Są zyski, prezydent zadowolony z kondycji miejskich spółek

0

Zarówno ZWiK, jak i PRD zanotowały w ubiegłym roku zyski po 100 tys. zł. Dzięki temu wodociągi nie muszą podnosić cen wody i ścieków, a drogowcy mają za sobą najlepszy rok w historii.

O przebiegu czerwcowych spotkań z władzami Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Mirosław Lenk opowiedział radnym na dzisiejszej sesji. W ubiegłym roku zysk ZWiK wyniósł 100 tys. zł, dzięki czemu spółka nie ma potrzeby w najbliższym czasie podnosić cen, zwłaszcza iż podwyżki skutkowałyby zmniejszeniem zużycia wody przez mieszkańców. Wodociągi cały czas szukają nowych rynków zbytu. W planach jest zwiększenie sprzedaży gminom Kornowac i Lubomia, które już kupują raciborską wodę. Zainteresowane są Krzyżanowice szukające alternatywnego źródła zaopatrzenia w wodę, Wodzisław, a także Rybnik. W tym ostatnim przypadku na przeszkodzie stoi jednak odległość na którą trzeba przesyłać wodę.

- reklama -

 

Jeśli chodzi o PRD to w 2014 roku zanotowało ono najlepszy w swej historii wynik finansowy. Spółka, która jeszcze 5-6 lat temu balansowała na granicy opłacalności, a jej obroty nie przekraczały 8 mln zł, w ubiegłym roku zwiększyła przychody o ponad 50% do 24 mln zł. To m.in. efekt uruchomienia nowej otaczarni za 1,5 mln zł, której raty leasingowe przedsiębiorstwo jest w stanie spłacać samo bez udziału miasta. Podobnie jak w przypadku ZWiK, zysk PRD w 2014 roku wyniósł 100 tys. zł.

 

– Sytuacja miejskich spółek jest dobra, może poza Przedsiębiorstwem Komunalnym – podsumował prezydent.

 

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here