Nie tylko ogrzeją dom, ale także wodę do kąpieli. Zaletą takich kominków jest także łatwość magazynowania ciepła.
W ostatnim artykule skupiliśmy uwagę na kominkach konwekcyjnych, które doskonale nadają się do dogrzewania domu oraz wprowadzają żywy ogień do naszego salonu. Dzisiaj chciałbym omówić drugą co do popularności grupę kominków, czyli kominki z płaszczem wodnym.
Podstawowa różnica pomiędzy kominkiem konwekcyjnym a wodnym polega na innym sposobie przekazywania ciepła wytworzonego przez spalanie drzewa. Dzięki temu, że podgrzewana jest woda wystarczy podłączyć kominek do instalacji centralnego ogrzewania i możemy cieszyć się ciepłem w całym domu, podgrzejemy także wodę do kąpieli. Taki kominek stawia wysokie wymagania projektantowi, wymaga wiedzy jak zbudować kominek aby zabudowa spełniała normy bezpieczeństwa, a wkład wodny poprawnie współpracował z instalacją centralnego ogrzewania. Istotny jest dobór mocy płaszcza wodnego oraz prawidłowe zaprogramowanie parametrów pracy elektronicznego regulatora procesu spalania.
ul. Rybnicka 13
47-400 Racibórz
www.kominkislask.pl
e-mail: [email protected]
tel.: 32 417 25 23
Aktualnie wkłady kominkowe wodne osiągają sprawności około 80 – 90%, zaś dzięki nowoczesnym materiałom szamotowo-ceramicznym wnętrze wkładu i szyba pozostają czyste. Dodatkową zaletą jest łatwość magazynowania ciepła w zbiorniku buforowym, dzięki czemu możliwe jest palenie raz na dobę lub rzadziej, ponadto kominek nie przegrzewa salonu a ciepło jest równomiernie rozprowadzane po całym domu.
Jedynym minusem takiego kominka jest wyższy koszt na etapie inwestycji, który będzie rekompensowany przez tanie oraz skuteczne ogrzewanie domu. Moja rodzina nie wyobraża sobie jesiennych i zimowych wieczorów bez błyskającego i grzejącego ognia, często wystarcza tylko dobra muzyka i kominek, mamy wtedy czas aby spokojnie ze sobą porozmawiać i odpocząć po trudach dnia.
/artykuł sponsorowany/
————————————————————————-
Polecamy również:
Przegląd rynku kominkowego. Który kominek się opłaca?
Budowa kominka w domu to wspaniały pomysł na źródło ciepła w budynku.
Sam mam kominek z płaszczem wodnym od 3 lat i jestem bardzo zadowolony, połączenie przyjemności ( wizja ognia w salonie) z pożytecznym (ogrzewanie plus ciepła woda niskim kosztem) 🙂