10 urodziny Czarnego Teatru w G5

0

22 maja 10 urodziny obchodził jedyny w mieście Czarny Teatr, który już od dekady działa w Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu. Z tej okazji salę teatralną odwiedzili: Naczelnik Wydziału Społecznego pani Iwona Trzeciakowska, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej pan Paweł Rycka, pani Teresa Piasecka z Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, pan Krystian Haas – dyrektor kina „Bałtyk”, a także absolwenci, którzy pracowali w Czarnym Teatrze oraz byli opiekunowie grup – pani Elżbieta Preisner i pani Magdalena Szarata.

Spotkanie urodzinowe rozpoczęło się od niespodzianki. Zawsze to uczniowie stawali na scenie Czarnego Teatru, prezentując się zaproszonym gościom – rodzicom, kolegom, nauczycielom. Tym razy ci ostatni postanowili przygotować specjalny występ i w podziękowaniu za 10 lata pracy wszystkim aktorom, zaprezentowali swoją etiudę, która przyjęta została gromkimi brawami. Następnie goście mieli okazję obejrzeć występy w wykonaniu obecnych aktorów, uczniów Gimnazjum Nr 5.

Potem nadszedł czas na spotkanie przy urodzinowym torcie i niekończące się wspomnienia minionych dziesięciu lat. A jest co wspominać – wymiany międzynarodowe, pierwsze etiudy, wycieczki na spektakle, warsztaty dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, mnóstwo występów, które przez 10 lat uświetniały różne uroczystości w Gimnazjum Nr 5.
Ponadto uczniowie działający w grupie – teatrze ocenili, czym są dla nich prowadzone zajęcia i, jak się okazało, jest to dla nich: nauka pracy zespołowej, radość z zabawy i wspólnych wysiłków, satysfakcja z uśmiechów widzów, rozwój wyobraźni, motywacja do nauki i pracy, dobra zabawa, entuzjazm, radość, rozwój, pozytywne emocje, zajęcia z muzyką i ciekawie spędzony czas.


Przypomnijmy, że Czarny Teatr powstał w „piątce” w roku 2005. Jego twórcą była ówczesna nauczycielka języka polskiego, pani Elżbieta Preisner, którą zainspirował teatr w zaprzyjaźnionej szkole w niemieckim Cottbus. Aktualnie w G5 działają dwie grupy teatralne: jedna prowadzona jest przez panią Beatę Mróz – Kajsturę, w skład której wchodzą: Wiktoria Żydek, Wiktoria Leśnikowska, Monika Heider, Magda Fabrowska, Natalia Szymura, Witktoria Mazurek i Denis Pieła – i druga grupa pod opieką pani Joanny Nowak z uczniami: Ola Błaszczyk, Ola Czaja, Daniel Konopka, Weronika Zemła, Tomek Szuła, Natalia Podlasek, i Kuba Zuzok.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here