Obrady Rady Konsultacyjnej przy Prezydencie

Wiodącym zagadnieniem podejmowanym podczas obrad rady były kwestie związane ze szkolnictwem zawodowym.

W środę obradowała Konsultacyjna Rada Gospodarcza przy Prezydencie. Leitmotivem posiedzenia była możliwość stworzenia warunków dla racjonalnie funkcjonującej, zgodnej z profilem rynku pracy, edukacji zawodowej. Zebrani przedsiębiorcy, prezydent Mirosław Lenk, wiceprezydent Wojciech Krzyżek oraz wicestarosta Marek Kurpis starali się wypracować rozwiązania, które sprawiłyby, że promocja szkolnictwa zawodowego będzie obecna już na wczesnym etapie edukacji. Postulowano m.in. wypracowanie takiego modelu doradztwa zawodowego, który byłby sprawiłby, że uczeń już w szkole podstawowej zaznajomił się z ofertą edukacyjną w szkołach ponadgimnazjalnych. Taki model zakładałby ponadto, że w toku nauki doradca zawodowy potrafiłby określać oraz precyzować umiejętności, którymi dysponuje uczeń. W konsekwencji możliwe byłoby zaplanowanie dla niego odpowiedniej ścieżki kariery zawodowej. Gremium zastanawiało się ponadto, w jaki sposób intensywnie promować "zawodowstwo" w regionie, tak by zyskało ono renomę, którą utraciło jeszcze na początku lat 90.

- reklama -

 

 

 Na posiedzeniu Konsultacyjnej Rady Gospodarczej obecni byli. m.in prezydent Mirosław Lenk i jego zastępca  Wojciech Krzyżek oraz wicestarosta Marek Kurpis.

Przedsiębiorcy zaproponowali kilka rozwiązań w tym zakresie. Wśród pomysłów znalazły się m.in. takie koncepcje jak: stworzenie interaktywnej bazy edukacyjnej. Taka baza zawierałaby ofertę szkół zawodowych oraz przypisaną niej ścieżkę kariery w zawodach związanych z wyborem odpowiednich szkół. Wiceprezydent Wojciech Krzyżek zwrócił uwagę na fakt, że można sięgnąć po sprawdzone rozwiązania spotykane w krajach rozwiniętych np. na znane już wszystkim wycieczki do zakładów produkcyjnych, czy dni otwarte w fabrykach. Henryk Majnusz zwrócił uwagę, że cały tok postępowania w tej materii wymaga bardzo głębokich zmian, ponieważ w jego opinii w chwili obecnej obserwowalny jest trend odwrócenia młodzieży od zwykłych, prozaicznych czynności, które pozwoliłyby im na rozwijanie ukrytych do tej pory talentów. Ireneusz Burek zwrócił się natomiast z wnioskiem o przemyślenie koncepcji wypracowania wieloletniej strategii dla procesu dydaktycznego, który zawierałby w sobie nie tylko system doradztwa zawodowego, ale także elementy jego promocji oraz nakreślenie związków pomiędzy procesem kształcenia i zmieniającymi się potrzebami rynku pracy. Wątki poruszone we wniosku Ireneusza Burka znalazły się w wątki , które przewijały się w stanowiskach prezentowanych  przez Janusza Szlapińskiego, Romualda Kalycioka, Romana Majnusza. Podczas spotkania poruszono również kwestię nadchodzącej fali niżu demograficznego. Urząd zarysował trend, jaki ukształtował się w przeciągu ostatnich kilku lat i wskazał na zagrożenia z nim związane. Jest to niezwykle niepokojące zjawisko, które nadzwyczaj mocno daje się we znaki miastu w ostatnich czasach. W ciągu ostatnich bowiem 5 lat liczba uczniów w pierwszych klasach spadła o 32 proc. Co więcej w ciągu najbliższych 5 lat prognozuje się analogiczny spadek o 18 proc.

 

/l/ 

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj