Protest mieszkańców. Nie chcą wycinki drzew na Warszawskiej

10

Mieszkańcom przedstawiono trzy koncepcje zagospodarowania skweru przy ulicy Warszawskiej i Wczasowej w Raciborzu. Każda z nich zakładała wycinkę 28 drzew. Mieszkańcy organizują protest.

Urząd Miasta przedstawił trzy koncepcje zagospodarowania skweru na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Wczasowej w Raciborzu. Dziś miejsce to służy przede wszystkim właścicielom psów, którzy upodobali je sobie na spacery ze swoimi pupilami. Pozostali mieszkańcy alejkę biegnącą przez skwer traktują po prostu jako "skrót" pomiędzy ulicą Warszawską i Wczasową. Jednak są i tacy, dla których skwer ma większe znaczenie. – Na skwerze rośnie 28 potężnych drzew. Drzewa nie tylko produkują tlen, ale także są schronieniem dla ptactwa. Urząd chce wyciąć te stare, duże drzewa i posadzić nowe. To jest nie do przyjęcia i nie ma żadnego sensu. Pieniądze, które Miasto chce wydać na to przedsiewzięcie, można byłoby wydać w inny, bardziej racjonalny sposób. Po co wycinać drzewa i w ich miejscu sadzić nowe? – pytają oburzeni mieszkańcy. Mówią stanowcze "nie" wycince tych drzew i aby dać temu wyraz organizują protest w tej sprawie. W środę, 14 października o godz. 16.00 zgromadzą się na skwerze i będą zbierać podpisy pod listem protestacyjnym do Urzędu Miasta.   

- reklama -

Jak przekonuje Maciej Piątek z Wydziału Gospodarki Miejskiej, Urząd Miasta nie podjął żadnej decyzji w sprawie zagospodarowania skweru na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Wczasowej czy też w sprawie wycinki drzew. Biuro projektowe Urzędu przygotowało trzy koncepcje, które przedstawiono mieszkańcom. To właśnie oni mieli zdecydować o wyborze tej, która będzie realizowana lub zaproponować inne rozwiązanie. – To nie był nawet projekt zagospodarowania. To były propozycje. Prezydent chciał poznać opinie mieszkańców w tej sprawie – mówi Maciej Piątek. Dlatego właśnie 7 października w Urzędzie Miasta zorganizowano spotkanie konsultacyjne. Na spotkaniu pojawił się tylko jeden mieszkaniec. Opowiedział się za rewitalizacją skweru, ale bez naruszenia drzewostanu. Dodał, że nie jest to tylko jego zdanie, ale wielu osób. Konkretnych propozycji jednak zabrakło.

– Chcieliśmy poprawić wygląd tego miejsca, a także stan trawników i alejki biegnącej przez skwer. Nie będzie to możliwe przy zachowaniu obecnego drzewostanu, gdyż korzenie drzew wychodzą ponad powierzchnię ziemi. Urząd zaproponował zatem nowe nasadzenia, remont alejki, która miała zostać wyłożona ekologicznym materiałem oraz rekultywację trawników. Jak widać pomysł nie spotkał się ze społeczną akceptacją. Trudno powiedzieć co będzie dalej z tym skwerem. Być może zostanie opracowana koncepcja rewitalizacji skweru bez ingerencji w zieleń, a być może wyremontujemy tylko alejkę biegnącą przez skwer – tłumaczy Maciej Piątek.  

 

Paulina Krupińska

 


Koncepcje zagospodarowania skweru przygotowane przez Urząd Miasta Racibórz:

 

 

Koncepcja nr 1 – nasadzenia: głóg pośredni, wiśnia pospolita, klon pensylwański
Zobacz szczegóły koncepcji>>

 

 

Koncepcja nr 2 – nasadzenia: głóg jednoszyjkowy, klon jawor, buk pospolity, kasztanowiec czerwony
Zobacz szczegóły koncepcji>>

 

 

Koncepcja nr 3 – nasadzenia: brzoza pożyteczna, buk pospolity, klon cynamonowy, klon strzępiastokory
Zobacz szczegóły koncepcji>>

- reklama -

10 KOMENTARZE

  1. Nie zgodzę się z twierdzeniem Pana urzędnika że to miejsce służy obecnie tylko do wyprowadzania psów. To jest nieprawda. Przykre to że ciągle urzędnicy Raciborzu atakują właścicieli psów i ciągle chcą wycinać drzewa w miescie.

  2. Żeby nie doszło do tego że ktoś z psem będzie w Raciborzu dyskryminowany nie tylko wytykaniem ale i do tego że będą ścigani za to że np weszli do parku.Już kiedyś jeden prezydent w mieście chciał wprowadzić coś podobnego to był śmiech na całą Polskę.

  3. Ludzie boją się natury, sazczególnie ci rządzący – beton, bruk i maleńkie drzewka, które po roku już straszą tylko kikutami, bo powysychały. Bo to wszystko oszczędności – mniej liści, mniej sprzątania, a to, że drzewa dają cień przegrzanemu miastu, zatrzymują wodę, osłaniają zimą budynki – to nieważne, ale kto to zrozumie, jeśli nie uczymy takich „oczywistych oczywistości”!

  4. Po co w logo Raciborza zielony liść skoro w tym mieście obecna władza wciąż chce wycinać drzewa i krzewy.Co ci sami ludzie zrobili z Parkiem Zamkowym wycinka setek drzew i krzewów !Jak ten park obecnie wygląda to były nasze zielone płuca. Po co konkursy i festiwal ekologiczny jak takimi działaniami niszczy się zieleń i pokazuje dzieciom odwrotność a nie ochronę przerody i naszej ziemi.

  5. PO szkodzi od lat Polsce i Polakom PSL ppdobnie.Wg ostatnich sondaży PSL może nie wejść do sejmu. Ludzie potrafią myśleć. PO podobnie myślący ludzie mają już dosyć. Na koniec islamistów do Polski chcą jeszcze sprowadzić mimo że reszta grupy Wyszegradzkiej jest całkowicie przeciwna. PO jest na każde skinienie kanclerz Merkel w ten sposób już wielokrotnie działała na szkodę Polski.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here