Mieszkańcy Nędzy przed kamerą opowiadali o pierwszej pracy

"Na deskach historii" – projekt realizowany przez GCK w Nędzy, który ma na celu właściwą komunikację międzypokoleniową.

 

- reklama -

I nie tylko o pierwszej pracy, ale też o swoim balu maturalnym, a także emocjach jakie im towarzyszyły po odzyskaniu przez Polskę wolności w 1989 roku. – Chcieliśmy pokazać, że lata 70- i 80-te to nie tylko absurdy, z których śmiejemy się na filmach Barei, ale zmaganie się z rzeczywistością, która nie była łatwa – mówi Joanna Dwornik, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Nędzy, które realizuje projekt "Na deskach historii".

Ten bardzo interesujący projekt ma jedno główne założenie – ma budować właściwą komunikację międzypokoleniową. GCK zaprosiło do jego realizacji zarówno osoby powyżej 55. roku życia, jak i młodzież.

Właśnie dobiegł końca pierwszy, bardzo ważny etap, w którym starsi uczestnicy projektu opowiedzieli przed kamerą o epizodach ze swojego życia: balu maturalnym, pierwszej pracy, a także emocjach jakie im towarzyszyły po odzyskaniu przez Polskę wolności w 1989 roku.

Swoje historie opowiedzieli mieszkańcy gminy Nędza chętnie angażujący się w życie społeczne gminy: Eleonora Czekała, Edyta Szajt, Krystian Okręt, Jan Baron, Zygmunt Borecki i Adam Grzybowski. Ich relacje zostały nagrane i wkrótce obejrzy je młodzież. – Wszyscy, pomimo tremy, poradzili sobie z zadaniem bardzo dobrze i wszystko przebiegło sprawnie. W tej chwili czekamy na efekt pracy filmowca, który montuje nagrane materiały – relacjonuje Joanna Dwornik.

Jeden z uczestników projektu Krystian Okręt podkreśla, że niezwykle cenne jest to, że biorą w nim udział osoby z różnych środowisk i w różnym wieku. – Bo każdy na temat wydarzeń, które miały miejsce, ma do powiedzenia co innego. To bardzo ciekawe – twierdzi Krystian Okręt. W swoim wystąpieniu wspominał głównie wybory w czerwcu 1989 roku. – Pamiętam, że jeździł taki wóz propagandowy, który mówił: "chcesz mieć posła dobrego, głosuj na… ", nazwiska nie wspomnę – przypomina.
 
Z opowieści wyłania się obraz lat 60-, 70- i 80-tych. – To opowieści i zabawne, i dramatyczne, a wszystkie bardzo osobiste. Jeden z uczestników naszego projektu wspomina np. o samobójstwie współpracownika, do którego doszło pierwszego dnia jego pracy! – opowiada dyrektor GCK.

W kolejnym etapie projektu pod kierownictwem reżyserki teatralnej młodzi aktorzy stworzą spektakl inscenizujący wysłuchane historie. Podczas finału projektu publiczność będzie miała okazję zobaczyć spektakl na żywo. To już 27 lutego najprawdopodobniej w auli Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy.

– Projekt będzie dla młodzieży cennym doświadczeniem. Spotkanie z ludźmi, którzy nie zajmowali jakichś eksponowanych stanowisk, ale byli zwykłymi ludźmi, zwykłymi pracownikami, da im rzeczywisty obraz tamtych czasów – podsumowuje Krystian Okręt.  

Na realizację projektu GCK w Nędzy udało się uzyskać dofinansowanie z programu "Działaj Lokalnie".

 

publ. /ps/

—————————————————————————————————————

 

Reklama

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj