Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w Kościele katolickim

W siedem tygodni po zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego potocznie nazywane Zielonymi Świątkami.

Uroczystość liturgiczna Zesłania Ducha Świętego sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Łączono ją z Wielkanocą, a od IV wieku wyodrębniono jako osobne święto. Obchodzone jest zarówno w Kościele Wschodnim jak i Zachodnim. W języku liturgicznym święto Ducha Świętego nazywa się Pięćdziesiątnicą, ponieważ obchodzi się 50-go dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim.

- reklama -

 

 

 

 
W niektórych regionach Polski, Wielkanoc nazywa się Białą Paschą, a Zesłanie Ducha Świętego – Czerwoną. Prawdopodobnie dlatego, że dopiero po Jego zstąpieniu Apostołowie stali się zdolni do dawania świadectwa krwi. Uroczystość tę powszechnie nazywa się w Polsce Zielonymi Świętami. Przede wszystkim dlatego, że zazwyczaj przypada ona w maju – miesiącu, w którym wszystko się zieleni i kwitnie. W wielu miejscach zachował się jeszcze zwyczaj przystrajania kościołów lub drzwi domów zielonymi gałązkami.

 

Symbolem Ducha Świętego jest gołębica. Zwykło się też przedstawiać Go w postaci ognistych języków, gdyż tak Dzieje Apostolskie opisują Jego zesłanie na Apostołów. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele katolickim okres wielkanocny.

 

 

/jk/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj