15 listopada w Kinie Bałtyk będzie można zobaczyć oparty na faktach film przedstawiający losy 14-letniej Marie Heurtin, która od urodzenia jest głuchoniewidoma.
Film porusza trudną tematykę wykluczenia społecznego osób z niepełnosprawnościami i dostał rekomendację Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Wyjątkowo emocjonalny, przejmujący swoją autentycznością i niezwykle poruszający – „Historia Marii” (reż. Jean-Pierre Améris ) to film, na podstawie historii, która wydarzyła się naprawdę. Od 21 października można go zobaczyć w kinach studyjnych w całej Polsce.
Historia Marie – historia prawdziwa
Niewidoma i niesłysząca od urodzenia 14-letnia Marie Heurtin nie potrafi komunikować się ze światem. Zrozpaczony ojciec umieszcza dziewczynę w Larnay Institute – edukacyjnej placówce, gdzie zakonnice opiekują się niesłyszącymi dziewczynkami. Tak rozpoczyna się niezwykła przyjaźń i wyjątkowa relacja Marie z Siostrą Małgorzatą, która dostrzegła w niej potencjał możliwości. Dzięki swojemu poświęceniu, wierze i bezgranicznej miłości, Marie zmienia się nie do poznania. Siostra Małgorzata poprzez dotyk uczy ją alfabetu Braile’a, a potem pisania, czytania, grania w domino, a nawet szycia i szydełkowania. Marie z zamkniętej, wystraszonej i wycofanej dziewczyny, staje się niezależną, samowystarczalną kobietą, która mimo niepełnosprawności jest w pełni przystosowana do życia w społeczeństwie. Jej dusza nabiera blasku i radości.
– W historii Marii Heurtin najbardziej poruszył mnie wyjątkowy charakter Siostry Małgorzaty i jej niezachwiane przekonanie, że uda jej się wyciągnąć tę młodą dziewczynę z wewnętrznego więzienia, w jakim się znalazła – mówi reżyser filmu, Jean-Pierre Améris i dodaje – Chciałem zrobić film, który miał być pewną formą oświecenia. Dotychczas film można było oglądnąć jedynie na festiwalach filmowych, takich jak Wisconsin Film Festival 2015, Festival del film Locarno 2014, czy New Zealand International Film Festival 2014.
publ. /j/