PWSZ podpisała umowę z gminą Rudnik

0

Współpraca będzie obejmować przede wszystkim kwestie związane z inwentaryzacją zabytków w gminie.

Raciborska "PWSZ-etka" stawia na dalszą profesjonalizację procesu kształcenia. Jej głównym elementem ma być jak najdalej posunięte upraktycznienie procesu dydaktycznego. W rezultacie student ma nie tylko posiadać odpowiedni zasób wiedzy, którego odbiciem będzie tytuł licencjata lub magistra. W trakcie kształcenia ma on również nabyć odpowiednią praktykę, która pozwoli mu się stosunkowo łatwo wkomponować w rynek pracy. Znajomość pewnych nawyków, standardów, zachowań ma gwarantować, że gdy świeżo upieczony absolwent znajdzie pracodawcę, ten nie będzie musiał poświęcił roku, by wdrożyć go do funkcjonowania w firmie, lub w urzędzie. Praktyczna nauka zawodu, powiązanie świata teorii naukowej z rzeczywistością przedsiębiorstwa lub instytucji, to potrzeba  chwili. Szkoły wyższe o profilu zawodowym obliguje do działań w tym wymiarze nie tylko uwarunkowania społeczno – ekonomiczne, w których funkcjonują te placówki oświatowe. Obowiązek ten nakłada na ten sektor edukacji również ustawa.

- reklama -

 

 

 Wójt gminy Rudnik (z lewej strony zdjęcia) i prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej dr inż. Juliusz Kieś.

 

Z tego powodu raciborska PWSZ od dłuższego nawiązuje umowy z różnego rodzaju podmiotami gospodarczymi, gdzie staże i praktyki mogą odbyć studenci Wyższej Szkoły Zawodowej. Umowy takie podpisane są również podpisywane z sektorem publicznym. Podpisanie umowy między szkołą a gminą Rudnik kształtuje współpracę przede wszystkim z wydziałem architektury. W gminie znajduje się szereg budowli, które trzeba odpowiednio opisać i zinwentaryzować. Na terenie gminy rozsianych jest kilkanaście przepięknych pałacyków, których stan techniczny i własnościowy jest bardzo różny. Sporządzenie dokumentacji opisującej te niezwykłe zabytki będzie przynależeć w pewnej części właśnie do zadań studentów. Umowę podpisali prorektor Juliusz Kieś oraz Wójt Gminy Rudnik Alojzy Pieruszka. W czasie uroczystości obecni byli również kierownik wydziału dr inż. arch. Joanna Sokołowska – Moskwiak oraz inspektor ds. oświaty Zygmunt Kandora.

 

Proerektor Juliusz Kieś powiedział: – To element współpracy z otoczeniem zewnętrznym. Szukamy kontrahentów. Nie jest to pierwsza nasza inicjatywa. Podpisaliśmy taką samą umowę z gminą Kornowac. Głównym celem szkoły jest upraktycznienie procesu kształcenia. Na terenie gminy jest 14 zabytkowych pałaców. Wszystkie wymagają inwentaryzacji, opisu. Jest to ogromne pole popisu dla naszych studentów.

 

Wójt Rudnika Alojzy Pieruszka zaprezentował stanowisko gminy: – funkcjonowanie raciborskiej szkoły wyższej jest dla nas niezwykle istotne. Wielu z naszych mieszkańców to absolwenci tej szkoły. Wielu to aktualni studenci. To niezwykle cenne, gdy w sąsiedztwie gminy zlokalizowana jest uczelnia wyższa z tak rozbudowaną ofertą dydaktyczną jak PWSZ. Po drugie współpraca związana jest z tematyką architektury i zabytków. Gmina Rudnik ma się czym pochwalić w tym zakresie. Dlatego najpierw musimy sporządzić dokumentację tych obiektów. Studenci będą mogli zobaczyć wiele ciekawych rzeczy w trakcie tych prac. Mam nadzieję, że współpraca będzie w dalszej perspektywie obejmować również inne sprawy.

 

Leszek Iwulski

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here