Promocja „Dzienników księdza Franza Pawlara”

RAŚ, wspólnie z DFK Bieńkowice, sołtysem Bieńkowic oraz wydawnictwem Silesia Progress zorganizowali spotkanie z cenionym muzealnikiem Leszkiem Jodlińskim, mające promować książkę "Dzienniki księdza Franza Pawlara".

 

- reklama -

 

 

Miejsce spotkania wybrano nieprzypadkowo, ponieważ autor dzienników ks. Pawlar urodził się i zmarł w Bieńkowicach, a przez 30 lat był proboszczem w nieodległych Krzanowicach. Sam budynek – "St. Valentin Stift", w którym odbyła się impreza, był niegdyś domem klasztornym elżbietanek, a obecnie jest siedzibą Koła DFK w Bieńkowicach i działającego przy nim Górnośląskiego Centrum Badań nad Mniejszościami i Historią Regionu, które prowadzi tam muzeum oraz bibliotekę.

Gości przywitał Blasius Hanczuch, legenda DFK z powiatu raciborskiego, a następnie L. Jodliński z charakterystyczną dla siebie erudycją przedstawił osobę ks. Pawlara i jego dzieło oraz własną pracę nad książką, a także odpowiadał na pytania publiczności. W następnej części spotkania przystąpiono do zwiedzania wystaw muzealnych. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem przygotowanym przez sołtysa R. Herbera, przy którym licznie zgromadzeni goście długo dyskutowali o historii oraz aktualnej kondycji Raciborszczyzny i Górnego Śląska. Wśród około 80 uczestników spotkania znaleźli się również wójt gminy Krzyżanowice, emerytowany starosta czeskiej Haci, radny wojewódzki RAŚ z regionu rybnickiego Janusz Wita, liderzy raciborskiej mniejszości niemieckiej A. Ronin oraz P. Świerczek, szef wydawnictwa Silesia Progress Pejter Długosz oraz wielu społeczników i miłośników historii.

W roku 2016 RAŚ zapowiada zorganizowanie kolejnych spotkań w powiecie raciborskim.

Kamil Kotas /koordynator spotkania ze strony RAŚ/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj