Pionierskie projekty studentów raciborskiej uczelni

2

Platforma mobilna na kołach wielokierunkowych Mecanum to nowatorski projekt Damiana Ignacego – studenta automatyki i robotyki w PWSZ w Raciborzu.

Student PWSZ wyjaśnił, na czym polega platforma mobilna oraz jakie ma spełniać funkcje. – Platforma została stworzona w celu zaprezentowania zasady działania kół Mecanum. Zaprojektowałem ją w taki sposób, aby istniała możliwość montażu na jej powierzchni ramienia manipulatora. Może służyć do pobierania i transportowania różnego rodzaju elementów nawet na duże odległości. Nie jest to możliwe za pomocą manipulatora zamontowanego stacjonarnie. Istnieje również możliwość rozbudowy platformy o układ czujników. Umożliwi to całkowicie autonomiczne działanie platformy – wyjaśnia student.

- reklama -

– Aktualnie projekt platformy mobilnej na kołach wielokierunkowych Mecanum z mechanicznej strony jest już prawie zmontowany i jest na etapie kończenia montaży układu sterowania – podkreśla student.

 

– Sterowanie opiera się na zasadzie odczytu sygnału z żyroskopu wbudowanego w telefon komórkowy. Telefon jest wyposażony w system Android. Proces ten polega na przetworzeniu odczytanego sygnału przez procesor telefonu. Następnie przesłanie go za pośrednictwem transmisji bluetooth do mikrokontrolera platformy odpowiedzialnego za przetwarzanie odebranego sygnału. Mikrokontroler odpowiada też za sterowanie silnikami platformy jezdnej. Do odczytu, obróbki i przesyłania sygnału sterowania z poziomu telefonu komórkowego będzie wykorzystywany program napisany przeze mnie, który pracuje na systemie Android. Również i mikrokontroler zabudowany w platformie i wyposażony w moduł bluetooth będzie posiadał kod programu napisany przeze mnie, który będzie odpowiedzialny za odbiór i odróbkę sygnału, którym będą sterowane mostki H, do których podłączone są silniki robota. Mikrokontroler zabudowany w platformie to Arduino Nano, w którego pamięć wgrano program napisany w języku C – przekonuje Damian Ignacy.

Damian Ignacy planuje ukończyć swój projekt w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Wtedy będzie miał możliwość obrony tytułu inżynierskiego w pierwszym terminie. W najbliższej przyszłości planuje kontynuować swoją edukację na studiach magisterskich. Z tego względu zależy mu na tym, aby ukończyć pracę inżynierską w jak najkrótszym czasie i przystąpić do obrony w pierwszym terminie. Umożliwi mu to już w sesji letniej 2016 roku rozpoczęcie studiów magisterskich.

 
W niedalekiej przyszłości, po ukończeniu studiów magisterskich, Damian planuje podjęcie pracy w kierunku projektowania i rozwoju układów automatyki albo w laboratorium badawczym przy prototypowaniu systemów automatyki.

Damian jest aktualnie studentem kierunku automatyka i robotyka , specjalność sterowniki logiczne.

/ma/

 

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Projekt ten wcale nie jest pionierski. Kilka lat temu był już wykonywany taki projekt, więc nie ma mowy o czymś odkrywczym. Mam nadzieje, że nie skopiowałeś całkowicie tego projektu od starszego kolegi, bo było by to nieuczciwe szczycić się tym, że jesteś taki odkrywczy.
    Pozdrawiam uczciwy kolega

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here