27 lat temu na Lukasynie zginęli twórcy Sondy

Tragiczny wypadek miał miejsce 29 września 1989 roku, kiedy Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek zmierzali do Rafako, by nakręcić kolejny odcinek swojego programu.

- reklama -

14 marca tego roku na antenie TVP rozpoczęła się kontynuacja kultowej „Sondy”, w której świat nauki przedstawiali Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek. W latach 70. i 80., przez 12 lat, program przyciągał przed telewizory miliony widzów. Jego emisję przerwał tragiczny wypadek, w którym zginęli obaj prowadzący.

sonda racibórz wypadek zdzisław kamiński andrzej kurek
29 września 1989 roku Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek pojechali do Raciborskiej Fabryki Kotłów Rafako, by zebrać materiały do kolejnego odcinka programu – „O współczesnej technice masowych wierceń otworów dla potrzeb przemysłu energetycznego i inżynierii chemicznej”. Kilka kilometrów przed celem prowadzący samochód Andrzej Gieysztor, znany kierowca rajdowy, zdecydował się na ryzykowny manewr wyprzedzania w niebezpiecznym miejscu, gdzie droga biegnie pod górę.

Wypadek Śmierć Kamiński Kurek Sonda Ostatnia Droga Racibórz zobacz więcej zdjęć >> 27 lat temu na Lukasynie zginęli twórcy Sondy >>

Niestety, przeciwległym pasem jechała ciężarówka. Doszło do czołowego zderzenia, w wyniku którego samochód został doszczętnie zniszczony, a podróżujący ponieśli śmierć na miejscu. Mimo, iż prasa rozpisywała się o poślizgu na plamie oleju, co miało być bezpośrednią przyczyną wypadku, śledztwo nie potwierdziło tej wersji. Zawiniły zbyt duża prędkość i brak ostrożności.

sonda racibórz wypadek zdzisław kamiński andrzej kurek

Jeden sceptyk, drugi entuzjasta. Taka była konwencja programu i panowie, zamieniając się rolami, doskonale się uzupełniali. Andrzej Kurek (ur. 1947 w Warszawie, absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego) i Zdzisław Kamiński (5 grudnia 1946 w Gliwicach, absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS w Warszawie) zostali pochowani na cmentarzu na warszawskim osiedlu Pyry.

oprac. /kp/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. W dobie rozwijającej się TELEWIZJI trudno o ocenę wszystkich twórców zmian /nie tylko rewolucyjnych/ ale LUDZI KTÓRZY niedużymim śrokami-lecz osobistym czarem i inwencją , pociągali ogrom widzów do oglądania ICH programu. Zafascynowali szczególnie mlodziez i ona to zamierzała ICH uczcić pomnikiem w miejscu tragicznej ŚMIERCI. Nie udało się.. Miło więc, że przypomina ktoś TYCH ludzi .

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj