Wybór Rudy na Rzekę Roku 2015 pokazał, że jest ona dla mieszkańców czymś więcej niż tylko zwykłą rzeką. W związku z tym Klub Gaja oraz władze Kuźni Raciborskiej, Rybnika i Żor podpisały porozumienie o współpracy.
Od 2005 Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja z Wilkowic realizuje program „Zaadoptuj rzekę”, który ma na celu zachęcenie Polaków do opieki nad rzekami i innymi akwenami. Dzięki zaangażowaniu ponad 177 000 osób zaadoptowano 746 rzek i akwenów w ponad 1492 miejscach. W tym tygodniu podpisano porozumienie dotyczące rzeki Rudy, która została Rzeką Roku 2015.
Symboliczna adopcja Rudy to pierwsze takie porozumienie w Polsce dotyczące rzeki na całej jej długości – od źródeł w Żorach do ujścia w Kuźni Raciborskiej. Sygnowali je: burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha, sołtys Rudy Kozielskiej Gizela Górecka, radny z Turzy Gerard Depta, członek rady sołeckiej Rud Dawid Bartodziej, prezydent Rybnika Piotr Kuczera, doradca prezydenta Żor Bronisław Jacek Pruchnicki i prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.
– To, co dziś robimy, to początek wspólnego, kompleksowego spojrzenia na kłopot wodny, który mamy wszyscy. Teraz mam partnerów w Żorach i w Rybniku, wy macie mnie w Kuźni Raciborskiej, dzięki temu będziemy mogli wspólnie pilnować, by Ruda – atrakcja dla kajakarza czy spacerowicza – cieszyła widokiem i zasobem wody – stwierdził Paweł Macha. Dodał, że jakiekolwiek działanie ma ogromny wpływ na życie ludzi mieszkających daleko od Rudy – wybudowanie zbiornika retencyjnego w Żorach daje tzw. efekt motyla w Szczecinie.
Piotr Kuczera wyraził nadzieję, że porozumienie będzie świadectwem tego, że Ruda jest rzeką, która łączy, a nie dzieli. – Adopcja rzeki to przede wszystkim zainteresowanie się nią samą, ale też jej najbliższą okolicą – otoczenie jej opieką, odkrywanie jej dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i społecznego. Wierzę, że zaangażowanie mieszkańców, włożone w ubiegłoroczne głosowanie na Rudę, to właśnie przejaw takiej opieki, wyraz troski o jej los, chęć promocji jej walorów wśród innych miłośników natury – powiedział.
Współpraca w ramach realizowanego przez Klub Gaja programu polegać będzie m.in. na prowadzeniu wspólnych działań edukacyjnych propagujących ochronę rzeki Rudy, promowanie pożądanych standardów ochrony przyrody, gromadzenie i udostępnianie informacji ekologicznych, organizowanie wydarzeń i programów popularyzujących postawy proekologiczne czy tworzenie ścieżek dydaktycznych. Dlatego do zainteresowania się programem zaproszeni są wszyscy mieszkańcy – uczniowie, społecznicy, miłośnicy przyrody. To dobry sposób nie tylko na ochronę środowiska naturalnego, ale i na budowanie wokół tych działań kapitału społecznego.
Na 3 września planowane jest pierwsze edukacyjne wydarzenie Klubu Gaja w ramach akcji „Zaadoptuj rzekę”. Odbędzie się wtedy kajakowe „Pożegnanie lata” z grupą Aktywni.
UM Rybnik
fot. Wikimedia Commons
oprac. /kp/