Urszula Lebek, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu o sytuacji na rynku pracy.
Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby z wykształceniem zawodowym. Poszukiwani są budowlańcy, stolarze, krawcowe, kucharze, cukiernicy oraz mechanicy samochodowi. Jak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu, problemy ze znalezieniem pracy mają przede wszystkim osoby, które ukończyły studia na kierunkach: pedagogika, socjologia, administracja oraz zarządzanie i marketing.
Redakcja: Jaka jest w chwili obecnej stopa bezrobocia w powiecie raciborskim? Czy w porównaniu z latami poprzednimi sytuacja się poprawiła?
Urszula Lebek: Stopa bezrobocia w powiecie raciborskim na dzień 31 lipca wynosi 7 %. W porównaniu z poprzednimi latami sytuacja uległa poprawie, gdyż rok temu w tym samym czasie stopa bezrobocia wynosiła 7,7 %, a dwa lata wcześniej 8,9 %.
W okresie wakacyjnym z pewnością zmniejszyła się ilość osób bezrobotnych. Czy Powiatowy Urząd Pracy w jakiś specjalny sposób przygotowuje się na przyjęcie tych osób?
Jak co roku od miesiąca marca do września liczba bezrobotnych się zmniejsza. Od października liczba zarejestrowanych bezrobotnych wzrasta. Jest to naturalny trend związany z pracą sezonową oraz wyjazdami za granicę.
Jakimi narzędziami Urząd dysponuje w zakresie aktywizacji osób bezrobotnych? W jaki sposób pozyskiwane są oferty pracy?
W zakresie aktywizacji Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu zawodowej dysponuje narzędziami zdefiniowanymi w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a są to: staże, szkolenia, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, bony szkoleniowe, bony stażowe, bony na zasiedlenie oraz bony zatrudnieniowe. Ponadto oferujemy refundację kosztów studiów podyplomowych, dofinansowanie wynagrodzeń dla osób powyżej 50 roku życia. Organizacja form wsparcia pozwala wyposażyć osoby bezrobotne w kwalifikacje zawodowe, które pozwolą na podjęcie zatrudnienia. Oferty pracy pozyskiwane są poprzez osobiste, telefoniczne kontakty z pracodawcami, jak również poprzez organizację Konferencji dla pracodawców, Powiatowych Targów Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości, comiesięcznych Jarmarków Ofert Pracy. Kolejnym narzędziem w pozyskiwaniu ofert pracy jest: -„System Pozyskiwania Ofert Pracy” – SPOP. Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu mając na uwadze potrzebę współpracy z pracodawcami z terenu działania tutejszego urzędu w zakresie pozyskiwania ofert pracy uruchomił System Pozyskiwania Ofert Pracy. Usługa jest bezpłatna i ma na celu skrócenie czasu składania ofert oraz oczekiwania na skierowanie do pracy odpowiedniego kandydata.
Kto najczęściej zostaje bezrobotny? Jakie zawody są na to najbardziej na to narażone?
Najczęściej osobami bezrobotnymi zostają osoby bez kwalifikacji zawodowych oraz wykształcenia zawodowego, jak również matki po urodzeniu dziecka. Kierunki studiów po ukończeniu, których absolwenci pozostają nieaktywni zawodowo to socjologia, pedagogika, administracja, zarządzanie i marketing.
Jakich pracowników szuka się obecnie najczęściej? W jaki zawód "opłaca się" inwestować, tak aby po zakończeniu edukacji znaleźć zatrudnienie?
Z pewnością to szkoły zawodowe gwarantują ciekawą zawodową przyszłość i pracę. Wybór szkoły zawodowej cieszy przedsiębiorców, ponieważ brakuje fachowców z praktycznymi umiejętnościami. Analizując ilość zgłoszonych ofert pracy najwięcej propozycji możemy skierować do osób posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe.
Pracodawcy najczęściej zgłaszają oferty w zawodach takich jak: pomocniczy robotnik budowlany, kierowca samochodu ciężarowego, sprzedawca, magazynier, stolarz, stolarz meblowy, elektryk, spawacz, ślusarz, frezer, tokarz w metalu, mechanik samochodów osobowych, szwaczka, krawiec, malarz, cieśla, dekarz, hydraulik, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, kucharz, cukiernik, fryzjer, murarz, brukarz, monter ociepleń budynków, monter składacz okien, operator obrabiarek sterowanych numerycznie. Podsumowując, na pewno warto inwestować i kształcić się w branży budowlanej, gastronomicznej, spawalniczej, metalurgicznej, spożywczo-handlowej, elektrycznej, usługowej oraz produkcyjnej. Osoby mające wykształcenie oraz doświadczenie w tych branżach nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pracy.
Czy Urząd współpracuje z innymi jednostkami, szkołami, urzędami, po to aby zapobiegać bezrobociu? Na czym ta współpraca polega?
Tutejszy Urząd współpracuje z takimi Urzędami i Instytucjami jak Ośrodki Pomocy Społecznej w doborze form pomocy, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Urzędem Skarbowym (w zakresie udzielania informacji nt. założenia własnej działalności gospodarczej), ze szkołami w zakresie tworzenia nowych kierunków kształcenia, innymi ościennymi urzędami pracy w zakresie upowszechniania ofert pracy, oraz z firmami prywatnymi w zakresie partnerstwa i sieci informacji dotyczących realizowanych projektów aktywizacji zawodowej.
Dotują Państwo również inicjatywy mieszkańców, którzy chcą założyć własną działalność gospodarczą. Co trzeba zrobić aby pozyskać dofinansowanie i czy mieszkańcy powiatu raciborskiego często korzystają z takiej możliwości?
Mieszkańcy powiatu, zarejestrowani jako osoby bezrobotne, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania (jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej) w wysokości do 6–krotności przeciętnego wynagrodzenia. W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o dofinansowanie – wzór wniosku i regulamin znajdują się na naszej stronie internetowej www.pup-raciborz.pl w zakładce dokumenty do pobrania. W roku 2014 z tej formy pomocy skorzystało 100 osób bezrobotnych zarejestrowanych w tutejszym urzędzie pracy.
/Paulina Krupińska/