Bajka skłoniła przedszkolaki do refleksji. – Bycie grzecznym nie jest łatwe – stwierdził mały Kamilek. – Ale dobrze, że się starasz – pocieszyła go Emilka.
Historię o tym "Co wolno, a czego nie" czytała maluchom w Nędzy kierownik USC w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom".
Gminna Biblioteka Publiczna w Nędzy w ramach XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom zorganizowała trzy spotkania.
Na początek na zaproszenie biblioteki przyjechał do Nędzy Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa. Zagrał dla dzieci bajkę "Skradzione mądrości", w której Sowa dowiaduje się, że nie trzeba kraść książek, żeby je przeczytać, bo wystarczy skorzystać z biblioteki, a Biedronka postanawia więcej czytać, żeby być mądrzejsza. Dzieci miały ubaw, a i zrozumiały sens.
Dwa dni temu "Lokomotywę" Juliana Tuwima niezwykle barwnie, humorystycznie i obrazowo czytała Kamila Besz z Gminnego Centrum Kultury. – Dla nas bardzo ważne było to, że dzieci włączyły się w tę inscenizację i razem ze mną na głos mówiły fragmenty wiersza. To znaczy, że znają ten utwór, że świetnie się rozwijają a literatura im towarzyszy w życiu – mówiła Kamila Besz.
Na finał akcji w Nędzy do czytania zachęcała Joanna Ratuszniak, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. – Czytanie rozwija wyobraźnię. Buduje więź między dzieckiem a rodzicem, to przecież czas nie tylko na lekturę, ale i rozmowy. Poza tym odpręża i malucha, i dorosłego – uśmiecha się Joanna Ratuszniak.
ZOBACZ WIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=wUQL9_7DREE
Po skończonej lekturze opowiadała też dzieciom o działalności USC, m.in. o udzielaniu ślubów, rejestracji narodzin dziecka, czy jubileuszach i medalach wręczanym parom o długoletnim stażu.
Kampania społeczna "Cała Polska czyta dzieciom" prowadzona jest od 2001 r. przez Fundację ABCXXI. Jej podstawowym celem jest uświadamianie roli czytania w rozwoju emocjonalnym dziecka, jako najlepszej inwestycji w jego przyszłość.
publ. /j/