Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udało się stworzyć przepiękny ogród.
Arboretum to rodzaj ogrodu dendrologicznego, w którym kolekcjonuje się i prowadzi badania nad drzewami. W Raciborzu posiadamy Arboretum Bramy Morawskiej, gdzie na przestrzeni 160 hektarów powierzchni leśnej rozpościera się ponad dwustuletni drzewostan. Częścią arboretum jest „Zaczarowany Ogród”, który powstał na terenie byłego młodnika, na którym później wyrosła drągowina. Niestety ta część drzewostanu nie była najlepsza, w dodatku przecinała go skocznia o rozmiarze k-20. Z tego powodu właśnie to miejsce zostało wybrane na lokalizację ogrodu.
"Zaczarowany Ogród" w arboretum to doskonałe miejsce do obcowania z przyrodą.
Dyrektor arboretum Hubert Kretek powiedział nam: – miejsce jest szczególnie urokliwe. Z wielu miejsc można go oglądać z góry. Panuje tu specyficzny mikroklimat, który pozwala na hodowlę wielu roślin. Początkowo miejsce to było planowane jako ogród japoński. Było ku temu kilka przesłanek. Po pierwsze drzewostan – mamy tutaj np. wiśnie japońskie, czy klony. Po drugie ogród jest zbliżony kształtem do kwiatu. Piękno kształtu można podziwiać np. dzięki zdjęciom satelitarnym. Realizacja tego zadania, jakim było stworzenie tego ogrodu przeprowadzona była wieloetapowo. W pierwszej fazie wylesione zostało ponad hektar. Później przeprowadzona została niwelacja terenu. Równolegle częściowo dzięki drenażom odwodniono teren. Na samym końcu przeprowadzono właściwe prace. Na tym etapie trzeba było pozyskać środki zewnętrzne. Udało się je otrzymać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dofinansowanie sięgnęło aż 80 proc. Gdyby nie te pieniądze, prace nad tym ogrodem trwałyby prawdopodobnie do tej pory. Prace w ogrodzie są jednak prowadzone przez cały czas. Stale wykonywane są koszenia, w czasie suszy rośliny są podlewane. Prowadzone są również zabiegi chemiczne, których celem jest wyeliminowanie niebezpiecznych dla roślin grzybów, owadów, czy chwastów. W Ogrodzie można podziwiać bardzo bogatą gamę gatunków roślin. W przypadku drzew spotkać można m.in. wiśnie japońskie, klony japońskie, żywotnik zachodni, jałowiec chiński, jałowiec wirgilijski, W ogrodzie rośnie ponad 16,5 tysiąca roślin zielnych takich jak: czosnek niedźwiedzi, fiołek, ziarnopłon, kopytnik, dąbrówka rozłodowa, czy konwalia majowa. Ogród jest stale monitorowany, chociaż dyrektor Kretek mówi, że akty wandalizmu właściwie się nie zdarzają.
Leszek Iwulski