Hospicyjne „Pola nadziei” – wielki finał

Od 17 do 19 marca w galerii Auchan trwała kwesta na rzecz raciborskiego hospicjum. Rozdawane były darczyńcom żonkile, plakietki i informacje o hospicjum. ZDJĘCIA.

Kwestowali hospicjanci, Harcerze 69 Drużyny Wędrowniczej „Wataha”. Zaprezentowano wystawę prac dzieci biorących udział w konkursie „Słońce jest w każdym człowieku”. Rozdano nagrody jego laureatom. Wydarzenie uświetnił zespół „Skaza”. Z najlepszych prac konkursowych, dzięki wsparciu Urzędu Miasta Racibórz zostanie wydany kalendarz na 2017 r.

- reklama -

 

 

 

 

W konkursie plastycznym zajęli: I miejsca – Julia Herber z klasy I i Szymon Zientek z klasy II (ZSP nr 2), II miejsce – Hanna Kamalla z klasy I (ZSP nr 2), a III miejsce – Robert Giera z klasy I (ZSP nr 2). Wyróżnienia otrzymali: Viktoria Łowicka, lat 8 (ZSP nr 3), Małgorzata Morańska, lat 8 (ZSP nr 3), Amelia Tomaszek, lat 8 (ZSP nr 3), Katarzyna Kowalska, lat 8 (ZSP nr 3), Marta Weiser, lat 8 (ZSP nr 2) i Nadia Buoczek, lat 6 (ZSP nr 2). Prace oceniało trzyosobowe jury: dr Gabriela Habrom-Rokosz, Róża Burek i Wanda Machowska-Gromotka.

 

 

 

 

W konkursie literackim I miejsce zajął Wojciech Suchecki z klasy VI (ZSP nr 2), II miejsce – Karolina Regent z klasy IV (ZSP nr 2), a III miejsce – Joanna Pomiotło z klasy V (SP nr 15) oraz Dominika Herber z klasy V (ZSP nr 2). Wyróżnienia przyznano: Julii Kanii z klasy V (SP nr 15), Karolinie Sobierajskiej z klasy VI (ZSP nr 2), Emilii Ficie z klasy IV (ZSP nr 2) oraz Jakubowi Podgórskiemu z klasy V (ZSP nr 2). Prace oceniali: Kamila Besz, Anna Płonka i dr Zbigniew Wieczorek.
 

Człowiek cierpiący, u kresu swojego życia potrzebuje drugiego człowieka, by godnie wytrwać w tym, z czym przyszło mu się zmierzyć – taki zamysł przyświeca naszemu działaniu, ponieważ towarzyszenie i pomoc ludziom chorym na nowotwór jest priorytetowym zadaniem naszego Hospicjum.

Cały zespół (lekarze, pielęgniarki, psycholog, kapelan i rehabilitant) stara się, by pacjent i jego rodzina jak najlepiej potrafili odnaleźć się w nowej, jakże trudnej sytuacji – zmierzenia się z choroba nowotworową.

Nasze hospicjum, oprócz holistycznej opieki nad pacjentem terminalnym działa również na wielu innych płaszczyznach. Organizujemy nieodpłatne kursy dla personelu medycznego z terenu powiatu raciborskiego, spotkamy się z osadzonymi w Zakładzie Karnym, raciborską młodzieżą, po to, by kształtować świadomość społeczną wobec osób ciężko chorych i umierających. Szerzymy ideę hospicyjną oraz ideę wolontariatu przedstawiając możliwości niesienia pomocy osobom u kresu życia.

Nasza placówka włącza się w różne akcje międzynarodowe i ogólnopolskie mające na celu zbieranie funduszy na rzecz opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi w ostatnim okresie ich życia oraz propagowanie idei hospicyjnej. Taką akcją są „Pola nadziei”, a kwiaty z tworzonych wspólnie z dziećmi żonkilowych pól (żonkil to symbol nadziei), na wiosnę stają się żółtymi podarkami dla darczyńców hospicjum.

W ramach tej akcji raciborskie dzieci wzięły również udział w konkursie plastyczno-literackim „Słońce jest w każdym człowieku”. Dzieci, w sposób prosty a jednocześnie bardzo wymowny, poprzez swoje prace potrafią przekazać, jak ważny jest drugi człowiek. Prowadzenie zbiórek pieniężnych pozwala na zakup niezbędnego sprzętu dla pacjentów, pozwala nam istnieć i działać tak, by w najlepszy sposób pomagać naszym podopiecznym. W każdej akcji wspierają nas dzieci naszych hospicjantów, harcerze i ludzie dobrej woli, którym leży na sercu los ludzi cierpiących.

W ramach akcji „Pola nadziei 2015/2016” we wrześniu sadzono żonkile w Zespole Szkół Specjalnych, w październiku odbył się koncert „Głosy dla hospicjum” zorganizowany w Parafii św. Jerzego w Rydułtowach, od października do lutego trwały wykłady i spotkania z hospicjantami (PWSZ Racibórz, Mechanik), a w styczniu ogłoszono konkurs plastyczno-literacki „Słońce jest w każdym człowieku” dla dzieci ze szkół podstawowych.

 

publ. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj