6 stycznia Kościół obchodzi Święto Trzech Króli

Istotą święta Trzech Króli jest objawienie dobrej nowiny, jaką są narodziny Zbawiciela. Dlatego też, wierni okazują swoją radość biorąc udział w Mszy i uczestnicząc w orszakach, które przemierzają ulice.

Święto trzech króli (lub właściwie Święto Objawienia Pańskiego) znajduje w tradycji Kościoła Katolickiego bardzo ważne miejsce. Symbolizuje ono bowiem moment, w którym wiadomość o narodzinach Zbawiciela została ogłoszona światu. Jest to więc święto, które przypomina o potrzebie niesienia dobrej nowiny, o potrzebie ewangelizowania.

- reklama -

Jednocześnie jest to święto utkane z paradoksów. Do Świętej Rodziny przybywa trzech króli – władców, bogaczy, mędrców. Przybywają, by złożyć Chrystusowi hołd. Zbawiciel leży natomiast w biednej stajence, w szopce. Mędrcy przynoszą dary. Te dary to świadectwo radości świata, którego grzechy mają zostać odkupione. Stąd jest to święto pełne symboliki, wśród której niebagatelne znaczenie odgrywa właśnie szopka oraz złoto, kadzidło i mirra, które trzej królowie przynoszą dla Jezusa. Symbolika ta przenosi się także na formę uroczystości. Po Mszy Świętej z Kościołów wyruszają wielobarwne orszaki.

 

W Polsce po II Wojnie Światowej święto to było ustawowo wolne od pracy. Jednak w roku 1960 Sejm Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej usunął je z kalendarza. W 2010r. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która ponownie uczyniła dzień Objawienia Pańskiego wolnym od pracy.

 

Leszek Iwulski

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj