Pociąg na poduszce na Uniwersytecie Dziecięcym w Raciborzu

0

W czasie atrakcyjnego dla dzieci wykładu o pociągu na poduszce "mali studenci" z Raciborskiego Uniwersytetu Dziecięcego dowiedzieli się co nieco o lewitacji magnetycznej.

Raciborski Uniwersytet Dziecięcy działa już pełną parą pod Stowarzyszeniem na Rzecz  Edukacji i Autokreacji. Wykłady odbywają się w Pałacyku Rafako. Podczas ostatniego spotkania prof. nadzw. AGH dr hab. inż. Cieśla z AGH opowiedział o historii kolejnictwa – od pierwszych pociągów napędzanych lokomotywą parową do współczesnych na poduszce  magnetycznej. Przedstawione zostały też rekwizyty obrazujące działanie elektryczności  oraz wprowadzone pojęcie nadprzewodnictwa i niskich temperatur.

– Dzieci zobaczą ciekły azot, bardzo zimną wodę, mówiąc obrazowo azot będzie nam  służył do tego, żeby schłodzić coś takiego, co naukowcy nazywają nadprzewodnikiem.  Nadprzewodnik będzie lewitował, czyli unosił się nad torem magnetycznym.  Skonstruowaliśmy lokomotywkę, którą wszystkie dzieci znają na pewno. Nazywa się  "Tomek". Tak więc "Tomek" będzie szalał nad torem magnetycznym. To wszystko spróbuję  opowiedzieć na tle zjawiska nadprzewodnictwa – wyjaśniał prof. Antoni Cieśla przed  wykładem. Ideą organizacji uniwersytetu dziecięcego jest zachwycony. – Słyszałem też inną  opinię, że dzieci w sobotę przy dobrej pogodzie powinny być z rodzicami.Myślę, że to  nie jest stracony czas. Bardzo się cieszę, że takie uniwersytety działają. Proszę mi  wierzyć, że ja już "zjechałem" prawie pół Polski z tymi wykładami. Zawsze się cieszą  zainteresowaniem, a rodzice chętnie dzieci przyprowadzają. Z kolei one chętnie  słuchają – mówił wykładowca.

- reklama -
 

Wstęp na uniwersytet mają dzieci w wieku od 6 do 12 roku życia. – Są tu różne ciekawe  rzeczy. Niekiedy mamy wycieczki, czasami takie normalne wykłady. A wszystko jest  ciekawe – stwierdziła 7-letnia Julia. – Mamy wycieczki i mądre wykłady. Ludzie  opowiadają ciekawe rzeczy i warto tego słuchać. A tym, czego się tutaj dowiemy, możemy  się pochwalić w szkole. Poza tym można za to dostać dobrą ocenę. Możemy opowiedzieć o  czymś, czego inni nie wiedzą – mówiły 7-letnia Dorotka i 9-letnie Jagoda i Emilka.

A kolejne spotkanie dla małych studentów już 28 listopada. Będą to "wybuchowe" warsztaty z fizyki, które poprowadzi mgr inż. Andrzej Ciopiński.

Źródło: Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Autokreacji

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here