Nabór 2016/17. Ogromna przepaść między ogólniakami

Choć tegoroczny nabór do szkół średnich jest niższy niż oczekiwano, w starostwie są zadowoleni. Udało się utrzymać ponad 1000 uczniów, ale w oczy rzuca się rażąca dysproporcja w liczbie chętnych do obydwu liceów.

- reklama -

 

Wg stanu na dzień dzisiejszy, we wrześniu w szkołach prowadzonych przez powiat raciborski rozpocznie naukę 1003 uczniów (liczba ta może ulec jeszcze delikatnej korekcie). Łącznie w liceach, technikach i zawodówkach utworzonych będzie 33 oddziałów. To o 6 mniej niż planowano, ale zaledwie o 1 mniej niż w ubiegłym roku szkolnym. Tylko w liceach udało się wypełnić pierwotny plan 10 klas. W technikach klas będzie 14 (wobec 17 planowanych, w zasadniczych szkołach zawodowych – 8 (11 planowanych).

Najbardziej obleganymi szkołami były II LO i Technikum Mechaniczne, gdzie najszybciej zapełniły się stany osobowe. W mechaniku najbardziej popularnymi kierunkami okazały się być technik mechatronik i technik informatyk. Na przeciwległym biegunie (w obydwu centrach) znalazły się kierunki: technik ochrony środowiska, technik usług fryzjerskich, technik obsługi turystycznej oraz technik cyfrowych procesów technologicznych (nowy kierunek). Tych klas nie udało się zapełnić, stąd zabraknie ich w przyszłorocznej ofercie edukacyjnej. Ruszy za to inny nowy kierunek – technik agrobiznesu. Kończąc temat techników, z racji większego zainteresowania absolwentów zdecydowano o powiększeniu liczby kierunków w CKZiU nr 1 (kształcenie w 8 zawodach) kosztem CKZiU nr 2 (6 zawodów).

Jeśli idzie o licea to uwagę zwraca różnica w liczbie chętnych do I i II LO. Chęć nauki w „Mickiewiczu” zadeklarowało 223 gimnazjalistów, podczas gdy w „Kasprowiczu” tylko 119. W takim stanie rzeczy w II LO ruszy 6 klas pierwszych, zaś w I LO – 4. Wicestarosta Marek Kurpis nie robi z tego faktu tragedii i nie wyklucza, że w latach następnych tendencja ta może być  odwrotna. Póki co jednak nie podejmuje się analizy dlaczego tak się stało, ale oczekuje od dyrekcji szkoły na Kasprowicza, że do września wyciągnie właściwe wnioski i mu je przedstawi.

Łącznie tegoroczny nabór jest o 37 osób niższy niż ubiegłoroczny, ale biorąc pod uwagę to, że gimnazja w tym roku opuściło 40 uczniów mniej, można było się tego spodziewać. – Każda liczba powyżej tysiąca jest dla nas satysfakcjonująca – twierdzi Kurpis. Zadowolenie starosty budzi również fakt, iż utrzymana została tendencja przewagi napływu uczniów spoza powiatu (180) nad odpływem poza powiat. Nasze szkoły cały czas są atrakcyjną alternatywą dla młodzieży mogącej decydować (choćby z racji odległości czy lepszej komunikacji) o wyborze szkół w powiecie wodzisławskim, rybnickim czy głubczyckim. Dodatkowo w liczbie 80 uczniów którzy „uciekli” poza powiat znacząca część zostanie jednak w Raciborzu. Po prostu podejmą naukę w szkołach które starostwu nie podlegają, jak np. Szkoła Mistrzostwa Sportowego.

Nabór do szkół ponadgimnazjalnych dla których organem prowadzącym jest powiat raciborski na rok szkolny 2016/2017 w cyfrach (kolejno: typ szkoły, planowana liczba oddziałów, zrealizowana liczba oddziałów, uwagi):

licea ogólnokształcące, 10, 10, I LO – 4 oddziały II LO 6 oddziałów
Liceum plastyczne, 1, 1, 19 uczniów
Technika, 17, 14, CKZiU nr 1 – 8 zawodów CKZiU nr 2 – 6 zawodów
Zasadnicze Szkoły Zawodowe, 11, 8, CKZiU nr 2 – nowy zawód: kierowca mechanik w klasie wielozawodowej

 

Paweł Strzelczyk

 

 —————————————-

 

zobacz także:

 

Powiat rezygnuje ze wsparcia finansowego dla najzdolniejszych studentów z Raciborszczyzny. Pieniądze, które przez 6 lat przeznaczane były na tę formę wsparcia, mają zostać spożytkowane na inny cel.
- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj