Referendum 6 września. Co warto wiedzieć?

W związku z wyznaczonym na 6 września 2015 roku referendum ogólnokrajowym, raciborski magistrat przypomina o sposobie sporządzenia spisów osób uprawnionych do udziału w referendum i inne przydatne informacje.

Prawo udziału w głosowaniu ma obywatel polski, który :

- reklama -

– najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,

– nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,

– nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu,

– nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunały Stanu.

Osoba uprawniona jest wpisywana do spisu osób uprawnionych do udziału w referendum. Można być wpisanym tylko do jednego spisu.

Osoba uprawniona do udziału w referendum zameldowana na pobyt stały na obszarze gminy, która nie złożyła wniosku o wpisanie do stałego rejestru wyborców w innym miejscu oraz osoba uprawniona do udziału w referendum wpisana do rejestru wyborców na własny wniosek, zostanie wpisany z urzędu do spisu osób uprawnionych do udziału w referendum sporządzanego dla obwodu głosowania właściwego dla jego miejsca zamieszkania.

Terminy czynności wyborczych związanych z realizacją uprawnień do udziału w głosowaniu:

1/ do dnia 24 sierpnia 2015 roku (poniedziałek)

– zgłaszanie przez osoby uprawnione do udziału w referendum zamiaru głosowania korespondencyjnego

Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Powinno ono zawierać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL osoby uprawnionej do udziału w referendum, oświadczenie osoby uprawnionej do udziału w referendum o wpisaniu do rejestru wyborców w danej gminie, oznaczenie referendum , którego dotyczy zgłoszenie, a także wskazanie adresu stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet referendalny, albo deklarację osobistego odbioru pakietu referendalnego w Urzędzie Miasta.

W zgłoszeniu osoba uprawniona do udziału w referendum może zażądać przesłania nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braill'a.

 2/ do dnia 28 sierpnia 2015 roku ( piątek )

– składanie przez osoby uprawnione do udziału w referendum wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania

Do wniosku należy dołączyć:

    pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa
    kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, jeżeli wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 75 lat;
    kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem, jeżeli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa

Pełnomocnictwo o głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby lub od dwóch, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny ( ojciec, matka, dziadek, babka , itd.) zstępny ( syn, córka, wnuk, wnuczka, itd.) małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki, lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.

3/ do dnia 01 września 2015 roku ( wtorek )

– składanie wniosków o dopisanie do spisu osób uprawnionych do udziału w referendum

1/ osoba uprawniona do udziału w referendum nigdzie niezamieszkała lub przebywająca czasowo w Raciborzu w okresie obejmującym dzień referendum , na swój pisemny wniosek wniesiony do Urzędu Miasta Racibórz jest dopisywana do spisu osób uprawnionych do udziału w referendum w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca pobytu.

2/ niepełnosprawna osoba uprawniona do udziału w referendum może głosować osobiście w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce stałego zamieszkania.

Wniosek dotyczy każdego lokalu obwodowej komisji do spraw referendum, w tym lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 Lokale dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych osób uprawnionych do udziału w referendum mieszczą się w Raciborzu :

OBWÓD

1/ Zespół Szkolno – Przedszkolny Nr 1 ul. Henryka Jordana 6 5

2/ Szkoła Podstawowa Nr 15 ul. Juliusza Słowackiego 48 10

3/ Szkoła Podstawowa Nr 15 (wejście boczne do sali gimnastycznej ) ul. Juliusza Słowackiego 48 11

4/ Szkoła Podstawowa Nr 18 ( wejście boczne ) ul. Ocicka 52 12

5/ Gimnazjum Nr 3 ul. Żorska 2 13

6/ Szkoła Podstawowa Nr 13 ul. Ks. Stanisława Staszica 12 15

7/ Gimnazjum Nr 1 ul. Jana Kasprowicza 4 16

8/ Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego Budynek A ul. Kozielska 19 19

9/ Szkoła Podstawowa Nr 1 ul. Elżbiety 14 21

10/ Szkoła Podstawowa Nr 1 ul. Cecylii 30 24

 

4/ do dnia 04 września 2015 roku ( piątek )

– składanie przez osoby uprawnione do udziału w referendum wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Wniosek może być złożony pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Do odbioru zaświadczenia osoba uprawniona do udziału w referendum może upoważnić inną osobę. W tym celu osoba uprawniona do udziału w referendum sporządza wniosek o wydanie zaświadczenia i upoważnienie( może to być jeden dokument ) w którym wskazuje swoje imię(imiona) i nazwisko oraz numer PESEL, a także dane osoby upoważnionej do odbioru zaświadczenia.

 Każdy osoba uprawniona do udziału w referendum może sprawdzić na pisemny wniosek czy została uwzględniona w spisie osób uprawnionych do udziału w referendum w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta ( pokój nr 5 ) w terminie od dnia 18 sierpnia 2015 roku do 01 września 2015 roku w godzinach pracy Urzędu.

Wszelkie informacji dotyczące uprawnień związanych ze sporządzeniem spisu osób uprawnionych do udziału w referendum można uzyskać w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Racibórz (pokój nr 5 i 15) lub pod numerem telefonu 32-7550615, 32-7550631.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj