Uwaga na groźne stężenie ozonu w powietrzu!

0

Stężenie ozonu w Raciborzu jest bliskie stanu alarmowego. Osoby cierpiące na choroby układu oddechowego powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu.
Ozon może być pożyteczny dla człowieka. Może jednak być dla niego bardzo groźny. Ten, który jest zawarty w stratosferze chroni nas przed promieniowaniem UV. Istnieje jednak tzw. ozon troposferyczny, który powstaje tuż przy powierzchni ziemi pod wpływem promieniowania słonecznego oraz zanieczyszczeń. To właśnie on, zwłaszcza latem, jest groźny dla zdrowia. Upały, które od dłuższego czasu utrzymują się w całym kraju, spowodowały, że stężenie ozonu w powietrzu zwiększyło się.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało w tej sprawie ostrzeżenie. Od 10 do 16 sierpnia stężenie ozonu w powietrzu może przekroczyć poziom alarmowy. Przyczynami takiego stanu rzeczy jest duże nasłonecznienie. Przewiduje się, że stężenie ozonu w powietrzu może przekroczyć 240 μg/m3. Wartość progowa to 180 μg/m3.

- reklama -

Taka sytuacja może być szczególnie groźna dla osób, które cierpią na przewlekłe choroby układu oddechowego, takie jak astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma płuc. Ostrożność powinny zachować także osoby starsze, dzieci oraz wszyscy, którzy aktywnie spędzają czas na wolnym powietrzu.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że smog tego typu może powodować kaszel, ból gardła, ucisk w klatce piersiowej oraz ból w klatce piersiowej przy głębokim wdechu. Jeśli objawy się nasilą koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem. Przy wysokich stężeniach ozonu w powietrzu zachodzi ryzyko większej podatności na infekcje. Aby tego wszystkiego uniknąć najlepiej ograniczyć długotrwałe przebywanie na wolnym powietrzu.

/Paulina Krupińska/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here