Na listopad zaplanowano inwentaryzację wąskotorówki w Nędzy

0

Dobiegają końca rozmowy Gminy Nędza dotyczące szczegółów przejęcia od PKP działek stanowiących ciąg torowiska kolei wąskotorowej.

Pierwszym krokiem do zagospodarowania kolei wąskotorowej w Nędzy, już w listopadzie, ma być sporządzenie przez Gminę oraz PKP inwentaryzacji torowiska. Kolejnym etapem, na zlecenie PKP, będzie wycena tych nieruchomości. – Jednak warto podkreślić, że dotychczasowy właściciel chce nam teren przekazać nieodpłatnie, pod warunkiem, że przeznaczymy go na cele transportowe – wyjaśnia wójt Anna Iskała. Z całości został natomiast wyłączony budynek dawnej stacji wąskotorówki. PKP jakiś czas temu wystawiły go na sprzedaż.

- reklama -

 

Najbardziej widoczny fragment na tzw Małej Nędzy w pobliżu stacji kolejowej

 

Na ostatnim spotkaniu z wójt Iskałą, dyrektor regionalny PKP Jolanta Michalska oszacowała termin przekazania nieruchomości na luty przyszłego roku. Nad procesem czuwa konserwator. Gmina Nędza myśli o poprowadzeniu śladem dawnej wąskotorówki ścieżki rowerowej. Zaczynałaby się w Markowicach i prowadziła przez Babice, Szymocice, aż do Rud. Nędza Wąskotorowa to dziś już tylko nazwa, otwartej na początku XX wieku, stacji kolei wąskotorowej w Nędzy. Obecnie budynek jest mocno zdegradowany.

Wikipedia: Stacja zlokalizowana jest w kilometrze 55,0 linii kolejowej Bytom Karb Wąskotorowy – Markowice Raciborskie Wąskotorowe Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. W latach 1902 – 1945 odcinek, na którym znajduje się ta stacja był częścią kolei Gliwice Trynek-Rudy-Racibórz na linii Gliwice-Racibórz. Została otwarta w 1902 roku, a zamknięta dla ruchu pasażerskiego (zawieszenie kursowania pociągów pasażerskich) w roku 1966. W 1945 roku rozebrano tory kolejowe, które po latach odbudowano.

Dawniej były nawet plany przywrócenia na trasie ruchu kolejowego, ale właściwie trudno dziś szukać jakichkolwiek śladów wąskotorówki.

/gmina Nędza, publ.p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here