Zasłużony duszpasterz ziemi raciborskiej spoczął w Branicach

0

Biskup Józef Nathan, urodzony k.Kietrza, absolwent raciborskiego gimnazjum, poseł do Reichstagu i założyciel szpitala w Branicach, wrócił na rodzinną ziemię.

 

- reklama -

Złożenie w sarkofagu trumny z prochami bp. Józefa Nathana w kościele pw. Świętej Rodziny w Branicach. „Nie ma zazwyczaj radosnych pogrzebów. A na tym w trzech językach wyśpiewano Te Deum Opatrzności Bożej za wielkiego człowieka, kapłana i biskupa. Za dobroczyńcę ludzkości. Za milionera z miłości” – powiedział abp Alfons Nossol w czasie Mszy św. w kościele pw. Świętej Rodziny w Branicach, podczas której złożono do sarkofagu przeniesioną z Opawy trumnę z prochami śp. bp. Józefa Nathana.

 

W uroczystościach wzięli udział biskupi opolscy: bp Andrzej Czaja, bp Paweł Stobrawa, bp Rudolf Pierskała, emerytowany abp Alfons Nossol; gliwiccy: bp Jan Kopiec, emerytowany bp Jan Wieczorek i ordynariusz ostrawsko-opawski bp František Lobkowicz; duchowni z Niemiec, Czech. Obecni byli także przedstawiciele władz lokalnych, personel Samodzielnego Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. ks. bpa Józefa M. Nathana w Branicach oraz Siostry Maryi Niepokalanej, które posługują w „Miasteczku Miłosierdzia”.

 

Podczas homilii bp Jan Kopiec zachęcał, „aby cieszyć się, że Bóg dał nam takiego przewodnika duchowego, a równocześnie człowieka, który potrafił stawić czoła trudnościom i przeszkodom, aż do starcia się z wygnaniem i wrogiem, który w ogóle wrogiem nie powinien być”. – Ale stało się, pozostaje tylko modlitwa i wdzięczna pamięć – wyznał.

 

„Niemal 68 lat trzeba było czekać, aby ten grób, który gościnnie przyjął bp. Nathana, znowu nas dzisiaj tutaj zjednoczył” – mówił ordynariusz gliwicki. „Nie ukrywam mojego wzruszenia, że to mnie przypadło dopowiedzieć do kazania pogrzebowego jakby ten ostatni akapit, który potrzebny jest, aby zrozumieć, jak działamy w Jezusie Chrystusie. Tylko z naszym Zbawicielem potrafimy przełamać egoizm, kompleksy oraz nasze niedojrzałe pomysły” – docenił bp Kopiec odważną postawę biskupów czeskich, którzy pozwolili na przeniesienie z Opawy prochów śp. bp. Józefa Marcina Nathana do Branic.

 

Kaznodzieja podkreślił też, że wolą śp. bp. Nathana było spocząć w Branicach, gdzie „swoim ubogim, biednym, chorym, nieszczęśliwym przewodził; których do siebie rzeczywiście przytulał; których chciał podnieść w ich ludzkiej godności. Czynił to razem z personelem, a także z Siostrami Maryi Niepokalanej”.

 

„Ten grób, który miał wszystko zamknąć, jest dziś świadkiem otwarcia, nowych naszych możliwości” – mówił bp Kopiec. „Byśmy w egoizmie nie pozostali, ale abyśmy mieli odwagę pokonywać wszystkie te przeszkody, które zamykają drogę do drugiego serca” – zaapelował.

 

 

Bp Andrzej Czaja wyraził wdzięczność za udział w translacji ciała bpa Józefa Marcina Nathana z Opawy do Branic: „dziękuję za dopełnienie liturgii pogrzebowej z 4 lutego 1947 r. Niech Boża Opatrzność sprawi, aby ten dzień jak najpiękniejsze owoce wydał w naszych sercach, pośród nas i na tej ziemi. Miłość Chrystusa niech przynagla nas, byśmy tak, jak śp. bp Józef Nathan żyli na chwałę Boga i służbie bliźnim”.

 

Na zakończenie uroczystości w Branicach bp Andrzej Czaja i bp František Lobkowicz podpisali wspólną umowę między diecezjami opolską i ostrawsko-opawską.

 

Śp. bp Józef Marcin Nathan (1867-1947) był wielkim duszpasterzem oraz założycielem i budowniczym „Miasteczka Miłosierdzia” w Branicach. Zmarł w Opawie zaledwie kilka tygodni po wysiedleniu go przez władze komunistyczne z Branic do ówczesnej Czechosłowacji. Uroczystości przeniesienia prochów śp. bp. Nathana były nie tylko pośmiertnym oddaniem czci dziełu jego życia, ale także towarzyszeniem mu w jego „powrocie do domu”, w którym do dziś pozostaje duch jego pasterskiej troski o ludzi najbardziej potrzebujących – chorych psychicznie.

 

tekst i zdjęcia: diecezja opolska

 

Więcej o duchownym można dowiedzieć się tutaj

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here