Uroczystości 110 lat Związku Nauczycielstwa Polskiego

0

27 listopada w Domu Kultury Strzecha w Raciborzu odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 110-lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego i zarazem 70-lecia ZNP w Raciborzu.

Pierwszym prezesem ZNP w Raciborzu był Józef Srokosz-Jurlewicz. Potem funkcje prezesa pełnili kolejno: Bronisław Łotocki ,Alojzy Sitek ,Antoni Lose ,Halina Polowa – Stachowska ,Zbigniew Pałys ,Augustyn Leśnik ,Michał Pudło ,Stanisław Kubacki ,Antoni Zygadło ,Grażyna Żółkiewicz. Od 2008r. prezesem oddziału ZNP w Raciborzu jest Teresa Ćwik.

- reklama -

 

 

 

 

Oddział zrzesza prawie 700 pracowników oświaty czynnych zawodowo oraz emerytów i rencistów. Organizacja ma na celu obronę praw pracowniczych, wzbogacanie wiedzy w zakresie  prawa oświatowego, czuwanie nad bezpieczeństwem i zapewnieniem należytych warunków pracy. Związek prowadzi również bogatą działalność szkoleniową, kulturalną, sportową, integracyjną. Organizowane są spotkania związkowe z okazji Dni Edukacji Narodowej, Spotkania Noworoczne, wyjazdy turystyczne, Majówki, rajdy rowerowe, imprezy rekreacyjne, wyjazdy teatralne, zawody sportowe. Od 2012r. organizowana jest związkowa akcja Świąteczna Paczka ZNP skierowana do osób samotnych lub potrzebujących wsparcia w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Członkowie związku mogą korzystać z różnych form wsparcia i pomocy. Od 2010r. wszyscy objęci są dodatkowym związkowym ubezpieczeniem NNW.

 

 

 

 

Uczestnicy uroczystości jubileuszu ZNP mieli możliwość zapoznać się z długą i bogatą historią związku oglądając prezentację multimedialną, wystawę fotograficzną lub przeglądając związkowe kroniki. W trakcie uroczystości  podziękowania dla byłych prezesów oddziału ZNP w Raciborzu odebrali: Michał Pudło, Stanisław Kubacki, Antoni Zygadło i Grażyna Żółkiewicz.

Prezes Okręgu Śląskiego Jadwiga Aleksandra Rezler wręczyła Złote Odznaki ZNP dla: Lidii Bedryj, Iwony Piszczatowskiej, Haliny Kwiecień, Marii Jurczykowskiej i Ewy Wanglorz. Wręczono również akty przyjęcia w poczet członków związku oraz gratulacje z okazji jubileuszy przynależności związkowej, za 50 lat w ZNP-Trojan-Krzynowa Mieczysława i Wyjadłowska Halina, za 55 lat w ZNP-Alker Inga, Chlebek Jadwiga, Gorzołka Wera i Pietrowiak Janina, za 60 lat w ZNP-Fica Barbara, Kucharczyk Renata i Simek Kamil, za 65 lat w ZNP-Kozik Józef i Smoła Irena, za 70 lat w ZNP-Gizicka Wanda, Kałużna Janina i Wojtczak Maria.

Całość imprezy uświetniły występy dzieci z Przedszkola nr 11 w Raciborzu, Przedszkola nr 2 w Kuźni Raciborskiej oraz wystepy młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Raciborzu, Gimnazjum nr 3 w Raciborzu oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here