Naczelnik Tadeusz Dragon zauważa, że zwalczanie niskiej emisji jest zadaniem, które samorządy będą realizować jeszcze przez długi czas.
Ustawa o samorządzie gminnym z 1999r. nakłada na gminy szereg zadań, których skuteczne wykonanie ma skutkować polepszeniem losu mieszkańców. Jednym z takich zadań jest ochrona środowiska naturalnego. W gminach województwa śląskiego, zwłaszcza w Subregionie Zachodnim, zadanie to przybiera bardziej rozbudowaną postać ze względu na specyficzne warunki, jakie panują w tym regionie. Z rozmowy z naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska w Wodzisławiu Śląskim Tadeuszem Dragonem dowiedzieliśmy się, że jednym z głównych elementów, który wpływa na specyfikę pracy wodzisławskiego urzędu w zakresie pracy nad poprawą warunków ekologicznych jest zagadnienie zwalczania niskiej emisji. To właśnie wysokie stężenie pyłu zawieszonego negatywnie wpływa na zdrowie ludzi w całym regionie. Walka z tym zjawiskiem nie może mieć jednak charakteru punktowego, ograniczonego do działalności jednej, lub dwóch gmin. Musi być pochodną wysiłków wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, dlatego że cyrkulacja powietrza nie zna barier administracyjnych. W celu lepszej koordynacji działań zmierzających do zmniejszenia poziomu niskiej emisji w subregionie powołano specjalny zespół. Jego szefem został właśnie Tadeusz Dragon. Głównym zadaniem zespołu jest wypracowanie listy dobrych praktyk, które mogłyby zostać wdrożone w celu ograniczenia stężenia pyłu zawieszonego. W wielu przypadkach zastosowanie tych narzędzi będzie wymagać znacznych nakładów finansowych i dłuższego czasu. Naczelnik Dragon zauważa: – to zadanie na lata. I to nie tylko na lata najbliższe, bo z niską emisją będziemy borykać się jeszcze bardzo długo. Z uwagi na to, że ograniczenie stężenia pyłu zawieszonego jest procesem niezwykle kosztochłonnym i poważnie nadwyręża możliwości finansowe gmin niezwykle istotne jest pozyskiwanie przez samorządy środków zewnętrznych. Tu swoje wsparcie oferuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Niskooprocentowane pożyczki (umarzane w przypadku dalszych inwestycji proekologicznych) i dotacje sprawiły, że wiele inwestycji zmierzających do poprawy środowiska naturalnego zakończyło się dużo wcześniej. Naczelnik Dragon pokazuje, jak funkcjonują mechanizmy wsparcia na przykładzie termomodernizacji Urzędu Miasta Wodzisław, która została częściowo sfinansowana właśnie dzięki umorzeniu pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".
————————————————
Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na: