
Minął drugi tydzień tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej. Od początku funkcjonariusze Ś-MOSG z siedzibą w Raciborzu odmówili przekroczenia granicy łącznie 11 osobom. Kontrole potrwają do 2 sierpnia.

Od 4 lipca funkcjonariusze Śląsko – Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej realizują zadania związane z tymczasowym przywróceniem kontroli granicznej na terenie województwa śląskiego i opolskiego.
W drugim tygodniu kontroli funkcjonariusze ŚMOSG na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej dokonali odprawy granicznej 9348 osób. Sprawdzono 2684 pojazdy i wydano 6 decyzji o odmowie wjazdu na terytorium RP.
W województwie Śląskim i Opolskim kontrola graniczna realizowana przez funkcjonariuszy z Placówek Straży Granicznej w Bielsku-Białej, Rudzie Śląskiej, Katowicach-Pyrzowicach oraz Opolu. W tymczasowym przywróceniu kontroli granicznej biorą udział również funkcjonariusze z Nieetatowego Pododdziału Odwodowego ŚMOSG.
Podczas tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej granicę Polski można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Na Śląsku takich miejsc jest 60, a na Opolszczyźnie 37. Tymczasowa kontrola graniczna potrwa do 2 sierpnia.
/ps/





![O życiowych przejściach i poezji. Spotkanie z Jackiem Molędą w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/jacek-moleda-raciborz-22.jpg)










![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)







