Szkoła w Nędzy dzieli się wiedzą z innymi

W tym roku szkoła zdecydowała się na przystąpienie do zadania "Zapraszamy inne szkoły". Zaprosiła do współpracy szkołę z Wrocławia i opracowała plan działania na cały rok.

 

- reklama -

 

 

W projekcie "Zapraszamy inne szkoły" programu Szkoła z Klasą 2.0 realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej nie chodzi o zorganizowanie jakiegokolwiek spotkania z inną szkołą. Tu chodzi o to, żeby mieć się najpierw czym podzielić z innymi nauczycielami, uczniami i rodzicami, żeby mieć pomysł na to jak "zarażać TIK-owym wirusem".

To już kolejny rok, kiedy to Zespół Szkolno-Gimnazjalny z Nędzy bierze udział w programie. – Rozochociły nas efekty jakie udało nam się osiągnąć w ubiegłym roku. Zwieńczeniem całorocznej pracy był udział reprezentacji naszej szkoły w festiwalu Szkoły z Klasą 2.0 w Warszawie. Otrzymaliśmy też tytuł szkoły eksperckiej. To nam dodało skrzydeł – podkreśla Maria Czerwińska, dyrektor szkoły w Nędzy.

W ubiegłym roku w ramach Szkoły z Klasą 2.0 szkoła zaangażowała się w zadanie "Nasi e-nauczyciele", którego efektem było ukończenie przez 20 nauczycieli kursu interaktywny nauczyciel, dodatkowo 10 osób zdobyło certyfikat e-nauczyciela. – To tak zwane europejskie komputerowe prawo jazdy – tłumaczy Maria Czerwińska.

W tym roku szkoła zdecydowała się na przystąpienie do zadania "Zapraszamy inne szkoły". Zaprosiła do współpracy szkołę z Wrocławia i opracowała plan działania na cały rok.

Co zaplanowano? Poza wizytami studyjnymi nauczycieli obu placówek i wymianą uczniowską, odbywają się też ciekawe szkolenia. Dyrektor Czerwińska, która jest jednocześnie trenerem Aktywnej Edukacji, nauczycieli z Wrocławia będzie szkolić z zakresu nowoczesnych technologii w nauczaniu.

Klasy ze szkoły w Nędzy biorące udział w projekcie przygotowały portfolia: http://tiny.pl/q3vf2 .  – Nasza szkoła jest bardzo TIK-owa (technologie informacyjno-komunikacyjne – przyp. red.), dlatego wszystkie portfolia zostały przygotowane w wersji elektronicznej. Obecnie są już udostępnione na dysku Google, tak, by koledzy z Wrocławia mieli do nich łatwy dostęp i mogli nas po prostu bliżej poznać – wyjaśnia Maria Czerwińska. Portfolia to nie wszystko – nakręcono również film o szkole i każdej klasie biorącej udział w projekcie, prowadzony jest też blog: http://blogiceo.nq.pl/gimnazjalistk/i/ .

Placówkom bardzo zależy na rozpropagowaniu idei współpracy szkół nie tylko w Sieci, ale też m.in. podczas zajęć studiów podyplomowych liderów oświaty. – Chcemy nawet uroczyście podpisać specjalny pakt o współpracy – dodaje dyrektor Czerwińska.

Koordynatorem Szkoły z Klasą 2.0 w ZSG w Nędzy jest Anna Wojtek, wśród nauczycieli biorących udział w programie, poza dyrektor Czerwińską, są też: Wanda Rutko, Radosław Niklewicz i Ilona Sadowska.

Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Nędzy jest szkołą nowoczesną, wciąż podejmującą nowe wyzwania, w której nauczycielom zależy, by siebie i uczniów angażować w działania wykraczające poza podstawowy tok nauczania.

– Nakręca to, że nie stoi się w miejscu. Ja na przykład, podejmuję kolejne zadania i to pomimo, że początkowo wydaje się, że nie podołam. Ale efekty i sukcesy mocno motywują. Nie chcę wyjść na osobę nieskromną, ale wydaje mi się, że wiele zależy od osoby prowadzącej. Jeżeli dyrektor sam nie pokaże, że wiele można zdziałać, to i motywacja nauczycieli z pewnością będzie mniejsza – przyznaje dyrektor szkoły w Nędzy.

ZSG chętnie bierze udział w programach organizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Niedawno w ramach projektu "Młody Obywatel" uczniowie i nauczyciele stworzyli mural promujący gminę Nędza.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj