Raciborska delegacja wzięła udział w uroczystościach 78 rocznicy proklamacji 5 Prawd Polaków spod znaku Rodła. Wśród nich byli członkowie rodziny jednego z największych orędowników polskości Śląska Arki Bożka.
Co to jest Rodło?
Rodło to znak. Znak Polskości. Powstał on przed II wojną światową w hitlerowskich Niemczech, jako reakcja Związku Polaków w Niemczech na oficjalny nakaz stosowania tylko tych znaków, które były akceptowane przez narodowych socjalistów.
Był wyrazem polskiego uporu i polskiej pomysłowości. Znak nawiązuje do biegu rzeki Wisły z zaznaczonym położeniem Krakowa – kolebki polskiej państwowości. Jednocześnie hitlerowcom tłumaczono, że jest to nic innego, jak połowa znaku swastyki.
Źródłosłów nazwy „rodło” jest prosty. Pochodzi od zbitki słów Ro(dzina, ód) i (go)dło.
W niedzielę 6 marca obchodzono we Wrocławiu 78 rocznicę proklamowania 5 prawd Polaków spod znaku rodła. Swoistego katechizmu polskości.
1 PRAWDA – Jesteśmy Polakami
2 PRAWDA – Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci.
3 PRAWDA – Polak Polakowi bratem
4 PRAWDA – Co dzień Polak narodowi służy
5 PRAWDA – Polska matką naszą – nie wolno mówić źle o Matce
Gospodarzem obchodów 78 rocznicy proklamacji był wrocławski Ostrów Tumski. O 9.00 uczestnicy złożyli kwiaty pod tablicą z wypisanymi prawdami Polaków (Kościół pw. Św. Marcina). O 9.30 przemaszerowali oni do archikatedry Wrocławskiej. O 10.00 koncelebrowano mszę w intencji zmarłych członków Związku Polaków w Niemczech i współczesnych kontynuatorów idei rodła w XXI wieku. Oprawę liturgiczną zapewnił nasz chór „Brzezie” pod dyrekcją Aleksandry Gamrot. O 11.30 we wrocławskie niebo wyleciało 78 balonów z wypisanymi prawdami polaków. W południe rozpoczęła się degustacja ważącego 105 kg tortu z wizerunkiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Następnie uczestnicy udali się na spotkanie w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie część miała miejsce część merytoryczno – artystyczna.
Jednym z elementów obchodów była konsumpcja 105 kilogramowego tortu "spod Znaku Rodła" (foto. Andrzej Mas. dzięki uprzejmości Rodziny Rodła)
W obchodach wzięła również liczna, 50 – osobowa delegacja z Raciborza. Wśród niej znajdowali się także członkowie rodziny jednego z największych orędowników polskości Śląska – Arki Bożka.
Na prośbę wieloletniego Prezesa Związku Polaków w Niemczech Józefa Młynarczyka w Komitecie Honorowym obchodów zasiadł Prezydent Raciborza Mirosław Lenk .
Honorowy patronat nad obchodami objął Prezydent Rzeczpospolitej Polski.
Patronami medialnymi wydarzenia była: TVP Historia, TVP3 Wrocław, TVP Polonia, Polskie Radio dla Zagranicy.
publ. /ps/