o pomyśle budżetu obywatelskiego zapomniano.
  No to kto prowadził te gry planszowe, bo z informacji raczej nic nie wynika?
  A co z mariażem Roninowej z duchaczami??? Brak argumentów?

 14. Ngdy nie byłem radnym ale wyobrażam sobie, że nawet radny może odmówić przyjęcia zaproszenia na takie spotkanie, a DW z jakiś powodów tego nie zrobił i tam poszedł. Niepokoją mnie właśnie te powody, bo uważam że sprowadzają się one do szykowania sobie gruntu pod przyszłą współpracę powyborczą w radzie i poza nią z takim osobani jak NM, AL, FM … Uważam to za duży błąd.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here