Na pozbycie się pozimowego brudu z auta istnieje naprawdę wiele sposobów. Ekspert z Autocentrum Opolony radzi>>
Większość kierowców zimą zaniedbuje swoje pojazdy, uznając że nie warto tracić czasu na mycie skoro po przejechaniu kilkuset metrów samochód znowu będzie brudny. Nic bardziej mylnego, gdyż wiosną trzeba będzie poświęcić więcej czasu na kosmetykę. Chodzi nie tylko o walory estetyczne, ale głównie o zmycie soli drogowej a także ziarenek piasku z karoserii naszego pojazdu.
Jednym z najchętniej wybieranych sposobów na szybkie umycie samochodu jest myjnia automatyczna. Przed myciem zasadniczym należy jednak oczyścić auto myjką ciśnieniową. Jeśli nie usuniemy z karoserii zaschniętego błota, szczotki myjni rozetrą je po lakierze, pozostawiając trudne do usunięcia zarysowania. Wadą myjni automatycznych jest to, że urządzenie nie usunie brudu ze wszystkich zakamarków karoserii. Wnęki drzwi, nadkola oraz okolice lusterek i klamek prawdopodobnie pozostaną brudne. Jakość usługi zależy od stanu myjni oraz od jakości i ilości środków czyszczących oraz pielęgnacyjnych używanych do mycia. Coraz więcej kierowców wybiera samoobsługowe myjnie bezdotykowe. Wyposażone są one zwykle w niezły sprzęt i wysokiej jakości preparaty czyszczące.
Jeśli jednak zależy nam na jak najlepszym efekcie, powinniśmy skorzystać z profesjonalnej myjni ręcznej. Jeżeli wykupimy kompleksową usługę, auto powinno wyglądać jak nowe. Dobre myjnie stosują specjalistyczne, warsztatowe środki czyszczące – ich skuteczność jest bez porównania lepsza niż w przypadku preparatów, które możemy kupić w sklepach. Gąbka, wiaderko, woda i dobry szampon samochodowy to właściwa recepta na czysty samochód i pożyteczne spędzenie popołudnia, jednak pod warunkiem, że mamy gdzie to zrobić. Przepisy i wymagania ochrony środowiska sprawiają, że coraz trudniej znaleźć miejsce, w którym wolno samodzielnie wyczyścić auto. Mycie na drodze publicznej może grozić mandatem od straży miejskiej.
Po zimie sporo uwagi będą wymagać koła a zwłaszcza felgi ze stopów lekkich są bardzo wrażliwe na uszkodzenia i niedbałe traktowanie. Jeżeli nie czyścimy ich wystarczająco często, to brud (składający się głównie z pozostałości po ścieraniu klocków hamulcowych) na trwałe wżera się w warstwę lakieru chroniącego metal. Bardzo zaniedbanej felgi nie uda się już doczyścić. Środki do mycia felg aluminiowych to zwykle bardzo agresywne, żrące substancje. Korzystając z nich, należy skrupulatnie przestrzegać instrukcji na etykiecie. Jeśli nie zmyjemy ich w porę albo naniesiemy na wrażliwe na ich działanie elementy, straty mogą być naprawdę duże. Należycie musimy zająć się także wnętrzem samochodu. Wiosenna kosmetyka służy nie tylko komfortowi jazdy ale przede wszystkim bezpieczeństwu. W zawiązku z powyższym w pierwszych dniach wiosny powinniśmy zadbać o nasz pojazd aby ten mógł nam służyć jak najlepiej.
/Cykl MOTOrady przygotowywany we współpracy z Auto Centrum Opolony w Raciborzu/
————————————————-
Polecamy również inne artykuły z cyklu MOTOrady: Rdza nadal groźna dla samochodów, Gdy auto nie chce odpalić, Zmiany w ubezpieczeniu OC.