Festyn Ekologiczny w Raciborzu już za nami [WIDEO]

0

Już 15 raz dzieci promowały na raciborskim rynku środowisko naturalne.

- reklama -

Na raciborskim rynku w czwartek 17 września ekologię promowały dzieci z miejskich szkół i przedszkoli. Piosenki, awangardowe wykonania tańców, scenki rodzajowe bawiły publiczność, która wcale licznie obserwowała artystyczne dokonania mniejszych i większych brzdąców, Była to kolejna odsłona raciborskiego festynu ekologicznego.

 

 

 

 Najmłodsi mieli szansę okazję nie tylko wystąpić na scenie, ale także m.in. brać udział w konkursach plastycznych, czy oglądać praktyczne zastosowanie nauki.

 

Organizatorem przedsięwzięcia jest Urząd Miasta w Raciborzu i odbywa się już po raz piętnasty. U korzeni tej miejskiej imprezy jest uzyskanie przez miasto certyfikatu Systemu Zarządzania Środowiskowego ISO 14001, który wskazuje priorytety działalności miejskich placówek, aby te w jak największym stopniu były przyjazne dla środowiska naturalnego. System ISO pomaga także w identyfikacji niekorzystnego wpływu na środowisko, którego wyeliminowanie prowadzi do zmniejszenia chociażby emitowanych (a niezwykle szkodliwych) do atmosfery pyłów. Problematyka zwalczania niskiej emisji jest jednym z priorytetów urzędu, który stara się zlikwidować to zjawisko m.in. dzięki Programowi Ograniczenia Niskiej Emisji. Program ten jest wspierany przez środki przyznane w formie pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. System oparty na certyfikacie ISO 14001 umożliwia także wskazanie mocnych stron miejskich jednostek, których wykorzystanie może być źródłem polepszenia stanu naszej przyrody. W konsekwencji można podejmować np. działania miękkie mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej.

 

 Głównymi bohaterami festynu ekologicznego były dzieci.

 

 

W tym roku festyn realizowany był pod hasłem „Fotowoltaika dla dorosłych i dla smyka”. W ten sposób miasto chce promować energię odnawialną i pokazywać mieszkańcom, że jest to jeden z kierunków polityki środowiskowej prowadzącej m.in. do ograniczenia zjawiska niskiej emisji.
 Na rynku, na własne oczy dzieci mogły przekonać się, że energia odnawialna może zapewnić światło w mieszkaniu, czy ciepłą wodę. Na rynku rozstawione były bowiem, w których pracownicy firmy Funiveristy prezentowali działanie małych żarówek zasilanych dzięki energii słonecznej (małe żaróweczki oświetlały wnętrza makiety osiedla umieszczonej na jednym ze stoisk). Maluchy mogły także wykazać się talentem plastycznym biorąc udział w zorganizowanych dla nich konkursach. Przedszkolanki z przedszkola „Stokrotka” Monika Kucza i Karolina Walenko powiedziały nam, że: – Nasze przedszkolaki ze „Stokrotka” wykonują na festynie piosenki zatytułowane „Ekologia” i „Posprzątajmy świat”. Dzięki uczestnictwu w takich imprezach dzieci dowiadują się jeszcze więcej o tym, jak troszczyć się o środowisko. Oczywiście w naszym przedszkolu również prowadzimy zajęcia promujące zachowania proekologiczne. Następnego dnia w szkołach rozpoczęła się akcja „sprzątania świata”.

 

 Na scenie dzieci z przedszkola "Stokrotka" zaprezentowały piosenki ekologiczne.

 

 

W ciągu dwóch dni uczniowie zbierali po okolicznych laskach i skwerkach butelki, puszki, kartony, które pozostawili po sobie mniej zorientowani ekologicznie mieszkańcy miasta. Ten rodzaj aktywności ma wśród młodzieży nie tylko zaszczepić pamięć o potrzebie zachowania czystości wokół siebie, ale także dawać dobry przykład tym, którzy jeszcze nie nauczyli się tych dobrych wzorców.

 

 

 

 

 /l/

 

 

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here