Do końca lutego 2016 roku w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nędzy, osoby które spełniają kryteria dochodowe, będą mogły skorzystać ze wsparcia żywnościowego.
Celem Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014–2020 jest dotarcie z pomocą żywnościową do grup osób najbardziej potrzebujących w całej Polsce. Paczki składają się, m.in. z makaronu, ryżu, sera, groszku z marchewką, mielonki wieprzowej i klopsików w sosie własnym. Mieszkańcy biorą też udział w warsztatach. – Dowiadują się jak produkty wykorzystać, by nie gotować ciągle tego samego – mówi się Edyta Gleich, trenerka Śląskiego Banku Żywności w Chorzowie.
Oprócz wsparcia żywnościowego, GOPS w Nędzy przy współpracy ze Śląskim Bankiem Żywności zaprasza mieszkańców na ciekawe warsztaty: kulinarne, dietetyczne i tego jak sprawniej zarządzać domowym budżetem. – Jeśli wraca się do domu z żywnością, jest tego kilkanaście czy kilkadziesiąt kilogramów, produkty się powtarzają, to wiadomo, że w pewnym momencie może już brakować pomysłów na ich wykorzystanie. I temu właśnie między innymi mają służyć te spotkania, żeby wymienić się informacjami, posłuchać innych – opowiada Edyta Gleich, która prowadzi tego typu spotkania w 25 różnych gminach. – A pomysły uczestnicy mają przeróżne: jak z pulpetów zrobić roladę, czym faszerować schab i te bardziej oczywiste też – ryż z jabłkami, kasza z warzywami – opowiada trenerka.
Pomoc żywnościowa kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie i rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych (posiłków) i dlatego też trafiać będzie do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji.
– Grupa do której trafia pomoc, jest bardzo zróżnicowana. Część osób wyniosła nawyki i wiedzę z domu rodzinnego i dokonuje cudów. Posiłki są kompletne, zdrowe, ładne i smaczne. Ale jest też duża grupa osób, która z różnych względów nie posiada żadnych umiejętności kulinarnych. Zdarzają się gminy, gdzie na warsztatach w grupie 30 osób 28 nie potrafi ulepić pieroga, 20 usmażyć naleśnika, a kilkanaście pokroić cebuli – mówi Edyta Gleich.
Pomoc żywnościowa może być przekazywana do osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, spełniających kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej (813 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 684 zł dla osoby w rodzinie), na podstawie dokumentu wystawionego przez właściwy terytorialnie Ośrodek Pomocy Społecznej, lub w przypadku osoby bezdomnej – oświadczenia podpisanego w organizacji.
/gmina Nędza, publ.p/
To dobrze , że OPS kontynuuje program pomocy żywnościowej poprzez Bank Żywności w Chorzowie zgodnie z nowym programem unijnym FEAD. Przedtem od początku wstąpienia Polski do Unii Europejskiej żywność ta również docierała do najbiedniejszych we wszystkich gminach powiatu raciborskiego.. Wtedy beneficjentami w imieniu gmin były OSP jako organizacje pozarządowe, z upoważnienia starosty całą akcję koordynował i towar przywoził TIREM do Raciborza pan Krystian Niewrzoł z PCPR.. Co roku było to od 1340 ton w 20 asortymentach. Była to trudna i odpowiedzialna praca.
Teraz mogą nowy program realizować bezpośrednio gminne OPS. To bardzo dobrze. Biednych nam przybywa.
Takie są polskie realia.