W kościele pw. WNMP w Raciborzu odbył się koncert z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Racibórz, podobnie jak inne miasta w Polsce, włączył się w uroczyste obchody jubileuszu. ZDJĘCIA
W bieżącym roku przypada 1050. rocznica przyjęcia chrztu przez Polskę. Racibórz, podobnie jak inne miasta w Polsce, włączył się w uroczyste obchody jubileuszu. W kościele pw. WNMP odbył się w niedzielę, 17 kwietnia, koncert z tej okazji. Wystąpili Chór Vivo pod kierunkiem Agnieszki Patalong oraz Klub Piosenki Poetyckiej i Aktorskiej "ATLANTYDA" prowadzony przez Irenę Hlubek. Siostra zakonna, dr Elżbieta Cincio jako historyk opowiedziała o chrzcie Polski.
Uroczystości religijne, kulturalne i społeczne z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski odbywają się w całej Polsce od początku roku. Jednak główne obchody odbyły się w miniony weekend w Poznaniu, Gnieźnie i Ostrowie Lednickim.
Jubileuszowe obchody rozpoczęły się celebracją właśnie w Ostrowie Lednickim. Episkopat Polski, zaproszeni goście i wierni dziękowali za chrzest Polski, zabrzmiał dzwon "Mieszko i Dobrawa". Biskupi uczestniczyli w obradach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w gnieźnieńskim seminarium duchownym. Po uroczystej mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej odbyła się prapremiera filmu o chrzcie Mieszka I w reż. Macieja Pawlickiego "Mesco Dux Baptizatur". W piętek, 15 kwietnia, w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu odbyły się uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego z orędziem prezydenta Andrzeja Dudy. Następnie zabrzmiało jubileuszowe „Oratorium 966.pl”, utwór zamówiony specjalnie na rocznicę chrztu Polski, w wykonaniu Filharmonii Poznańskiej. W sobotę, 16 kwietnia, na INEA stadionie pod hasłem "Gdzie chrzest, tam nadzieja" rozpoczęło się świętowanie jubileuszowe. Odbyła się msza święta z chrztem dorosłych i posłaniem wieńczącym centralne obchody jubileuszu. Wieczorem zostało zaprezentowane specjalne wykonanie musicalu poznańskiego Teatru Muzycznego „Jesus Christ Superstar”.
Chrzest Polski symbolizuje początek życia kościelnego jak i struktur państwa polskiego. Jako datę chrztu przyjmuje się rok 966. Zdaniem historyków nie jest to jednak data "pewna". Pierwszą wzmiankę o polskim chrzcie można znaleźć w Kronice Thietmara z Merseburga z XI wieku. Następną w Kronice Galla Anonima z XII wieku. Ponadto informacje o chrzcie można znaleźć w rocznikach i kronikach średniowiecznych. Informacje nie zawsze są spójne. W jedenastowiecznej Kronice Thietmara możemy przeczytać, że chrzest Mieszka, księcia Polan, nastąpił po małżeństwie z Dobrawą. Z kolei w innych źródłach, że przed. Przypuszcza się, że chrzest odbył się w Ostrowie Lednickim albo w Gnieźnie lub Poznaniu.
W kościołach obchody jubileuszu rozpoczęły się pod koniec listopada ubiegłego roku. W świątyniach pojawiły się specjalne świece symbolizujące rocznicę chrztu Polski. Księża zaczęli coraz częściej nawiązywać do jubileuszu. Wierni w związku z jubileuszem mają okazję odnowić przyrzeczenia chrzcielne.
/j/