Reprezentacja młodzieżowych drużyn strażackich z Powiatu Raciborskiego spotkała się z przedstawicielami Powiatu Märkischer, aby poznać się lepiej i przygotować się do egzaminu Jugendflamme na poziomie 1.
„Obrona cywilna w Niemczech i Polsce – wymiana Młodzieżowych Ochotniczych Straży Pożarnych jako ratowników przyszłości” tak brzmi nazwa projektu, który został zrealizowany w ostatnich dniach w Niemczech, a dokładniej w miejscowości Nachrodt-Wiblingwerde i malowniczo położonym ośrodku dla młodzieży „Auf dem Ahorn“.
Po długiej podróży młodzież z Polski została oficjalnie przywitana przez Starostę Powiatu Märkischer Thomasa Gemke, Panią Burmistrz Birgit Tupat, Prezesa Powiatowej Ochotniczej Straży Pożarnej – Reinera Blumenrath oraz Prezesa Powiatowej Młodzieżowej Ochotniczej Straży Pożarnej Jensa Hoffmanna.
Przy wspólnej kolacji zawiązywały się nowe znajomości. Przedstawiciele Raciborskiej Powiatowej Komendy Straży Pożarnej Pan Jan Krolik i Stefan Kaptur zasypywali pytaniami swoich niemieckich kolegów po fachu. Nie było żadnych barier komunikacyjnych, a nazwy fachowych określeń czynności, procedur i sprzętów strażackich szybko zostały opanowane.
Następnego dnia młodzież miała możliwość poznania pracy zawodowych strażaków w Lüdenscheid. Szczególne zainteresowanie budziła moc silników samochodów oraz ich wyposażenie – każdy przycisk musiał być wypróbowany. Przyglądano się również pracy dyspozytorów przyjmujących zgłoszenia w centrali zgłoszeń numeru 112 oraz zapoznano z wyposażeniem karetek.
Tego dnia strażacy zwiedzali także piękny zamek w Altenie, a wieczór spędzili na zabawach integracyjnych. W środę rano młodzież wyruszyła do Münster, gdzie w Instytucie szkolenia kadry kierowniczej straży pożarnej Nadrenii Północnej – Westfalii zajmującego obszar 7 km 2 była okazja przyjrzeć się jak nowoczesne technologie wykorzystywane są w symulacji zagrożeń oraz dowiedzieć się o sposobach ich niwelowania. Z tego dnia wszyscy najbardziej zapamiętali pojęcie „Temperatur check”, czyli sposobu sprawdzania temperatury drzwi w pomieszczeniu objętym pożarem, gdzie nasi chłopcy pozytywnie zaskoczyli swoją wiedzą strażaka, który ich oprowadzał. Było również pokazane postępowanie w razie powodzi czy zadymienia pomieszczenia.
Wieczorem polska młodzież pokazała swoim niemieckim rówieśnikom, jak należy się bawić. Na dyskotece nikt nie stał pod ścianą, wszyscy wspólnie tańczyli, nawet opiekunowie grup.
Czwartek był dniem odpoczynku a zarazem zebrania sił do wieczornych ćwiczeń przygotowujących do egzaminu Jugendflamme. Młodzi strażacy wybrali się do parku wodnego AquaMagis w miejscowości Plettenberg sprawdzając jednocześnie swoje umiejętności w ratownictwie wodnym. Wieczorem odbyły się przygotowania kondycyjne do kolejnego dnia: grupowe skakanie na skakance, gra w piłkę nożną i zabawy integracyjne.
W piątek od rana czuło się powagę sytuacji. Na początek młodzież z OSP Sławików pokazała swoją reprezentacyjną musztrę, po której Niemcy oniemieli z wrażenia. Następnie zaczęły się ćwiczenia polegające na dokładnym demonstrowaniu i tłumaczeniu kolejnych zadań i ćwiczeń do realizacji oraz ich doskonalenie. Było łączenie węży ssawnych, zwijanie węży gaśniczych, wiązanie węzłów, transportowanie wody pod górę oraz inne.
Po obiedzie oraz przerwie rozpoczął się egzamin. Panowie strażacy z Niemiec i Polski uważnie obserwowali wykonywanie wszystkich zadań, został zmierzony ogólny czas całego egzaminu oraz poszczególnych ćwiczeń. Najbardziej precyzyjni w wykonaniu wszystkich zadań byli nasi chłopcy. Grupa niemieckich chłopców najsłabiej poradziła sobie z egzaminem i musiała wykonać zadania dodatkowe.
Wieczorem o godzinie 18.00 zjechali się do ośrodka Auf dem Ahorn zaproszeni goście począwszy od Starosty Thomasa Gemke po przedstawicieli wszystkich ochotniczych Młodzieżowych Straży Pożarnych całego Powiatu.
Po oficjalnych przemówieniach i licznych podziękowaniach wszyscy młodzi strażacy otrzymali dyplomy uczestnictwa w Projekcie oraz Certyfikaty zdobycia odznaki Jugendflamme na poziomie 1. Drużyna OSP Sławików zaprezentowała wszystkim gościom swoją pokazową musztrę, która nagrodzona została gromkimi brawami.
Gdy emocje już opadły, wszyscy zgłodnieli. Przy wspólnym grillu oraz przysmakach przygotowanych przez samego komendanta Powiatowej Ochotniczej Straży Pożarnej MK omawiono przebieg wymiany oraz zaskakujące jej efekty. Starosta Gemke zapewnił, że będzie dążył do kontynuacji tego przedsięwzięcia oraz rewizyty niemieckiej młodzieży w Polsce.
W sobotę po wczesnym śniadaniu z żalem przeszedł czas na pożegnanie. Po długiej podróży, około godziny 23.00 młodzież wróciła do Raciborza.
Szczególne podziękowania należy skierować do Pana Jensa Hoffmanna, który był odpowiedzialny za merytoryczną i organizacyjną stronę tego przedsięwzięcia. Jego zaangażowanie i pozytywna energia przekazywana była automatycznie wszystkim uczestnikom. Było wesoło i rodzinnie – nikt nie czuł się samotny, a w kwestiach strażackich rzeczowo i profesjonalnie.
Mamy nadzieję na szybkie spotkanie z naszymi niemieckimi przyjaciółmi.
Autor tekstu:
Ewelina Uriasz,
kierownik i tłumacz wyjazdu
***
Projekt pt. „Obrona cywilna w Niemczech i Polsce – wymiana Młodzieżowych Ochotniczych Straży Pożarnych jako ratowników przyszłości” finansowany był ze środków Polsko-Niemieckiej Nagrody Samorządowej ufundowanej przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie.
publ. /ps/