Paweł Newerla opowie o siedzibie książąt von Ratibor

0

Zarząd TMZR zaprasza 11 stycznia 2016 r. (poniedziałek)  o godz. 17:00 do siedziby TMZR przy ul. Długiej 9 na prelekcję Pawła Newerli poświęconą księstwu raciborskiemu.

 

- reklama -

Cesarskie Opactwo Corvey (niem. Fürstabtei Corvey) to dawne benedyktyńskie opactwo nad rzeką Wezerą, 2 km na północny-wschód od Höxter, w Nadrenii Północej-Westfalii.

Opactwo ufundowano w roku 815, wkrótce po chrystianizacji Sasów. W 822 roku klasztor został przeniesiony w obecne miejsce, nad brzegiem Wezery. Opactwo było ulokowane w korzystnym ekonomicznie miejscu, na przecięciu szlaków komunikacyjnych, należało do najważniejszych karolińskich sanktuariów w IX wieku, było często odwiedzane przez Karolingów. W XIX stuleciu opactwo trafiło w ręce rodu von Ratibor.

W 2014 roku opactwo zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

O losach opactwa i rodu von Ratibor opowiadać będzie nestor raciborskich historyków Paweł Newerla. Ceniony dokumentalista losów Raciborza wygłosi prelekcję w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej przy ulicy Długiej 9. Wykład odbędzie się w poniedziałek 11 stycznia 2016r. o godzinie 17.00.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here