Uniwersytet w Nędzy ruszył z kopyta

0

Dopiero co rozpoczął oficjalną działalność, a słuchacze już mają za sobą pierwsze ciekawe wykłady.

 

- reklama -

Trwają zapisy na kursy językowe i komputerowe, a nawet warsztaty śmiechu, treningi pamięci i gimnastykę na basenie! Już jutro wykład o tym, jak nie dać się przeziębieniu. Chętnych, by zapisać się na Uniwersytet III Wieku w Nędzy, przybywa.

 – Warto pamiętać, że wykłady mają charakter otwarty i przyjść może naprawdę każdy – zachęca Eleonora Czekała, przewodnicząca koła emerytów, jedna z inicjatorek powołania uniwersytetu dla seniorów w Nędzy.

Uczelnia w Nędzy dopiero co ruszyła, a słuchacze już wzięli udział m.in. w wykładzie o ziołolecznictwie zorganizowanym przez raciborski uniwersytet, odbyło się spotkanie z komendantem raciborskiej policji na temat bezpieczeństwa, ciekawy wykład na temat historii gminy przedstawił Krystian Okręt – nauczyciel j. polskiego a z zamiłowania historyk, były też zajęcia poświęcone przygotowaniom do świąt,  gdzie seniorzy zabrali się za tworzenie wyjątkowych ozdób świątecznych.

A już jutro, w czwartek 4 grudnia o godz.17:00 w budynku Gminnego Centrum Kultury przy ul. Strażackiej  wykład wygłosi lek. med. Aleksandra Korczyńska-Domagała. Będzie mowa o tym jak nie dać się przeziębieniu. – Jestem pewna, że będzie ciekawie. Każdemu przyda się taka wiedza, a tym bardziej osobom starszym – przekonuje Eleonora Czekała.

Uniwersytet utworzony został z myślą o mieszkańcach powyżej 50 roku życia, którzy mają ochotę kreatywnie spędzać swój wolny czas, chcą się spotykać, poszerzać swoją wiedzę i wspólnie realizować swoje zainteresowania. – To nam pomaga rozruszać umysł i zmusza do myślenia. A poza tym, ważne jest już samo to, że wychodzimy z domu, z czterech ścian do ludzi, że rozmawiamy, że dzielimy się wrażeniami – podkreśla przewodnicząca koła emerytów.

Tymczasem 12 grudnia o godz. 16:00 słuchacze uniwersytetu wspólnie z kołem emerytów organizują spotkanie opłatkowe. – Będzie stół przedwigilijny z tradycyjnymi potrawami. Panie już myślą nad tym, co przygotować. Będzie i choinka, i kolędy, i niespodzianka. Podzielimy się opłatkiem. Bo jesteśmy jak rodzina. Wspólnie się śmiejemy, żartujemy, ale i dzielimy problemami – opowiada pani Eleonora.

Na uniwersytet zapisać się może każdy chętny powyżej 50 roku życia, wystarczy w Gminnym Centrum Kultury wypełnić deklarację. Wykłady i spotkania mają charakter otwarty i wstęp jest wolny, opłaty przewiduje się jedynie za zajęcia fakultatywne, ale organizatorzy obiecują, że koszty nie będą wysokie.

Do końca roku trwają zapisy na zajęcia fakultatywne, które ruszą w styczniu:
1) gimnastyka na basenie – zapisy przyjmuje Adam Grzybowski, tel. 602 743 423
2) lektorat jęz. angielskiego – zapisy przyjmuje Eleonora Czekała, tel. 794 790 333
3) lektorat jęz. niemieckiego – zapisy przyjmuje Anna Gądzikiewicz, tell. 532 691 473
4) pracownia komputerowa – zapisy przyjmuje Stanisława Spychała-Walenko, tel. 501 010 434
5) trening pamięci – zapisy przyjmuje Adam Grzybowski, tel. 602 743 423
6) warsztaty ogrodnicze/przyrodnicze – zapisy przyjmuje Zygmunt Borecki, te. 888 588 235. 

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here