25 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka

0

20 listopada po raz pierwszy obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, uchwalony przez sejm RP – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka p. Marka Michalaka. Tego dnia świętowaliśmy również 25 rocznicę uchwalenia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka – najważniejszego na świecie dokumentu określającego prawa dzieci. Polska była inicjatorem: współtwórcą Konwencji, która dzisiaj nazywana jest Światową Konstytucją Praw Dziecka.
Z tej wyjątkowej okazji kl. VIa i Rzecznik Praw Ucznia w naszej szkole mgr Małgorzata Rymarowicz – Głąb przygotowali specjalny apel, który przypomniał wszystkim uczniom jakie posiadają prawa, jak ważna jest ich znajomość i poszanowanie – bo „nie ma gorszych ani lepszych dzieci, wszystkie mają takie same prawa”(art. 2 Konwencji).

W ramach Święta na lekcjach wychowawczych rozmawialiśmy o prawach dzieci, o tym, że każde dziecko zasługuje na to, by państwo otaczało je szczególną troską. Rysowaliśmy plakaty, oglądaliśmy prezentacje.

- reklama -

Bądźcie świadomi swoich praw, ale nie zapominajcie że inni też je mają.

Święto Praw Dziecka było najlepszą okazją do inauguracji 3. Edycji ogólnopolskiej akcji UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”. Nasza ma zaszczyt należeć do Klubu Szkół UNICEF i wspierać akcje humanitarne UNICEF POLSKA. Od kilku lat bierzemy czynny udział w akcjach UNICEF niosących pomoc dzieciom z najbiedniejszych regionów świata.

Już po raz 3. będziemy szyć laleczki UNICEF, a cały dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup odżywek i szczepionek dla dzieci z Sudanu. To afrykańskie państwo na skutek wojen domowych, głodu, i straszliwej biedy ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników umierających dzieci do 5 roku życia.

Każdy z nas może im pomóc. Pamiętajcie, że szyjąc czy kupując laleczkę, ratujesz komuś życie. Chętni uczniowie otrzymają wykroje laleczek ze specjalnym paszportem UNICEF. W styczniu odbędzie się uroczysta sprzedaż laleczek i zbiórka pieniędzy. Nasza szkolna społeczność – uczniowie ich rodzice, krewni, znajomi – mają wielkie serca, które okazali w poprzednich akcjach UNICEF, dlatego w imieniu UNICEF Polska i dzieci z Sudanu z góry dziękuję za udział w akcji „Wszystkie kolory Świata”

Koordynator UNICEF w SP18 mgr Małgorzata Rymarowicz – Głąb

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here