Z okazji Roku Mieszka IV Laskonogiego na Zamku Piastowskim odbędzie się w czwartek 26 listopada finał tych obchodów. Z tej okazji warto przybliżyć sylwetkę księcia raciborskiego.Historycy podają różne daty urodzenia Mieszka (1131, 1138). Był drugim synem Władysława Wygnańca. Młodość spędził na ziemią cesarstwa niemieckiego. Pisał o nim w swoich "Rocznikach" Jan Długosz jako o wysokim mężczyźnie, o miłym wyglądzie, dobrze wychowanym, wytrwałym w walce, zaprawionym w turniejach, obyczajnym; zawsze stawał w obronie ubogich, uciśnionych, wdów i sierot.
W 1163 r. wraz z ojcem wrócił na Śląsk, by domagać się swojej dzielnicy. W 1173 r. osiągnął cel i zdobył dla siebie księstwo raciborskie. Udało mu się powiększyć jego terytorium o ziemię bytomską i oświęcimską. W 1195 r. wsparł zbrojnie Mieszka III Starego, by ten opanował tron krakowski (dzielnicę senioralną). Walczył w bitwie pod Mozgawą (13 IX 1195 r.), która była punktem kulminacyjnym w rywalizacji między Mieszkiem III Starym a Leszkiem Białym.
W 1201 r. przyłączył do swej domeny księstwo opolskie. Dopiero na krótko przed śmiercią spełniło się jego marzenie o władaniu dzielnicą krakowską. Zmarł w 1211 r., a jego prochy spoczęły prawdopodobnie na Wawelu.
Warto wspomnieć, że 17 października 2014 r. w katedrze wawelskiej odbyły się uroczystości upamiętniajace 800-lecie śmierci i pochówku Mieszka IV Plątonogiego. Były starosta Adam Hajduk przekazał przekazał do wawelskiego skarbca pamiątkowe tablice.
Jako władca księstwa raciborskiego dążył do rozwoju gospodarczego i kulturalnego. Los ubogich, uciśnionych zawsze leżał mu na sercu.
/ma/