Cykl koncertów rozpocznie koncert zespołu Etnostation 3 lipca na Przystani Kajakowej przy Odrze. Początek o godz. 18:00. Wstęp wolny.
Koncert Etnostation
3 lipca o godz. 18:00 na Przystani Kajakowej przy Odrze koncert Etnostation – muzyka pięciu stron świata. Wstęp wolny. Na jeden z tegorocznych, tradycyjnych już koncertów letnich RCK zaprasza na przystań kajakową nad Odrą. Zagra folkowy zespół Etnostation. Grupa prezentuje w pełni autorskie kompozycje inspirowane muzyką etniczną z różnych zakątków planety. Choć zespół w głównej mierze inspiruje się tradycyjną, energetyczną muzyką celtycką, to w repertuarze można usłyszeć np. wpływy folkloru polskiego czy np. mongolskiego, we współczesnych, miejscami wręcz popowych aranżacjach. Etnostation to fuzja stylów i brzmień pięciu odmiennych osobowości muzycznych, połączonych jednak w spójną niebanalną i niepowtarzalną całość. W 2015 roku zespół nagrał demo, które dostępne jest na stronie internetowej oraz nieco szalony teledysk do utworu „Celtoświr”, teraz w planach jest pierwsza płyta zespołu.
– Muzyka, którą stworzyliśmy, choć oparta na brzmieniach etnicznych, jest nowoczesna i taneczna, bardziej popowa niż ortodoksyjna… Naszą muzykę dobrze określa wymyślone przez nas na potrzebę chwili pojęcie – New Trad Music – tak sam zespół Etnostation mówi o sobie. Skład: Paweł Szymiczek – głos, gajta galega, great highland bagpipes, bombarde, whistle, Krzysztof Szmytke – skrzypce, lira korbowa, Wojciech Polesiak – akordeon, Marek Kamiński – bas, Łukasz Kutyński – perkusja.
Koncert jazzowy Grupy Bez Nazwy
8 lipca w sali widowiskowej DK Strzecha przy ul. Londzina 38 odbędzie się koncert jazzowy Grupy Bez Nazwy. Początek o godz. 18:00. Bezpłatne wejściówki na koncert do pobrania są w Raciborskim Centrum Informacji przy ul. Długiej 2. Wydarzenie jest poświęcone pamięci wszystkich byłych członków Grupy Bez Nazwy, która powstała w 1970 roku w świetlicy Cukrowni Racibórz z inicjatywy kierownika tej placówki – Huberta Pacharzyny, a także M.Kempanowskiego i J. Tyszkiewicza. Pierwszy skład tworzyli: Jerzy Piecha (trąbka), Karol Psota (saksofon tenorowy), Leon Płachta (puzon), Mieczysław Kempanowski (gitara), Janusz Guzik (gitara basowa), Antoni Kucznierz (aranżer, instrumenty klawiszowe, kier.zespołu) i Janusz Tyszkiewicz (perkusja). Później nastąpiła zmiana: Jerzy Michalak (gitara), Zbigniew Foryś (gitara basowa), Brunon Blucha (perkusja); Jan Szymków – trąbka i Leon Płachta – puzon, Antoni Kucznierz – aranżer, instrumenty klawiszowe, kier.zespołu. W okresie działalności GRUPY BEZ NAZWY w Raciborskiem Domu Kultury na flecie grała Zuzanna Ontmann-Wieder, na klarnecie Tadeusz Ekert, na gitarze basowej Stefan Konopnicki, na perkusji Gotfryd Pekawa i na instrumentach klawiszowych Antoni Kucznierz. Po reaktywacji w DK Strzecha zespół tworzyli: Jan Szymków (trąbka), Jerzy Pistelok (saksofon tenorowy i klarnet), Jan Ploch (gitara), Janusz Guzik (gitara basowa), Marek Nowacki (perkusja) i Antoni Kucznierz (instrumenty klawiszowe).
Zespół w swojej historii nagrał kilka audycji w Radiu Opole, występował w TV Katowice, nagrał płytę jubileuszową, koncertował w kraju i za granicą w Czechach, Niemczech i na Słowacji.
W 2009 roku odeszli na zawsze Antoni Kucznierz i Jan Szymków, w 2010 roku Jerzy Pistelok a w 2016 Jan Ploch. Koncert zostanie poświęcony ich pamięci.
Obecnie Grupa Bez Nazwy gra w składzie: Stefan Konopnicki – bas, Tadeusz Widota – perkusja, Jan Latka – klawisz, Anna Dawidów – flet poprzeczny, Artur Siedlaczek – klawisz, Krzysztof Fulneczek – gitara, Agnieszka Busuleanu-Jaksik – wokal. W repertuarze grupy znajdują się największe standardy jazzowe, zarówno instrumentalne jak i instrumentalno-wokalne.
Koncert Raciborskiej Orkiestry Dętej PLANIA
17 lipca o godz. 18:00 w Parku im. Miasta Roth rozpocznie się koncert Raciborskiej Orkiestry Dętej PLANIA. Wstęp wolny. RCK zaprasza również do Parku im. Miasta Roth na koncert Raciborskiej Orkiestry Dętej Plania.
Orkiestra istnieje od roku 1946. Przez cały czas działa jako orkiestra przy Zakładach Elektrod Węglowych w Raciborzu, a po przekształceniu zakładu, przy SGL Carbon Polska S.A., gdzie ma swoją siedzibę do dnia dzisiejszego. Spółka SGL Carbon jest również głównym sponsorem orkiestry. Zespół uczestniczył w wielu przeglądach orkiestr dętych na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i krajowym, zajmując wysokie lokaty.
Orkiestra wiele razy koncertowała w Polsce i za granicą, m.in. na Europejskich Spotkaniach Folkloru w Gemünden, na spotkaniach raciborzan w Roth oraz na festiwalu w Purmerade w Holandii, gdzie osiągnęła swój największy sukces – komisja wystawiła orkiestrze ocenę bardzo dobrą.
Raciborska Orkiestra Dęta Plania w 1996 roku nagrała kasetę magnetofonową w Polskim Radiu Katowice, a dwa lata później wydała album 2 płyt CD. W roku 2001 zostało powołane Stowarzyszenie pod nazwą: Raciborska Orkiestra Dęta Plania. Przez cały okres działalności orkiestra uświetnia wszelkie uroczystości w Raciborzu i okolicy. Posiada szeroki repertuar utworów od muzyki klasycznej po rozrywkową.
Więcej informacji na stronie internetowej www.rck.com.pl
Zachęcamy do odwiedzenia nas też na facebooku
Artykuł sponsorowany