Kamizelki odblaskowe dla pierwszaków z Nędzy

0

Uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej w Nędzy spotkali się z policjantem. Podczas spotkania otrzymały kamizelki odblaskowe.

20 metrów – z takiej odległości kierowca dostrzega pieszego, który nie ma na sobie odblasku. To naprawdę niewiele. Widoczne odblaski zwiększają ten dystans do ponad 150 metrów. Dzieciom ze szkoły w Nędzy mówili o tym policjanci z Kuźni Raciborskiej, a od wójt gminy pierwszaki dostały kamizelki odblaskowe.

- reklama -

Od ubiegłego roku obowiązują znowelizowane przepisy ruchu drogowego, które nakładają na wszystkich pieszych, którzy po zmroku poruszają się w terenie niezabudowanym, obowiązek używania elementów odblaskowych. Ma to poprawić bezpieczeństwo na drogach.

 

 
 

 

– Odblaski nałożone na odzież czy buty realnie zwiększają nasze bezpieczeństwo. Pieszy staje się widoczny na drodze, a kierowca może odpowiednio szybko zareagować. To jeszcze ważniejsze na wsiach, gdzie zdarzają się odcinki bez chodników czy oświetlenia – mówił asp. Sebastian Sienkiewicz z komisariatu policji w Kuźni Raciborskiej.

Gmina Nędza uczniom swoich szkół kamizelki odblaskowe funduje od kilku lat. – Otrzymujecie je nie tylko ode mnie, ale od wszystkich, którym zależy na waszym bezpieczeństwie – mówiła do pierwszaków wójt Anna Iskała.

Drugoklasiści, którzy kamizelki od wójt otrzymali w ubiegłym roku, dziś wiedzę o bezpieczeństwie przekazywali swoim młodszym kolegom na specjalnym spotkaniu profilaktycznym. Bardzo skutecznie. – Kamizelkę trzeba mieć, żeby nas kierowcy widzieli – wyjaśniły pierwszaki Adaś, Zuzia i Ola. – Co rano będę przypominać rodzicom, żeby mi ją nakładali! – dodała Zuzia.

Do ubiegłego roku używanie odblasków dla pieszych poruszających się poboczem drogi było obowiązkowe wyłącznie dla dzieci do 15 lat. Teraz ten obowiązek obejmuje wszystkich pieszych poruszających się poboczem drogi w terenie niezabudowanym. Gdy robi się ciemno, każdy z nich powinien być wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, tak by być dobrze widocznym dla kierowcy. Kamizelki z herbem Gminy Nędza dostaną również uczniowie z pozostałych sołectw.  

 

/gmina Nędza, publ.p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here