Św. Bartłomiej – tajemniczy Apostoł

Obdarty ze skóry, ukrzyżowany, ścięty… Czy poza opisem śmierci Bartłomieja wiemy coś jeszcze o tym świętym?

- reklama -

Tak naprawdę nie ma stuprocentowej pewności, że Bartłomiej i Natanael to ta sama osoba. Nie wiemy gdzie dokładnie głosił Dobrą Nowinę. Nawet informacje o jego śmierci pochodzą z niepewnych źródeł. Mimo to także w naszym regionie znajdziemy świątynie poświęcone właśnie temu Apostołowi.

Gdyby opierać się tylko na Nowym Testamencie, to imię Bartłomieja spotykamy wyłącznie w spisach apostołów. Natomiast opis spotkania Jezusa i Natanaela jest jedną z kluczowych scen na początku Ewangelii wg św. Jana.

 

„Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: «Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy, Jezusa, syna Józefa, z Nazaretu».
Rzekł do niego Natanael: «Czyż może być co dobrego z Nazaretu?»
Odpowiedział mu Filip: «Chodź i zobacz».Jezus ujrzał, jak Natanael zbliżał się do Niego, i powiedział o nim: «Patrz, to prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu».
Powiedział do Niego Natanael: «Skąd mnie znasz?»
Odrzekł mu Jezus: «Widziałem cię, zanim cię zawołał Filip, gdy byłeś pod drzewem figowym».
Odpowiedział Mu Natanael: «Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś królem Izraela!»” (J 1, 43-49)

 

To właśnie Filipowi patron dnia dzisiejszego „zawdzięcza” uznanie Bartłomieja i Natanaela za tego samego ucznia. Bibliści mówią, że jeśli Filip przyprowadził do Jezusa Natanaela, a Bartłomiej jest wymieniany w Ewangeliach synoptycznych „w towarzystwie” Filipa, to możemy uznać, że w obu przypadkach mamy do czynienia z tą samą osobą.

 

 

Pogrzebień kościół

Na zdjęciu Kościół pw św. Bartłomieja w Pogrzebieniu. Źródło: Parafia w Pogrzebieniu

Według różnych apokryfów i przekazów ustnych Bartłomiej-Natanael miał głosić chrześcijańskie orędzie w Indiach, Etiopii, Arabii, Mezopotamii lub Armenii. Prawdopodobnie zginął ok. 70 r. właśnie w Armenii. Miał tam nawrócić królewskiego brata, za co władca nakazał torturować i zabić ewangelizatora. Apostoł został ukrzyżowany głową w dół, obdarty ze skóry i ścięty. Jego ciało, uznane za relikwie, także było kilkakrotnie przenoszone, zanim ostatecznie spoczęło w rzymskiej Bazylice.

 

Święty jest patronem rzeźników, garbarzy, introligatorów, szewców, ale również m.in. górników, krawców czy bartników oraz osób cierpiących na choroby skórne i nerwowe.

 

W Kościele Katolickim jego wspomnienie przypada 24 sierpnia, a Cerkiew Prawosławna obchodzi jego święto czterokrotnie w ciągu roku: 22 kwietnia, 11 czerwca, 30 czerwca i 24 sierpnia (wg kalendarza juliańskiego). Wspomnienie apostoła jest też ważne dla protestantów, którzy obchodzą rocznicę tzw. Nocy św. Bartłomieja – szesnastowiecznej rzezi hugenotów dokonanej przez francuskich katolików. W ciągu dwóch dni miało zginąć ok. 3 tysięcy ewangelików, a od 24 sierpnia do końca września 1572 – aż 20 tysięcy wiernych.

 

/kc/
fot. Parafia św. Bartłomieja w Pogrzebieniu

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj