Wywiad z Mirosławem Lenkiem – kandydatem na prezydenta

40

Receptą na poczucie nieomylności, są kompetentni ludzie, którzy z Tobą pracują.

Leszek Iwulski: Panie Prezydencie wyborcy już dwukrotnie obdarzyli Pana zaufaniem. Wcześniej pełnił Pan funkcję wiceprezydenta miasta. W ciągu tego czasu, co uznałby Pan za swój największy sukces, a co za największą porażkę?

- reklama -

 

Mirosław Lenk: Kiedy oceniamy nasze dokonania w sferze osobistej jest łatwiej. Ot choćby fakt, że rzuciłem palenie, albo przebiegłem maraton. Tu wszystko jest łatwe do identyfikacji, jest uchwytne. W życiu zawodowym, zwłaszcza w tak specyficznej branży jak samorząd, jest o wiele trudniej. Po pierwsze dlatego, że przed człowiekiem, który zarządza miastem stoi ogrom zadań i często nie można im przypisać jednoznacznej rangi. Po drugie, bo niezwykle rzadko można obserwować skutki pewnych decyzji. Oczywiście mógłbym wskazać jedną czy dwie inwestycje. Ale myślę, że jest inaczej. Że największym moim sukcesem jest tocząca się nieustannie modernizacja miasta. Wiem, że to odważne słowa. Ale mieszkam tu 34 lata. My przez te ostatnie 8 lat zrobiliśmy naprawdę sporo. Zmodernizowaliśmy zasoby komunalne. Unowocześniliśmy system gospodarki wodnościekowej. Polepszyliśmy stan zasobów mieszkaniowych. Efektywnie zmieniamy sieć komunikacyjną. Powstają parki, skwery. Budujemy nowe boiska. Niewątpliwie pomogły środki zewnętrzne. Ale przecież z nich też trzeba umieć korzystać. I my potrafimy to robić – sięgamy po pieniądze europejskie, ale także rządowe, czy też pieniądze z funduszu ochrony środowiska. I to widać. Drugą rzeczą, o której myślę, że jest po części moją zasługą to zmiana sposobu myślenia o mieście i tworzących je elementach. Dla przykładu podam wsparcie przedsiębiorczości. Od wielu lat nie pytamy czy wspierać przedsiębiorców, po prostu to robimy. To my pierwsi zaczęliśmy mówić, że same budynki nie załatwią sprawy. Niezależnie od tego, od kogo wyszła inicjatywa budowy strefy ekonomicznej, to właśnie my ją utworzyliśmy. Jeśli chodzi o porażki to pewne decyzje nabierają innego wyrazu w różnych oczach i w różnym czasie. Ktoś może powiedzieć: dworzec raciborski. Ale przecież miasto przygotowało obiekt do przejęcia. Są przygotowane dokumenty, PKP wykonało wszystkie prace. Rada powie „tak” – miasto przejmie dworzec, rada powie „nie”, pozostanie status quo. Nie ode mnie zależą wszystkie decyzje. Weźmy sprawę modernizacji basenów na Bema. Kiedyś obiecałem, że powstaną. Ale życie i inwestor podsunęli inny pomysł. Moim zdaniem lepszy. Na Bema mamy dzisiaj piękne osiedle. Jeśli chcemy przyciągnąć nowych mieszkańców i zatrzymać starych, to o mieszkaniach musimy pamiętać. A baseny i tak powstały. Wybudowaliśmy aquapark. Są otwarte baseny na Oborze.

 

 

Czy kolejna kadencja oznacza jakąś spektakularną inwestycję jak aquapark, czy też raczej skoncentruje się Pan na załatwianiu poszczególnych, być może mniejszych spraw?

 

Mirosław Lenk jest już dojrzałym samorządowcem. I dlatego nie będzie rzucał wielkich obietnic, stawiał na realizację hiperinwestycji. Będę raczej chciał załatwiać te wszystkie sprawy, które sprawiają, że miasto funkcjonuje dobrze. Oczywiście, gdy mówimy rozwój, każdemu świeci się lampka z napisem „wielkie inwestycje”. Ale rzeczywistość jest prozaiczna. Na tą prozę będziemy starać się pozyskać jak najwięcej środków zewnętrznych. Do tej pory miasto sięgnęło po 80 milionów złotych nie licząc gospodarki wodnościekowej. Ta ostatnia to 160 milionów. Razem pozyskaliśmy blisko 200 milionów złotych. Teraz celujemy w nową perspektywę finansową. Oczywiście są zagwarantowane środki bezkonkursowe, ale będziemy aplikować i o środki konkursowe. Priorytetem będzie komunikacja. Musimy mieć dostęp do węzła w Rowniu. Do autostrady A1. Musi powstać północna obwodnica miasta. Musi być zaprojektowana tak, by wyeliminować tranzyt z Hulczyńskiej, Bogumińskiej, Jana Pawła, Starowiejskiej i Kozielskiej. Musi powstać północna obwodnica miasta. Druga rzecz to wsparcie przedsiębiorczości. Nasze kontakty z biznesem są klarowne i częste. Strefa ekonomiczna działa. Koltech wyprodukował tam już obrabiarki. Kolejne 4 powstaną do końca roku. Ramex ma już 4 hale po 1000 m2. Dwa magazyny i dwie montownie. Montownie ruszą jak tylko podłączą gaz. I to są realne efekty. Naszym zadaniem jest wprowadzić tam więcej firm. Złożyłem ofertę na 7 hektarów po byłej cukrowni. Ale nie łudźmy się. Tam nie powstanie fabryka samochodów. Po pierwsze, bo potrzebowalibyśmy ze 300 hektarów. Po drugie, do tego trzeba spełnienia także innych warunków. Bycie prezydentem miasta wymaga tej uczciwości wobec mieszkańców. Są już fabryki samochodów w Tychach, w Gliwicach. Bardzo bym chciał, ale to nie wystarczy, żeby powstały w naszym regionie.

 

Czy miasto będzie aktywnie próbować ściągać przedsiębiorców?

 

My to już robimy. Nie mamy do tego wyspecjalizowanej agencji, nie jesteśmy Warszawą, czy Wrocławiem. Robimy to inaczej. Jako prezydent często angażuję się w takie działania osobiście. Tak było np. w przypadku Koltechu, Ramexu, czy zakładu produkcji śrub, który powstaje w dawnych warsztatach Rafako. I nie zapominajmy o jeszcze jednym. Mamy na miejscu własne firmy i to wokół nich powinniśmy się koncentrować. To im powinniśmy wydeptywać ścieżki. Mamy tu Rafako, mamy SGL Carbon, mamy Henkla, mamy Mieszko, mamy Ramex, czy Ensol. A jest oprócz nich wiele małych i średnich przedsiębiorstw. Jest tęsknota za gigantami, którzy zatrudniają po kilka tysięcy osób. A przecież mamy tu już taką firmę. Po drugie kryzys takich podmiotów potrafi zabić miasto. I dlatego zależy nam na małej i średniej przedsiębiorczości. Stąd już pojawiła się propozycja, by między Płonią a Ostrogiem przy ul. Bartka Lasoty powstała tzw. „mała strefa” dla mikroprzedsiebiorstw. Liczymy, że i tam ulokuje się przynajmniej kilkanaście firm.

 

Wszyscy kandydaci są zgodni, że dla rozwoju miasta jednym z kluczowych czynników jest ekologia. Co miasto będzie robić i w tym kierunku, jeśli wyborcy zaufają Panu po raz trzeci?

 

I wszyscy kandydaci mają tu rację. Racibórz jest wyjątkowy na Górnym Śląsku. Jesteśmy zielonym miastem. Oczywiście jesteśmy narażeni na niską emisję, ale jednak w mniejszym stopniu niż sąsiednie miasta śląskie. Ekologia staje się drugą twarzą miasta. Tu skoncentrował się przemysł odnawialnych źródeł energii. Jeszcze jakiś czas temu produkowano tutaj ok. 40% solarów w Polsce. Tu powstała inicjatywa o nazwie Platforma Innowacji Energooszczędnych. Działa w niej pakiet naszych firm związanych z OZE, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i firmy z zewnątrz. Zrobiliśmy po raz drugi największe w Polsce samodzielne targi poświęcone wyłącznie energii odnawialnej. To targi międzynarodowe. I właśnie w ten sposób staramy się działać. Racjonalnie, ale tak by nie przegapić swojej szansy.

 

Nie ma Pan obaw, że przyjdzie taki moment, że się Pan wypali, albo co gorsza uwierzy we własną nieomylność?

 

Wypalenia się nie obawiam. Jestem energetycznym człowiekiem. Prowadzę higieniczny tryb życia. Biegam. Dbam o odnawialność energii. Chyba gorsza jest ta druga możliwość. Każdy z nas ma pokusę, by wierzyć, że ma zawsze rację. Że każda krytyka jest chybiona. Myślę, że potrafię z tym walczyć. Choćby ostatnio, gdy przyznałem rację rodzicom, którzy swoje dzieci oddają do prywatnego żłobka. Trafiły do mnie argumenty, że nie mogą płacić dwa razy tyle co rodzice, którzy posyłają swoje dzieci do żłobka publicznego. Są takimi samymi mieszkańcami Raciborza, płacą takie same podatki. I dlatego muszą mieć te same prawa. To oni mieli rację, a nie ja. Poza tym myślę, że przed wiarą we własną nieomylność po trosze chroni mnie doświadczenie zdobyte na wielu odpowiedzialnych stanowiskach pracy. Przez te wszystkie lata zdałem sobie sprawę, że administrowanie miastem przypomina doglądanie skomplikowanej maszyny i nie można tego pozostawić bezpośrednio jednej osobie. Trzeba umieć dobrać sobie kompetentnych współpracowników i liczyć się z ich zdaniem. Zaufanie do kompetentnych ludzi – to najlepsza recepta na groźbę uwierzenia we własną nieomylność.

 

Panie Prezydencie ostatnie pytanie – co według Pana można zrobić, by zahamować niebezpieczne trendy demograficzne?

 

To jest robota dla wielu podmiotów. Zjawisko, o którym mowa niestety dotyka całą Europę i to od wielu lat. Ten, który twierdzi, że miasto jest w stanie samodzielnie je rozwiązać moim zdaniem nie mówi wyborcom prawdy. Moim zdaniem. Pierwsze skrzypce gra tu państwo. Jeśli ono nie jest w stanie wykreować dobrej polityki prorodzinnej, nawet najlepszy samorząd niewiele potrafi zdziałać. Ostatnio podjęto w tym zakresie działania, ale na ich efekty będziemy musieli poczekać. Francja przez 20 lat pompowała w tą politykę mnóstwo pieniędzy, teraz ma dodatni bilans demograficzny. I też nie oszukujmy się, jeśli chodzi o tą drugą stronę medalu – o migracje. Nie zatrzymamy każdego młodego z wyższym wykształceniem, który będzie chciał się realizować w wielkim mieście, czy na zachodzie Europy. Tu również trzeba by polityki państwa. Oczywiście nie znaczy to, że należy tylko załamać ręce. Można starać się przyciągnąć mieszkańców z regionu i miasto to robi. Można dawać mieszkańcom powody ku temu, by zostali w mieście i to miasto również robi. Tworzymy odpowiednią ofertę mieszkaniową, rekreacyjną, kulturalną. Musimy starać się tworzyć infrastrukturę miejską w taki sposób, by była ona jak najbardziej funkcjonalna.

- reklama -

40 KOMENTARZE

 1. [img]upload/small_0ScreenShot363.jpg[/img][img]upload/small_1ScreenShot359.jpg[/img][img]upload/small_2ScreenShot361.jpg[/img][img]upload/small_1ScreenShot362.jpg[/img][img]upload/small_0ScreenShot364.jpg[/img][img]upload/small_1ScreenShot366.jpg[/img][img]upload/small_1ScreenShot367.jpg[/img][img]upload/small_1ScreenShot365.jpg[/img][img]upload/small_1ScreenShot364.jpg[/img][img]upload/small_3ScreenShot360.jpg[/img]

 2. [img]upload/small_12ScreenShot133.jpg[/img][img]upload/small_14ScreenShot134.jpg[/img][img]upload/small_15ScreenShot135.jpg[/img][img]upload/small_4ScreenShot130.jpg[/img][img]upload/small_8ScreenShot131.jpg[/img][img]upload/small_12ScreenShot132.jpg[/img]

 3. Dzięki Lenkowi chodzimy, jeżdzimy i słuchamy nieustającego łomotu przekraczającego dopuszczalne decybele, po miejskich ulicach wykonanych z najpodlejszego bruku skazanych na wykonawców nie majacych pojęcia o współczesnym brukarstwie ![img]upload/small_61ScreenShot003.jpg[/img][img]upload/small_75ScreenShot004.jpg[/img][img]upload/small_67ScreenShot005.jpg[/img][img]upload/small_68ScreenShot005.jpg[/img][img]upload/small_65ScreenShot006.jpg[/img][img]upload/small_51ScreenShot008.jpg[/img][img]upload/small_55ScreenShot009.jpg[/img][img]upload/small_60ScreenShot010.jpg[/img][img]upload/small_45ScreenShot014.jpg[/img][img]upload/small_36ScreenShot031.jpg[/img][img]upload/small_28ScreenShot032.jpg[/img][img]upload/small_18ScreenShot034.jpg[/img][img]upload/small_20ScreenShot035.jpg[/img]

 4. Jakie nowe parki powstały w Raciborzu jak twierdzi prezydent Lenk? Nie powstał żaden nowy park natomiast jeden nad Odrą został przez obecną ekipę pana prezydenta Lenka zdewastowany .W parku tym wycieto ponad 200 drzew i ponad 700 m2 krzewów. Jaki nowy skwer powstał? Czy prezydent ma na myśli ten z fontannami który razi swoim zabetonowaniem wczesniej istniejącej zieleni i nieprzyjaznością dla mieszkańców? Prezydent ma w planach w swoich obietnicach wyborczych renowacje parku im.Moniuszki.Bez wątpienia myślę że tą obietnice spełni jeśli do dojdzie ponownie do władzy.Pozbawianie parków i skwerów zieleni drzew i krzewów jak pokazał na przykładzie parku nad Odrą i skweru z fontannami wychodzi mu doskonale tym samym niszcząc nasze parki a skwery zamieniając w betonowe rażące oczy place.

 5. I jeszcze za publiczne pieniądze w ramach kampanii wyborczej okłamuje ludzi. No ale skoro w Raciborzu tacy durni ludzie mieszkają i na Lenka, Hajduka, Wojnara, Kwaśnego, Kowalewskiego, Wolnego, Jarosza, Siedlaczka głosują.

 6. Widać że prezydent Lenk nie zdaje sobie sprawy jak bardzo zaszkodził miastu i mieszkańcom wycinając w parku Zamkowym tyle drzew i krzewów Oraz zamieniając skwer w betonowy twór. Według jego deklaracji i wypowiedzi jest bardzo zadowolony z tego co zrobił i ma zamiar to kontynuować. Czy prezydent wie że pobliski Rybnik jest drugim najbardziej zatrutym miastem w Polsce pod względem zanieczyszczenia powietrza? Obawiam się że Racibórz będzie miał podobne zanieczyszczenie powietrza z niskiej emisji i samochodów co Rybnik jak nie gorzej.W okresie jesień zima wiosna w Raciborzu strach wychodzić na zewnątrz taki jest smog nad miastem głównie w centrum.I w tej sytuacji ekipa prezydenta wycina zielone płuca miasta w parku Zamkowym setki drzew i setki krzewów. Takie działania zasługują tylko i wyłącznie na potępienie. Zdrowie to najwieksza wartość co komu po pieniądzach i karierze jak będzie w młodym wieku na raka umierał czy inne choroby uklady krążenia czy centralnego układu nerwowego bo te wszyskie choroby powstają właśnie gdy powietrze którym oddychamy jest tak zatrute .Nie głosujmy na ludzi którzy nie zdają sobie sprawy z tego co robią gdyż powierzając im władze dajemy im wolną rękę do dalszych tego typu działań ktore zrujnują nam miasto i zdrowie.

 7. [img]upload/small_28ScreenShot042.jpg[/img][img]upload/small_27ScreenShot043.jpg[/img][img]upload/small_40ScreenShot016.jpg[/img][img]upload/small_51ScreenShot017.jpg[/img][img]upload/small_2ScreenShot199.jpg[/img]

 8. no, wreszcie Pan przejrzał na oczy panie prezydencie ; pańska partia Platforma Obywatelska nie prowadzi polityki prorodzinnej ,ale przez wszystkie lata Pana rządów nie usłyszałem żadnej krytycznej oceny tego stanu rzeczy;

 9. Te trzy wywiady, niewiele różnią się od siebie. Jedno co mnie uderzyło, to emitowanie wywiadów w okresie kampanii wyborczej, co moim zdaniem, jest pewną formą reklamy kampanijnej, a co za tym idzie, pogwałcenie Kodeksu Wyborczego. Po drugie, prezydent mówi o powstawaniu parków i skwerów. Parki i skwery istniały, niektóre rewitalizowano ale nie wiem, gdzie i kiedy powstal nowy park i skwer? Po trzecie, dlaczego pan wpierał swoją osobą wybrane podmioty gospodarcze? Po czwarte, najbardzie drażni mnie w tych wywiadach, podkreślanie swojego „JA”. Brakuje mi w tych wypowiedziach, ustosunkowania się, do roli obywateli /mieszkańców/ miasta w decydowaniu o losach miasta. Miasta otwartego, obywatelskiego, należącego do mieszkańców a nie polityków i samorządowców. Zaden z kandydatów, nie wypowiada się w sprawie budżetu obywatelskiego, tak propagowanego przez dwie największe partie, a szcególnie przez PO. Mam wrażanie, że wszystko będzie o nas bez nas, bez względu, kto te wybory wygra.

 10. Lenk nie ma programu na przyszla kadencje. To to chce robicz to kontynuacja tego robi do tej pory' widac to i z kampanii i z tego jak realizuje program wyborczy sprzed czterech lat. Nie spodziwajmy sie zmian tylko kontynuacji. Trudno sie dxiwuc, czlowiek nie zmieni sie tylko za sprawa zredagowanych ulotek reklamowych, ktore nota bene tworzy jakis zespol ludzi od marketingu a nie od polityki. Zatem zaglosuja na Lemka ci ktorym jestbdobrze w tym stanie jak jest i ktorzy nie chca zmian, jesli ktos chce zmian po winien glosowac na innego kandydata. Mlodzi jak Waclawcztk nie maja doswiadczenia ale zaczynaja od pocztku, bez zobowiazan, bez ukladu obecnej wladzy. Jest wiec szansa ze pod wplywem naciskow nowych ludzi ktirych ma wokol siebie oraz obietnic wyborczychybwypracujevsie nowy uklad, moze lepszy…

 11. Jestem rodowitym Raciborzaninem. Mój jedyny potomek – lat 23 – właśnie stąd wyjechał. Przemeldował się. Aquapark, fajerwerki, koncerty w RCK i RDK, przepiękne kiermasze na rynku, gratulacje jubilatom i przystań kajakowa nie były w stanie go zatrzymać 🙁 Chyba więc i ja na starość wyjadę. No serio! Jeśli wygra ten model „sportu i rekreacji”…

 12. Tego Pana wywieziemy na taczkach, na twardym kole, po tym jego najparszywszym bruku, może trochę mózg mu wstrząsnie i pójdzie do swojego zawodu, tylko którego ? Nauczycielski już nie ważny -brak kwalifikacji , a ekonomista ?
  Jaki z niego ekonomista, nie przepracował ani jednego dnia w wyuczonym zawodzie!

 13. A tak wygląda zestawienie miast w Polsce o najczystszym powietrzu (Gdańsk) do najbardziej zatrutych Rybnik Kraków) Jak wyglada Racibórz na tym tle.Prawdopodobnie na równi z Rybnikiem jak nie gorzej tym samym Racibórz ma jedno z pierwszych miejsc pod względem miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu (normy przekroczone są wielokrotnie) w Polsce Zawartość pyłu zawieszonego (PM10) w skali rocznej:
  Gdańsk – 18 ?g/m3 (najmniejsze w Polsce)
  Elbląg – 19 ?g/m3
  Koszalin – 19 ?g/m3
  Zielona Góra – 20 ?g/m3
  Wałbrzych – 20 ?g/m3
  Olsztyn – 20 ?g/m3
  Suwałki – 21 ?g/m3
  Szczecin – 23 ?g/m3
  Toruń – 24 ?g/m3
  Białystok – 24 ?g/m3
  Bydgoszcz – 26 ?g/m3
  Lublin – 27 ?g/m3
  Gdynia – 28 ?g/m3
  Włocławek – 28 ?g/m3
  Kalisz – 29 ?g/m3
  Łódź – 29 ?g/m3
  Poznań – 29 ?g/m3
  Płock – 30 ?g/m3
  Kielce – 30 ?g/m3
  Rzeszów – 30 ?g/m3
  Radom – 30 ?g/m3
  Opole – 31 ?g/m3
  Gorzów Wielkopolski – 31 ?g/m3
  Warszawa – 32 ?g/m3
  Legnica – 34 ?g/m3
  Częstochowa – 35 ?g/m3
  Jelenia Góra – 35 ?g/m3
  Wrocław – 35 ?g/m3
  Bytom – 35 ?g/m3
  Bielsko-Biała – 36 ?g/m3
  Dąbrowa Górnicza – 40 ?g/m3
  Gliwice – 40 ?g/m3
  Katowice – 42 ?g/m3
  Zabrze – 45 ?g/m3
  Nowy Sącz – 51 ?g/m3
  Rybnik – 54 ?g/m3
  Kraków – 64 ?g/m3 (największe w Polsce)

 14. I zamiast polikwidować niską emisję w Racku to prezydent wycina pół parku zamkowego i chwali się w ulotce wyborczej że zrobił „bulwary nadodrzanskie”.Co za glupota! Drzewa są naturalnym filtrem i trochę by tego dymu zatrzymały a i tlenu by naprodukowały.W tak zatrutym mieście gdzie każde drzewo i każdy krzak to skarb ekipa prezydenta Lenka wycina las drzew.Piekną przyszłość nam gotowała ta obecna władza!

 15. Dziekuję Panie Lenk za AquaPark. Dzieci mają zakaz korzystania ze zjeżdżalni, a że dla dziecka w wieku 5-8 lat jest to największa atrakcja to dalej muszę jeździć do Bohumina. Ale co tam, ważne są rekordy frekwencji na podstawie spendu szkół i rozpisywanie się o tym w lokalnych portalach.

 16. Pan prezydent myli parki (zielona przestrzeń) ze skwerkami (beton i bruk), ale poza tym trezba przyznac mu rację – jest dobrym prezydentem i lepszego chyba nasze miasto nie miało i mieć nie będzie.

 17. A ja nie chcę prezydenta który będzie trawniki i skwery betonował oraz wycinał kilkaset drzew w parku.A do tego trzy kadencje już mu i temu układowi wystarczy rządzenia.

 18. Warto przeczytać wiadomość na Wirtualnej Polsce „Prezydent: burdy w 11 listopada to katastrofa. Radykałowie chcą mordobicia”.A szczególnie komentarze pod nim na temat żartu prezydenta Komorowskiego. Grubo ponad 90 % komentarzy jest przeciwnych Komorowskemu podobnie jak i lajki internautów pod komentarzami.To pokazuje jakie jest rzeczywiste poparcie Prezydenta Komorowskiego i PO w przeciwienstwie do oficjalnych „sondaży „.I że większość narodu nie daje się ogłupić a sondaże oficjalne to musi być fikcja.

 19. Z gazetki PO .Haha PO chwali się że -Podwyżka świadczeń emerytalnych.Fajna podwyżka dla większości emerytów 36 zł.Podczas gdy Radek S jedną emeryturę emeryta w jeden wieczór wydaje na kolacje.[img]upload/small_020141112_204852.jpg[/img]

 20. apeluje w imieniu znacznej czesci raciborzan: Panie lenk, jesli zalezy Ci na rozwoju miasta to dla jego dobra wycofaj sie z zarzadzania Raciborzem. Trudna decyzja prawda? Ale zrob to dla Raciborza i dla siebie.

 21. Oprócz sprawy drzew w mieście kamiennych skwerów mieliśmy także przyznanie przez ludzi z komitetu wyborczego p rezydenta Lenka a obecnie radnych także nadanie przez tych ludzi szkole na ul Kasprowicza im.Pani Szymborskiej która ma być wzorem dla naszej młodzieży. Poetki Szymborskiej która w nocy komunizmu i stalinizmu w Polsce pisała hymny pochwalne na czesc Stalina i ustroju komunistycznego! Kobiety która podpisała haniebny list przeciwko polskim biskupom którzy zostali skazani w swingowanym procesie na zamówienie polityczne.Kobiety której maż donosił SB na ludzi niewygodnych systemowi komunistycznemu.Ci ludzie nie tylko nam miasto degradują jesli chodzi o wygląd czy gospodarczo ale podkopują nam i młodemu pokoleniu ideały.Podsuwając na patronów aparatczyków komunistycznych wiedzących jak się ustawić aby sobie wygodnie żyć w nieludzkim systemie który zniewolił Polskę na długie lata.Nie można być obojętnym przy nadchodzacych wyborach wobec tego faktu jak Ci radni głosowali teraz bo Ci sami ludzie obecnie z ugrupowania prezydenta Lenka znowu startują w najbliższych wyborach.

 22. Czy ktoś może napisać i przypomnieć który z obecnych kandydatów z Komitetu Wyborczego prezydenta Lenka do rady miasta głosował w zeszłym roku za kontrowersyjną kandydaturą Szymborskiej (która wyslawiała reżim stalinowski i podpisala haniebny list przeciwko biskupom skazanych w pokazowym procesie )na patronkę G1 na ul Kasprowicza?

 23. Z tego co widze w ich gazetce to na 23 kandydatów z KW Lenka osmiu to radni którzy głosowali za kandydaturą W.Szymborskiej i którzy byli radnymi w zakonczonej właśnie kadencji rady miasta. Są to Marian Gawliczek okręg nr1, Henryk Mainusz okreg nr.2 Eugeniusz Wyględa okreg nr.3 Henryk Hildebrand okreg nr.4 Jan Wiecha okręg nr.8 Krystyna Klimaszewska okręg nr.13 Witold Ostrowicz okręg nr.19 Paweł Rycka okreg 21

 24. Ci ludzie poniżej poparli osobę Szymborskiej która popierała Stalinizm jej mąż donosił SB na polskich patriotów .Nigdy nie odcięła sie od swojej przeszłości Taka osoba wg nich ma być godną patronką dla naszej młodzieży Wstyd .Nawet radny Jarosz wzywał ich aby nie głosowali za kandydaturą Szymborskiej.Wyciągnijmy wnioski wybory w niedzielę.

 25. RONIN DO PRZODU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  [url=http://www.raciborz.com.pl/art33962.htm]Czytelnicy piszą:dostatki i niedostatki.Racibórz przyszłości[/url]
  [url=http://www.raciborz.com.pl/art34605.htm]Czytelnicy piszą:Nasza kondycja, nasz los.Start UP czy DOWN?[/url]
  [url=http://www.raciborz.com.pl/art34813.htm]Nie bądźmy ani lękliwi ani dekadenccy ale wojowniczy[/url]
  [url=http://www.raciborz.com.pl/art35023.htm]Czytelnicy piszą: Media, władza i my[/url]
  no i miał rację
  [url=http://www.raciborz.com.pl/art35220.htm]”Młodzi rozgoryczeni, bo bez pracy, a może bezideowcy?”[/url][url=http://www.raciborz.com.pl/art35088.html]Czytelnicy piszą: Czy jedynym rozwiązaniem jest emigracja?[/url]
  [url=http://www.raciborz.com.pl/art35023.html]Czytelnicy piszą: Media, władza i my[/url]
  [url=http://www.raciborz.com.pl/art34406.htm]Czytelnicy piszą: Nasze Miasto. Nasz Patriotyzm[/url]
  [url=http://www.raciborz.com.pl/art34158.htm]Czytelnicy piszą: Zmieniamy mundurki czy zmieniamy władzę?[/url]
  JUZ DZIS DEKLRUJE ZE NA RONIN

 26. NAJPIERW NARZEKAMY A POTEM NIE GLOSUJEMY TAKA FRKWENCJA TO WSTYD
  I PORAŻKA LUDZI
  I PUBLICYSTYKI
  [url=http://www.raciborz.com.pl/art35088.htm]Czytelnicy piszą: Czy jedynym rozwiązaniem jest emigracja?[/url]
  [url=http://www.raciborz.com.pl/art35088.htm][/url][url=http://www.raciborz.com.pl/art34158.htm]Czytelnicy piszą: Zmieniamy mundurki czy zmieniamy władzę[/url]

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here