Redaktorzy lokalnych mediów podpisali deklarację, w której zobowiązują się do zwalczania mowy nienawiści.
Redaktorzy lokalnych mediów biorących udział w projekcie "Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w internecie" podpisali deklarację, w której zobowiązują się do zwalczania w swoich serwisach mowy nienawiści i dbania o kulturę słowa.
Treść deklaracji i jej sygnatariusze:
My, przedstawiciele portali informacyjnych, deklarujemy dbać o kulturę słowa – zarówno naszą i naszych czytelników, przestrzegać podstawowych zasad komunikowania się oraz tworzyć nasze artykuły tak, by nie prowokowały odbiorców do agresywnych zachowań w sieci. Chcemy, aby każdy Czytelnik miał świadomość, że może swobodnie wyrażać swoje opinie na każdy temat, ale pragniemy być dumni z tego, że zarówno my jak i nasi odbiorcy potrafią używać słowa w sposób, który nie znieważa innych, nie rozbudza nienawiści rasowej, religijnej, antysemickiej, narodowościowej lub innych jej form wynikających z nietolerancji wobec wszelkiego rodzaju odmienności.
Ireneusz Burek – redaktor naczelny portalu raciborz.com.pl oraz dwutygodnika regionalnego Gazeta-Informator
Aleksander Król – zastępca szefa Oddziału Rybnik Polska Dziennik Zachodnii, naszemiasto.pl
Monika Krzepina – redaktor prowadząca tuWodzislaw.pl
Wioleta Kurzydem – redaktor prowadząca tuZory.pl
Paweł Okulowski – redaktor naczelny portalu nowiny.pl
Grzegorz Wawoczny – redaktor naczelny naszraciborz.pl
Wacław Wrana – redaktor naczelny Rybnik.com.pl
Patrycja Wróblewska-Wojda – redaktor prowadząca tuJastrzebie.pl
Projekt "Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w internecie" to: portal dziennikarstwa obywatelskiego, cykl szkoleń dla młodych dziennikarzy, spotkania w szkołach, panele eksperckie lokalnych mediów poświęcone zjawisku hate speech, warsztaty dla młodzieży nt. mowy nienawiści, kampania społeczna, publikacje i konferencje.
– Z mową nienawiści spotykamy się w Internecie na co dzień – szkalujące komentarze, agresywne artykuły, strony nawołujące do aktów nienawiści. Słowna agresja w sieci jest zjawiskiem powszechnym i nagminnym. Pozorna anonimowość sprawia, że internauci bezkarnie szykanują, zachęcając do tego innych użytkowników Internetu. Chcemy to zmienić! – uzasadniają realizację projektu przedstawiciele Raciborskiego Stowarzyszenia Kulturalne ASK.
/ASK/
——————————————————–
Polecamy również:
Media przeciw mowie nienawiści. Ruszył portal niehejtuje.com
Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK kontynuuje projekt „Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w internecie”.
Projekt "Palące słowa" na półmetku
Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK może pochwalić się pierwszymi sukcesami.
Czy ludzie reagują na hejt?
Poziom hejterstwa jest co raz powszechniejszy. Przypomina epidemię, która zaraża ogromy ludzi.
Dlaczego ludzie hejtują?
Mało kto zastanawia się nad powodami dla których ludzie hejtują. Jak się okazuje, jest ich sporo, a ich liczba wciąż rośnie. Dziś przyjrzymy się tym powodom które najczęściej wywołują słowną agresję.
Raciborska policja wobec mowy nienawiści
Czy Raciborzanie często zgłaszają policji akty przemocy słownej? O czym informować funkcjonariuszy?
A co z opisywaniem nieprawdy np.opisywanie afery w Krwiodastwie RCKiK w Rrzu.Obsmarowano b.Dyrektora i niekorzystnie prezentowano Raciborz!!!Niech naczelni portali w R-cku mają wiekszy dystans do niesprawdzonych faktów..Zawsze należy dążyć do uzyskania stanowisko osoby obmawianej