Niecodzienny seans z muzyką na żywo w kinie Przemko

0

"Pan Tadeusz" z 1928 roku z muzyką na żywo grupy "Czerwie" już w najbliższy czwartek 6 listopada.

Film zostanie wyświetlony dwa razy – o godz. 11.00 dla szkół w ramach Szkolnej Akademii Filmowej oraz o godz. 18.00 w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Puls". Bilety w cenie 20 zł.

- reklama -

Pan Tadeusz – polski film niemy z 1928 roku, zrealizowany na podstawie epopei Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Film zaginął w czasie II wojny światowej. W latach 50-tych XX wieku odnaleziono jego fragmenty o łącznej długości 42 minut. W 2006 roku we Wrocławiu odnaleziono kolejne fragmenty, dzięki czemu udało się zrekonstruować około 120 minut trwającego oryginalnie ponad 3 godziny filmu.

 

 

Przy realizacji filmu starano się oddać mickiewiczowskie realia, dlatego zdjęcia plenerowe zostały nakręcone w województwie nowogródzkim, w majątku nad Świtezią, a grono konsultantów czuwało nad wystrojem wnętrz, kostiumami i rekwizytami.

Uroczysta premiera filmu odbyła się w listopadzie 1928 roku w Warszawie w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W wydarzeniu uczestniczyli najwyżsi dostojnicy państwowi – prezydent Ignacy Mościcki, marszałek Józef Piłsudski, członkowie Rady Ministrów oraz korpusu dyplomatycznego. Słowo wstępne wygłosił pisarz Juliusz Kaden-Bandrowski.

Film cieszył się ogromnym powodzeniem, otrzymał entuzjastyczne recenzje i wiele ciepłych słów ze strony takich osobistości świata kultury, jak Zofia Nałkowska, Jan Lechoń czy Antoni Słonimski, chociaż nie zabrakło uwag, że na plan pierwszy wysunięto sceny batalistyczne. Na ekranie przewinęła się czołówka ówczesnych gwiazd kina. Plakat do filmu zaprojektował wybitny malarz Wojciech Kossak.

/rck/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here