Krwawienie z dziąseł. Błahostka czy poważny problem?

Przyczyny krwawienia mogą być różne. Nie można tego lekceważyć.

W naszej praktyce wielokrotnie spotykamy się z pacjentami cierpiącymi  z powodu krwawienia dziąseł. W większości przypadków dolegliwości te udaje się całkowicie wyleczyć. Wymaga to jednak zdyscyplinowania i współpracy ze strony pacjenta. Nieleczone krwawienia mogą prowadzić do szeregu komplikacji zdrowotnych. Z doświadczenia wiemy, że przyczyn może być kilka. Najczęściej jest to niewłaściwa higiena jamy ustnej – brak nitkowania i prawidłowego szczotkowania zębów, która może prowadzić do stanów zapalnych. W efekcie powstałe stany zapalne doprowadzają do powstawania kamienia nazębnego, który ma niszczący wpływ na dziąsła.

- reklama -

W tym przypadku rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie stomatologicznym,  w którym doświadczona higienistka usunie kamień i osady oraz pomoże nauczyć prawidłowych nawyków higieny jamy ustnej, co wyeliminuje problem krwawiących dziąseł. Często spotykamy się też  z przypadkami, w których pacjenci sami doprowadzają do krwawienia z dziąseł poprzez zbyt agresywne szczotkowanie zębów, choć w tym przypadku jest to zwykle tylko krótkotrwały objaw. Jeśli problem się powtarza, to także powinniśmy udać się do stomatologa. Inną przyczyną krwawienia mogą być nieprawidłowo założone wypełnienia lub prace protetyczne np. źle dopasowane i założone korony, mosty lub licówki. Do czasu kiedy nie rozwiążemy tego problemu, krwawienie na pewno nie zniknie.

 

 
NEO-DENT
ul. Mickiewicza 18
47-400 Racibórz

tel. 32 755 21 31
www.neo-dent.eu

 

Krwawienie dziąseł może być również objawem poważniejszych schorzeń w obrębie jamy ustnej tj. choroby przyzębia (paradontoza), która nieleczona prowadzi do szybkiej utraty wszystkich zębów. Wiele osób lekceważy problem, który nieleczony może doprowadzić do powstania ognisk zapalnych, powodujących wiele chorób ogólnoustrojowych. Bakterie, które dostaną się do krwi, krążą po całym układzie krwionośnym i mogą w ten sposób trafić do płuc, serca, a nawet mózgu. Trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, że zapalenie dziąseł może być  jednym z pierwszych objawów poważnych chorób ogólnych – cukrzycy, anemii, choroby krwi – skazy krwotocznej czy niewydolności wątroby. Dodatkowo mogą być skutkiem zażywania przewlekle leków lub efektem niewłaściwej diety.

Często przyczyną krwawiących dziąseł u osób niedożywionych jest nieodpowiednia dieta z niską zawartością witaminy C ( brak warzyw,owoców). Witamina ta ma ochronny wpływ na naczynia krwionośne. Jej odpowiednia zawartość w diecie ułatwia również wchłanianie żelaza. Najlepsze źródła witaminy C to czarna porzeczka, papryka (szczególnie czerwona), brukselka, kalafior i szpinak.     

 

Jeśli obserwują Państwo u siebie podobny problem, zapraszamy
do odwiedzenia centrum stomatologicznego Neo-Dent.  Nasi lekarze i higienistki
pomogą je zlikwidować i nauczą jak zapobiegać nawrotom.

                                                                                                                  

Trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, że krwawienia dziąseł mogą być jednym z pierwszych objawów poważnych chorób ogólnych jak cukrzyca, anemia, choroby krwi-skazy krwotoczne czy niewydolność wątroby. Mogą być skutkiem zażywania przewlekle leków lub efektem niewłaściwej diety. Częstą przyczyną krwawiących dziąseł u osób niedożywionych jest nieodpowiednia dieta z niską zawartością witaminy C (brak warzyw, owoców). Witamina C ma ochronny wpływ na naczynia krwionośne. Jej odpowiednia zawartość w diecie ułatwia również wchłanianie żelaza. Najlepsze źródła witaminy C to czarna porzeczka, papryka (szczególnie czerwona), brukselka, kalafior i szpinak. Również niedobór witaminy K (na przykład po antybiotykoterapii) może doprowadzić do krwawienia dziąseł. Dzieje się tak, dlatego, ponieważ witamina ta odgrywa kluczową rolę w procesach krzepnięcia. Witaminę K znajdziemy w warzywach o ciemnozielonych liściach (szpinak, kapusta), ale też w produktach zbożowych, ziemniakach, awokado i brzoskwini.

Odrębnym problemem jest krwawienie związane ze zmianami hormonalnymi, co ma miejsce u kobiet w ciąży. Objawy te ogólnie uporczywe stają się na początku 4. i utrzymują się do końca 6 miesiąca ciąży. Dochodzi wtedy do rozszerzenia i osłabienia naczyń krwionośnych. Krwawienia podczas szczotkowania mogą być obfite, a czyszczenie zębów staje się bolesne. Trudne jest wtedy wykonywanie jakichkolwiek zabiegów stomatologicznych. Najlepszym więc okresem do wizyt higienizacyjnych jest pierwszy i trzeci trymestr ciąży.

Mając na uwadze tak wiele problemów zdrowotnych spowodowanych krwawiącymi dziąsłami nie należy lekceważyć tych objawów i jak najszybciej skorzystać z konsultacji stomatologicznej.

lek. stom. Agata Foryś

/artykuł sponsorowany/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Ciekawy artykuł napisała Pani doktor. Tylko problemem wielu ludzi jest nie tylko problemy z zdrowiem zębów. Ale także brak pieniędzy na wizyty u stomatologów! Może teraz ktoś napisze na jakie leczenie możemy liczyć w gabinnetach stomatologicznych refundowane z NFZ! Biedni obawiają się nawet zapytać o to 🙁 Ja obiście wiem że na blombowanie mogę liczyć. Ale co poza tym, to już nie wiem! Teraz czekam na artykół który mnie uświadomi w tej dziedzinie! Pozdrowienia do miłego personelu 🙂

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj