Byliśmy na wycieczce edukacyjnej

0

28 maja klasy trzecie z Gimnazjum nr 5 w Raciborzu wyjechały na wycieczkę do Oświęcimia. Podobnie jak w latach poprzednich muzeum na terenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau zrobił na uczniach duże wrażenie.


Na początku zwiedzania młodzież była niepewna (wystraszona), lecz już po pewnym czasie nabrała odwagi. Przewodnik opowiadał tak sugestywnie, że grupa mogła wyobrazić sobie te wszystkie cierpienia ludzi. Grupa była najbardziej zaszokowana zdjęciami, prezentującymi wygląd wychudzonych, nieszczęśliwych, zmęczonych ludzi. Zwiedzający patrzyli ze zgrozą na zdjęcia malutkich dzieci, na których eksperymentowano.

Aby uczcić pamięć pomordowanych więźniów uczniowie z wielkim wzruszeniem zapalili znicze pod Ścianą Śmierci, gdzie naziści rozstrzelali kilka tysięcy ludzi i pod pomnikiem w Brzezince.

Wycieczka edukacyjna była uzupełnieniem zajęć z historii i języka polskiego.

„Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce, w którym hitlerowcy wymordowali około półtora miliona mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie Żydów z różnych krajów Europy.” Napis z pomnika w obozie Birkenau

- reklama -Kontynuowaliśmy wycieczkę z Oświęcimia w Pszczynie, by zobaczyć zespół pałacowy będący w średniowieczu własnością między innymi książąt opolsko-raciborskich. Tu w prześlicznym parku pałacowym młodzież wybrała się na spacer. Po dojściu do bram zamku książąt Hochberg von Pless uczestnicy wycieczki wraz z nauczycielami zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, po czym delektowali się ciszą i urodą zabytkowego parku krajobrazowego./Daria, kl.3a/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here