Nie sam trening czyni mistrza…

…czyli kilka porad dla biegacza. II RAFAKO Półmaraton Racibórz już za dwa miesiące. Ćwiczenia fizyczne to nie wszystko, dla biegaczy ważna jest również zbilansowana dieta. Jak kompleksowo zadbać o siebie?

Do II RAFAKO Półmaraton Racibórz zostały zaledwie 2 miesiące. Dla tych, którzy chcą wystartować, ale nie mają jeszcze formy, to ostatni dzwonek, aby zacząć trenować. Ćwiczenia fizyczne to nie wszystko, ważna jest również zbilansowana dieta. Jak kompleksowo zadbać o siebie? – doradzają trenerka i wykwalifikowana dietetyk.

- reklama -

Czy 2 miesiące wystarczą, aby przygotować się do startu w półmaratonie? To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy chcą przebiec jednorazowo 21 097,5 m, czyli całą długość trasy RAFAKO Półmaraton Racibórz, ale jeszcze nie mierzyli się z takim dystansem. – 2 miesiące to wbrew pozorom bardzo mało czasu, tym bardziej dla osoby początkującej, która dopiero zaczyna swoją przygodę z bieganiem – przyznaje Ewa Koczwara, trenerka fitness, na co dzień pracująca w Akademii Fitness w Raciborzu.

Nie ma na co czekać! Na początku należy realnie zaplanować ilość czasu, jaki planuje się  przeznaczyć tygodniowo na treningi. – 2 miesiące to tylko 8 tygodni, ćwicząc regularnie 3-4 razy w tygodniu mamy 24-32 treningi. Należy jednak pamiętać, że trening biegowy to nie tylko bieganie – podkreśla trenerka. – Trening biegacza powinien być urozmaicony (biegi długie, biegi swobodne czy biegi interwałowe), nie wolno zapominać o rozgrzewce i strechingu przed i po każdym treningu biegowym – radzi instruktorka fitness. Warto też poświęcić trochę czasu na wzmocnienie tych grup mięśniowych, które są angażowane w czasie biegu. Oprócz mięśni ud i łydek, pamiętajmy także o pośladkach, mięśniach brzucha i pleców.

Mówi się, że najważniejszy pierwszy krok. Gdy już go zrobimy, warto na początku skorzystać z pomocy wykwalifikowanego trenera lub poszukać w okolicy grupy biegaczy, którzy pomogą ocenić nasze możliwości, poprawią technikę biegu i doradzą odpowiedni plan treningowy. Poza tym, jak twierdzą doświadczeni zawodnicy, bieganie w grupie daje większą motywację.

 

Ewa Koczwara prowadząca rozgrzewkę przed I RAFAKO Półmaraton Racibórz.

Niezwykle ważnym elementem, którego nie należy traktować po macoszemu jest rozgrzewka. – Pamiętajmy, że półmaraton to ogromny wysiłek dla naszego organizmu, dlatego kilka wymachów to zdecydowanie za mało. Poświęćmy kilka minut na dokładne rozgrzanie całego ciała, co z pewnością zwiększy szanse na bezproblemowe ukończenie biegu – apeluje Ewa Koczwara.

Nie należy również zapominać o butach. – Na szczęście, obecnie mamy duży wybór obuwia i nie musimy już wydawać kroci na dobre buty do biegania. Co ważne – jeśli planujesz zakup, nowe buty wypróbuj na kilku treningach przed startem, aby stopa mogła się do nich przyzwyczaić – mówi trenerka.

Ważną rolę w życiu biegacza powinna odgrywać dieta. Podstawą w diecie takiego zawodnika są węglowodany, czyli makarony, pieczywo, kasze, ryż. – Jeśli przyjrzymy się z czego składa się dieta najlepszych na świecie biegaczy kenijskich czy etiopskich to składa się właśnie w olbrzymiej większości z węglowodanów. Często nie zawiera prawie w ogóle białka zwierzęcego. Mięso czyli białko zwierzęce, ma taką cechę, że dłużej zalega w żołądku zanim ulegnie strawieniu. Dlatego znacznie łatwiej jest nam wyjść na trening niedługo po posiłku stricte węglowodanowym, a trudniej po posiłku zawierającym mięso. Reasumując: nigdy bezpośrednio przed bieganiem nie jedzcie mięsa – przestrzega Joanna Głombik, dietetyk i instruktorka fitness.

Dietetycy wyodrębniają sześć grup produktów, w które powinien zaopatrzyć się każdy kto trenuje bieganie. Są to: produkty zbożowe, główne źródło natychmiastowej energii w czasie wysiłku; owoce, najbogatsze źródło witamin, które nie tylko potrafią poprawić humor, co wręcz zahamować rozwój zmęczenia czy kontuzji; warzywa, ta grupa to różnorodność witamin i minerałów;  białka, obfitują w aminokwasy niezbędne do regeneracji, a więc i do tzw. odbudowy z nadmiarem; produkty mleczne, jeśli chcemy liczyć na mocne kości to nabiał powinien być naszym sprzymierzeńcem oraz tłuszcze i oleje, w ograniczonych ilościach dostarczają nam ważnych kwasów omega i wspomagają system odpornościowy.
 
Trening, odpowiednie rozłożenie sił i zbilansowana dieta z pewnością pozwolą biegaczowi szczęśliwie dotrzeć do mety, a początkującym biegaczom odpowiednio przygotować się do startu w  półmaratonie.

Justyna Korzeniak/Adventure Media
publ./kp/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj