DPS Złota Jesień: Zarząd nie przyjął programu naprawczego

– Zarząd postanowił, że decyzję co do dalszej współpracy z dyr. Rabczuk podejmie w najbliższym czasie – czytamy w protokole posiedzenia, podczas którego szefowa DPS składała wyjaśnienia. Te członków zarządu nie przekonały.

- reklama -

Z protokołu z posiedzenia zarządu powiatu (23 VI 2016):

Starosta przywitał na posiedzeniu Dyrektora Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu Jolantę Rabczuk i poprosił o przedstawienie tzw. „Programu naprawczego poprawy atmosfery w miejscu pracy wraz ze wskazaniem terminów realizacji” (dalej zwanego programem). Ww. program znajduje się w systemie informatycznym Mdok pod numerem UID 269915.

Dyrektor Rabczuk poinformowała, że po spotkaniu z Wicestarostą Markiem Kurpisem w dniu 21 czerwca 2016 r., którego przedmiotem było omówienie programu, przygotowała nowy program. Wyjaśniła, iż program złożony w tut. Starostwie w dniu 6 czerwca br. opracowywany był w czasie bardzo trudnym i stresującym, gdy Rada Powiatu Raciborskiego rozpatrywała skargę na działania Dyrektora. Z tego powodu zawierał zbyt ogólne i lakoniczne stwierdzenia, a terminy wejścia w życie proponowanych działań były zbyt odległe. W związku z powyższym przygotowała nowy program, który w wersji pisemnej został rozdany zebranym.

 

Jak podkreśliła referująca, mimo że program został złożony 6 czerwca br., już od maja br. wprowadzone zostały działania naprawcze. Z istoty rzeczy DPS jest stresogennym środowiskiem pracy. W 2015 r. nastąpił kryzys funkcjonowania jednostki. Jak przyznała p. Dyrektor pojawiające się sytuacje konfliktowe chciała rozwiązać szybko, co z racji wieloletniego kierowania placówką wydawało jej się uzasadnione. Nie było jej intencją, aby szykanować kogokolwiek. Ze swej strony zadeklarowała gotowość i chęć naprawienia sytuacji w kierowanej jednostce. Podkreśliła, że stresogennych sytuacji w pracy występuje wiele, kontaktów interpersonalnych również, a decyzje podejmowane są w trudnych chwilach. W przeszłości jej działania były nastawione w głównej mierze na podopiecznych, aktualnie muszą być ukierunkowane także na pracowników, którzy wykazują oznaki „zmęczenia”.

W dalszej części spotkania Dyrektor Rabczuk przystąpiła do szczegółowego omówienia programu. Obejmuje on po pierwsze działania organizacyjne, w tym powołanie grupy roboczej składającej się z wytypowanych przez pracowników liderów. W grupie tej znalazły się m. in. osoby, które składając skargę w tut. Starostwie wyraziły swoje niezadowolenie z funkcjonowania placówki. Grupa ta została przeszkolona na początku czerwca br. przez mediatora zewnętrznego. Po warsztatowym przeszkoleniu grupa kontynuuje spotkania celem opracowania szczegółowych propozycji zmian oczekiwanych przez pracowników. Przedstawiciele tej grupy w dniu 23 czerwca br. kontaktowali się z Dyrektorem, celem przedyskutowania, jakie propozycje są możliwe do zrealizowania pod kątem organizacyjnym i finansowym.

 

Działania organizacyjne obejmują opracowanie i wdrożenie procedury antymobbingowej. W ich ramach odbyło się szkolenie przeprowadzone przez inspektora Państwowej Inspekcji Pracy w Katowicach p. Beatę Sikorę-Nowakowską, która m.in. przeprowadzała szkolenie w tut. Starostwie. Szkolenie odbyło się w trzech grupach po 30 osób, trwało ok. 2 godz., a w jego trakcie pracownicy mieli możliwość rozmowy z inspektorem PIP, w tym część spotkań odbyła się bez udziału Dyrektora.

Wyniki szkolenia p. inspektor PIP omówiła z Dyrektorem, co pozwoliło na pozyskanie konkretnych danych o atmosferze w miejscu pracy, które mogą być zweryfikowane w tzw. miękki sposób.

Dyrektor przekazała, że procedura antymobbingowa została opracowana w czerwcu br. Zakłada ona, że osoby poszkodowane mogą składać w formie pisemnej zastrzeżenia i wnioski, które rozpatrywane będą przez powołaną w tym celu komisję. Inspektor PIP-u zadeklarowała w powyższej sprawie pomoc. W celu ułatwienia zgłaszania sytuacji mobbingowych stworzono dodatkowo skrzynkę skarg i wniosków również dla pracowników.

Dyrektor Rabczuk poinformowała, że kolejnym działaniem organizacyjnym jest weryfikacja procedur, instrukcji i regulaminów wewnętrznych pod kątem antymobbingowym, pomimo trwającego sezonu urlopowego weryfikacja zakończy się do końca sierpnia br. Poddano analizie i weryfikacji zakresy czynności pracowników.

Od 1 czerwca br. powierzyła kierowanie zespołem opiekuńczym nowego obiektu czasowo innej osobie z kadry kierowniczej. Po weryfikacji regulaminu organizacyjnego jednostki określone zostanie kto powinien kierować tą komórką.

Następnie Dyrektor Rabczuk przystąpiła do omówienia zaproponowanych w programie działań personalnych. Obejmują one opracowanie i przyjęcie szczegółowych założeń strategii wypracowanych przez powołaną grupę roboczą służących poprawie atmosfery w miejscu pracy – ustalenie systematycznych spotkań dyrektora i kierowników z pracownikami na poszczególnych piętrach (co tydzień, celem wsłuchiwania się w problemy personelu opiekującego się pensjonariuszami w jednostce), zmniejszenie o 2 etaty ilości stanowisk kierowniczych w celu zwiększenia etatów u opiekunów, weryfikację umiejętności kierowników, którzy zarządzają personelem. Pod koniec sierpnia br. planowana jest ocena efektów przeprowadzonych działań przez firmę zewnętrzną (spotkanie załogi) oraz ocena poziomu zadowolenia podopiecznych (spotkanie z Radą Mieszkańców).

Jak przekazała Dyrektor Rabczuk otrzymuje sygnały od podopiecznych i ich rodzin zaniepokojonych sytuacją w jednostce. Ze swojej strony stara się uspokajać mieszkańców, organizując m.in. spotkania z Radą Mieszkańców oraz inne przedsięwzięcia, np. w dniu 22 czerwca br. miała miejsce XIV Spartakiada Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej organizowana przez Dom Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu, w której uczestniczył Starosta. Personel jednostki był zmobilizowany i w pełni zaangażowany w organizację spartakiady, co przyczyniło się do tego, że imprezę można uznać za udaną. Wśród działań personalnych zaplanowano podnoszenie kwalifikacji i samooceny personelu poprzez szkolenia zewnętrzne i wewnętrzne organizowane w sposób ciągły. Zdaniem referującej szkolenia organizowane nawet w małych grupach, co podyktowane jest specyfiką jednostki, która musi zapewnić opiekę całodobową, mogą przyczynić się do zmniejszenia stresu wśród pracowników, stąd celowym jest, aby przekazać na nie więcej środków finansowych, nawet kosztem innych działań.

 

Dyrektor Rabczuk przekazała, że w dalszej kolejności nastąpi opracowanie nowych zasad wynagradzania pracowników ze szczególnym uwzględnieniem zasad przyznawania nagród i premii dla pracowników w konsultacji ze związkami zawodowymi i zaakceptowaniu przez personel. Zasady te zostaną uproszczone.

 

Działania personalne obejmują również rozważenie przez Zarząd możliwości zwiększenia limitu zatrudnienia – koszt 1 etatu opiekuna ok. 40 000,00 zł rocznie. Jak przekazała Dyrektor limit zatrudnienia wynosi 120 etatów, który generalnie nie jest przekraczany. Jednakże w jednostce jaką jest DPS stale ok. 10 % załogi jest na zwolnieniach lekarskich, stąd zatrudniane są osoby w celu zastępstw pracowników długotrwale nieobecnych. W takich sytuacjach limit zatrudnienia, o którym mowa powyżej jest przekraczany. Dyrektor zaproponowała, aby Zarząd rozważył zwiększenie zatrudnienia o 1 etat, począwszy od września 2016 r.

W programie ujęto także działania rzeczowe obejmujące podniesienie poziomu warunków pracy personelu poprzez doposażenie w odpowiedni sprzęt i środki ułatwiające pracę, np. zrealizowano zakup 5 łóżek rehabilitacyjnych z pilotem ułatwiających sprawowanie opieki nad osobami leżącymi. Realizowany jest przegląd pod kątem ilości i jakości posiadanego sprzętu pomocniczego dla personelu w obsłudze nad mieszkańcami (podnośniki, ślizgi, obrotnice, środki ochrony indywidualnej, sprzęt rehabilitacyjny, sygnalizacja przyzywowa). Zaplanowano remont łazienek przeznaczonych do kąpieli podopiecznych pod kątem ułatwień dla personelu i mieszkańców.

Dyrektor Rabczuk przypomniała, że dzisiaj odbędzie się spotkanie personelu wraz mediatorem, które ma na celu przełamanie atmosfery nieufności. Zadeklarowała, że nie ma u niej złych emocji wobec personelu, nie planuje działań ostrych, dyscyplinujących, a jedynie rozmowy i dyskusje służące rozwiązaniu problemów. Zdaje sobie sprawę, że relacje interpersonalne na linii pracownik – mieszkaniec są czasami trudne. Kończąc swoją wypowiedź ponownie zadeklarowała współpracę i poprosiła o danie szansy na naprawę sytuacji w kierowanej jednostce.

Starosta wyraził zdziwienie, słysząc jak po raz pierwszy Dyrektor Rabczuk przyznała się do popełnienia błędów w swojej pracy. Zauważył, że źle się stało, że tego typu słowa Członkowie Zarządu usłyszeli dopiero teraz. Podkreślił, iż zebrani mają świadomość, że DPS jest trudnym środowiskiem pracy. Przypomniał, że Rada Powiatu Raciborskiego po rozpoznaniu skargi na działania Dyrektora uznała ją za zasadną, a aktualnie niektóre działania podejmowane przez Dyrektora podważają decyzję tego organu.

Dyrektor Rabczuk stwierdziła, że nie podważa decyzji Rady, co potwierdza złożone przez nią oświadczenie w dniu 31 maja 2016 r.

 

Wicestarosta podkreślił, że w trakcie spotkania w dniu 21 czerwca br. Dyrektor nie wspomniała, że działania podejmowane wspólnie z PIP są tak zaawansowane. Zwrócił uwagę, że w ostatnim zdaniu programu, przedłożonego w dniu 6 czerwca br., Dyrektor stwierdza: cyt. „Jako Dyrektor DPS „Złota Jesień” deklaruję niezmienną od wielu lat postawę odpowiedzialności i współpracy dla budowania i wzmocnienia dobrej atmosfery i deklaruję swoją życzliwą i neutralną postawę wobec pracowników i mieszkańców Domu, zgodnie z moim oświadczeniem z dnia 31.05.2016 r. złożonym Radzie Powiatu”. Z kolei w dzisiejszym wystąpieniu Dyrektor przyznaje się do błędu w kierowaniu placówką.

Dyrektor Rabczuk podkreśliła, iż we wrześniu 2015 r. chciała rozwiązać szybko konfliktową sytuację w jednostce. Takie działania podejmowała w przeszłości. Widocznie po tylu latach kierowania placówką nie zauważyła pewnych niepokojących symptomów wśród załogi. Dzisiaj gdyby miała miejsce taka sytuacja jak we wrześniu 2015 r. starałaby się rozmawiać z każdym z zespołów o istniejących problemach osobno, a nie mówić o nich na forum załogi. Był to błąd. Zawiodła wówczas komunikacja pomiędzy nią a kierownikami.

Wicestarosta zauważył, że we wrześniu 2015 r. nastąpiła w jednostce kumulacja problemów, które istniały już dłużej. Zapytał co referująca zmieniła w swoim postępowaniu w ostatnim czasie w stosunku do tego, co robiła w 2015 r.?

Dyrektor Rabczuk stwierdziła, że zmienia swoje podejście do pracowników, rozszerzyła czas przyjmowania pracowników w sprawach skarg i wniosków we wszystkie dni robocze. Nie ogranicza czasu dla pracowników, mogą oni z każdą sprawą zwrócić się do niej.

Wicestarosta spytał jak Dyrektor przekona pracowników do siebie, w jaki sposób przełamie bariery między nią a pracownikami? Dyrektor stwierdziła, że tylko przez miękkie działania.

Wicestarosta zapytał jak będzie wyglądała współpraca Dyrektor z osobami, które złożyły skargę?

Dyrektor stwierdziła, że współpraca jest możliwa, będą weryfikowane działania kierowników. Działania będą ukierunkowane na działania tzw. miękkie, podejmowane spokojnie, z wyrozumiałością. Zdaje sobie sprawę, że pracownicy są pod stałą presją, stąd uzyskają wsparcie, gdy wykonanie zadań jest zagrożone z powodu nadmiernej ilości pracy w danym okresie, zmniejszonej obsady z powodu absencji chorobowych. Rozważona zostanie możliwość zmiany systemu czasu pracy z 8 – godzinnego na 12 – godzinny dla grupy zainteresowanej pracowników na czas określony w celu sprawdzenia czy taki system się sprawdzi.

 

Wicestarosta zapytał o planowane działania porządkujące dyscyplinę pracy?

Dyrektor Rabczuk zapowiedziała, że w grafikach zajęć będą następować jedynie małe zmiany, nie będą wprowadzane zmiany w bieżącej pracy tak, aby ułatwić pracownikom planowanie zajęć poza pracą. Kierownicy komórek oczekiwali pełnej dyspozycyjności od pracowników i na tej bazie powstawały problemy, teraz ma się to zmienić.

Wicestarosta spytał, jak Dyrektor chce przekonać Zarząd do siebie?

Dyrektor Rabczuk, ze względu na silne emocje, nie udzieliła odpowiedzi na to pytanie.

Członek Zarządu Powiatu Raciborskiego Brygida Abrahamczyk zapytała o szkolenia dla pracowników, czy do tej pory nie były organizowane?

Dyrektor Rabczuk odpowiedziała, że organizowano 12 szkoleń w roku, wewnątrz placówki. Teraz planowane są również zewnętrze, gdyż wśród pracowników zauważa się symptomy wypalenia zawodowego, stąd trzeba im pomóc także w oderwaniu od środowiska pracy.

W tym miejscu Dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” Jolanta Rabczuk opuściła spotkanie.

Wicestarosta poinformował, że dniu 21 czerwca 2016 r. przeprowadził rozmowę z p. Jolantą Rabczuk Dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu. Przedmiotem spotkania był przedłożony przez prowadzącą placówkę tzw. „Program naprawczy poprawy atmosfery w miejscu pracy wraz ze wskazaniem terminów realizacji”. Poinformował p. Dyrektor, jako bezpośredni przełożony, iż przedstawiony program nie uzyskał jego akceptacji.

Program został przygotowany na bardzo dużym stopniu ogólnikowości i nie zawiera w większości konkretów dotyczących planowanych zadań do realizacji, w szczególności na linii kadra kierownicza – pracownicy. Powyższy stan rzeczy potwierdzają następujące fakty:

1) zaproponowanie w działaniach personalnych „opracowania i przyjęcia szczegółowych strategii wypracowanych przez powołaną grupę roboczą służących poprawie atmosfery w miejscu pracy” dopiero od października 2016 r., kiedy to konflikt w placówce ujrzał światło dzienne poprzez złożoną skargę na działania p. dyrektor blisko 6 m-cy wcześniej; powyższy termin jest nie do przyjęcia ze względu na bardzo skomplikowaną atmosferę w placówce, którą potwierdziła przeprowadzona przez organ prowadzący ankieta i potrzebę natychmiastowych działań – najpóźniej do 3 m-cy;

2) ogólnikowość sformułowań dotyczących celów i korzyści z wprowadzonego programu, w tym ukierunkowanie wyłącznie na pracowników jednostki bez uwzględnienia w powyższym roli kadry kierowniczej, m.in. np.:

a) „stabilizacja kryzysu”,
b) „pomoc kierownictwu w podejmowaniu spójnych decyzji”,
c) „rozwinięcie wysokiego poziomu motywacji pracowników”,
d) „zgłębienie istoty problemów komunikacyjnych, problemów współpracy”;

3) w działaniach personalnych pkt 5 „rozważenie nowych zasad wynagradzania” oraz pkt 6 „rozważenie wraz z Zarządem Powiatu możliwości zwiększenia limitu zatrudnienia (…)” są działaniami zaproponowanymi przez Wicestarostę na spotkaniu z p. Dyrektor m.in. w dniu 25 maja 2016 r.;

4) podobnie jak wyżej rzecz się ma w działaniach rzeczowych z pkt 1 tj. „podniesienie warunków pracy personelu poprzez doposażenie w odpowiedni sprzęt i środki ułatwiające pracę (…)”.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wicestarosty, p. Dyrektor J. Rabczuk nie jest gwarantem poprawy atmosfery wśród personelu i sytuacji jaka zaistniała w DPS-ie. Utwierdza go w powyższym ostatnie zdanie programu, w którym p. Dyrektor stwierdza, iż „jako dyrektor DPS „Złota Jesień” deklaruję niezmienną od wielu lat postawę odpowiedzialności i współpracy dla budowania i wzmocnienia dobrej atmosfery i deklaruję niezmiennie swoją życzliwą i neutralną postawę wobec pracowników (…)”. Przytoczone zdanie świadczy o fakcie, iż p. Dyrektor w swoich relacjach z pracownikami nie widzi potrzeby żadnych zmian, ponieważ jej działania, zawsze uważała i niestety uważa za właściwe. Tym samym nie widzi powodów do zmiany swojego postępowania w stosunku do podwładnych.

 

Członek Zarządu Powiatu Raciborskiego Andrzej Chroboczek stwierdził, iż program przedstawiony w dniu dzisiejszym przez Dyrektora jest zdecydowanie bardziej przekonywującym, niż ten złożony 6 czerwca br. W całej sytuacji, która trwa wokół DPS należy mieć przede wszystkim na uwadze bezpieczeństwo podopiecznych placówki.

Członek Zarządu Powiatu Raciborskiego Brygida Abrahamczyk stwierdziła, że w większości pracownicy nie darzą zaufaniem Dyrektora. Trudno będzie go odbudować. Pracownicy skarżyli się na niejasne zasady przyznawania nagród przez kierowników. Problemem było także, iż kierownicy oczekiwali pełnej dyspozycyjności od pracowników.

Zarząd Powiatu Raciborskiego postanowił, że decyzję co do dalszej współpracy z Dyrektor Rabczuk podejmie w najbliższym czasie.

 

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj